Головна/Рак і правильне діагностування больового синдрому
11.04.2024

Рак і правильне діагностування больового синдрому

Для діагностики больового синдрому у онкологічних пацієнтів з етичних міркувань прийнято застосовувати тільки неінвазивні методи.

На початку необхідно вивчити анамнез болю (давність, інтенсивність, локалізація, тип, чинники, які посилюють або зменшують біль; час виникнення болю протягом дня, чи застосовувалися раніше анальгетики та їх дози і ефективність). Надалі проводиться клінічний огляд пацієнта з метою оцінки характеру і поширеності онкологічного процесу; вивчається фізичний, неврологічний і психічний статус пацієнта. Необхідно ознайомитися з даними клініко-лабораторних методів дослідження (клінічний і біохімічний аналіз крові, аналіз сечі), що важливо для вибору найбільш безпечних для даного пацієнта комплексу анальгетиків і ад’ювантних засобів (АТ, ЧСС, ЕКГ, УЗД, рентгенографія та ін.).

Оцінку інтенсивності хронічного больового синдрому проводять за допомогою шкали вербальних (словесних) оцінок (ШВО), візуально аналогової шкали (ВАШ), больових опитувальників (McGill Pain Questionaire і ін.). Найбільш простою і зручною для клінічного застосування є 5-бальна ШВО, яка заповнюється лікарем зі слів пацієнта:

0 балів – болю немає,

1 бал – слабкий біль,

2 бали – біль помірний,

3 бали – біль сильний,

4 бали – нестерпний, найсильніший біль.

Нерідко застосовують візуально-аналогову шкалу (ВАШ) інтенсивності болю від 0 до 100%, яку пропонують пацієнту, і він сам зазначає на ній ступінь своїх больових відчуттів.

шкала боли

Ці шкали дозволяють кількісно оцінити динаміку хронічного больового синдрому в процесі лікування.

Оцінка якості життя онкологічного пацієнта може бути досить об’єктивно проведена за 5-ти бальною шкалою фізичної активності:

1 бал – нормальна фізична активність,

2 бали – незначно знижена, хворий здатний самостійно відвідувати лікаря,

3 бали – помірно знижена (постільний режим менш 50% денного часу),

4 бали – значно знижена (постільний режим більше 50% денного часу),

5 балів – мінімальна (повний постільний режим).

Для оцінки загального стану онкологічного хворого застосовується шкала оцінки якості життя по Карнофскі, де динаміку ступеня активності пацієнта вимірюють у відсотках:

А: Нормальна активність і працездатність. Ніякої спеціальної допомоги не потрібно. 100% Норма. Ніяких скарг. Ніяких ознак хвороби.
90% Нормальна активність, незначні ознаки і симптоми хвороби.
80% Нормальна активність, деякі ознаки і симптоми хвороби.
В: Пацієнт непрацездатний, але може жити вдома і обслуговувати себе сам, деяка допомога потрібна. 70% Хворий обслуговує себе, але не може здійснювати нормальну активність.
60% Хворий обслуговує себе в більшості випадків. Іноді потрібна допомога.
50% Необхідна значна і часто медична допомога.
С: Пацієнт не може обслуговувати себе. Потрібна стаціонарна допомога. Хвороба може швидко прогресувати. 40% Інвалідність. Потрібна спеціальна допомога і підтримка.
30% Важка інвалідність. Госпіталізація показана, хоча загрози життю немає.
20% Госпіталізація і активна підтримуюча терапія необхідні.
10% Фатальні процеси швидко прогресують.
0% Смерть

разговор с врачом

Для більш детальної оцінки застосовується цілий комплекс критеріїв, рекомендований Міжнародною асоціацією з вивчення болю (IASP, 1994), до складу якого такі параметри:

  • загальний фізичний стан
  • функціональна активність
  • соціальна активність,
  • здатність до самообслуговування
  • комунікабельність, поведінка в сім’ї
  • духовність
  • задоволеність лікуванням
  • плани на майбутнє
  • сексуальні функції
  • професійна діяльність

Для оцінки переносимості анальгетичної терапії враховують появу побічного ефекту, викликаного тим чи іншим препаратом (сонливість, сухість у роті, запаморочення, головний біль та ін.) і ступінь його вираженості за 3-х бальною шкалою:

0 – немає побічних ефектів,

1 – слабо виражений,

2 – помірно виражений,

3 – сильно виражений.

При цьому слід пам’ятати, що у хворих з поширеними формами пухлин можуть бути присутніми симптоми, схожі з побічною дією багатьох анальгетиків (нудота, сухість у роті, запаморочення, слабкість), тому важливо почати оцінку вихідного статусу до початку анальгетичною терапії або її корекції.

Останнім часом стало можливим об’єктивізувати рівень больових відчуттів за даними активності різних відділів мозку за допомогою позитронно-емісійної томографії. Але застосування цих методів в щоденній практиці обмежена через їх інвазивності і високу вартість.

На підставі даних діагностики встановлюється причина, тип, інтенсивність хронічного больового синдрому, локалізація болю, супутні ускладнення та можливі психічні порушення. На наступних етапах спостереження і терапії необхідно проводити повторну оцінку ефективності знеболювання. При цьому досягається максимальна індивідуалізація больового синдрому, відстежуються можливі побічні ефекти застосовуваних анальгетиків і динаміка стану пацієнта.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху