Головна/Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний
12.04.2024
Онкопсихологія

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування.

Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко.

«Щодня у своєму кабінеті я зустрічаю пацієнтів, ми розмовляємо, долаємо важкі стани. У невизначеності зараз перебуває весь світ — саме так він виглядає і очима наших пацієнтів. Багато хто живе одним днем: бояться планувати, залишаються тривожними, відчувають розчарування від зруйнованих планів», — розповідає Яніна.

Які техніки та методики допомагають подолати тривожність?

  1. Психоедукація: при першій розмові з пацієнтом оцінюється конкретна ситуація, йде розмова на тему, що таке тривожність і як з нею впоратися.
  2. Техніка перемикання уваги (наприклад, техніка рахунку та деталізації предметів навколо).
  3. М’язова релаксація.
  4. Дихальні техніки.
  5. Візуалізація.

Також допомагає техніка роботи із негативними автоматичними думками: важливо вловити та проаналізувати головну негативну думку та зрозуміти, наскільки вона достовірна. Поставте собі просте запитання: це мій погляд чи ситуація виглядає так насправді, наскільки я драматизую це? Важливо бачити не лише свою хворобу, а й інші сторони життя.

Які щоденні дії допоможуть упоратися з непереносимістю невизначеності?

Яніна Петренко: «Плануйте свою активність у тому моменті, в якому перебуваєте. Почався новий день: що я можу корисного зараз зробити? Сніданок, фізичне навантаження, порядок, душ, музика, книга, спілкування з домашніми улюбленцями та іншими людьми (навіть онлайн), прогулянка у парку, навчання та робота. Кожен матиме свої ресурсні заняття. Ловіть, помічайте та користуйтеся цими можливостями.

Цінні сьогодні якості, які варто розвивати, — гнучкість мислення та адаптивність. Адаптуйтеся до різних етапів лікування чи життя, змін своїх фізичних можливостей чи стану здоров’я. У багатьох наших пацієнтів навичка адаптивності виробляється поступово. Тобто не можна прийняти поставлений діагноз і поставити на цьому крапку: прийняття відбувається на кожному етапі лікування. Оперативне втручання дає свої страхи та переживання, етап хіміотерапії викликає нові занепокоєння про зовнішній вигляд і самопочуття, а променева терапія приносить інші переживання про те, як із нею впорається організм тощо. У когось із пацієнтів виходить адаптуватися до кожного з етапів, деяким потрібно допомагати. І психолог поряд».

Знаходьте ресурсні заняття

Нещодавно до Яніни Петренко прийшла пацієнтка, колишня робота якої включала спілкування з людьми. У зв’язку із захворюванням жінка часто фокусувалася на негативних думках, але підказки психолога допомогли переключити увагу. Пацієнтка опанувала веб-серфінг та брала участь у всіх онлайн-вебінарах: слухала, навчалася, спілкувалася, наповнювалася.

Спілкування онлайн замінило втрачену можливість, яку давала їй робота в минулому, а також допомогло не «зависнути» в стані апатії у зв’язку з онкологічним захворюванням. Жінка перестала почуватися комунікативно обділеною і пішла в ту область, де відчувала свою силу, впевненість, реалізацію, розвиток. Зрозуміло, це позитивно позначилося і на стані її здоров’я.

Яніна Петренко: «Кожен із нас бачить світ по-своєму: хтось сприймає його як дефіцитарний, а хтось — як світ можливостей. У першому випадку людині здається, що вона завжди недоотримує. У другому випадку фокус переміщається на те, що світ дає варіанти вибору, тим і прекрасний».

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху