Головна/Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування
11.04.2024

Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування

Рак шкіри — види пухлин, які часто можна побачити неозброєним оком: вони буквально «на поверхні». Тому увага до себе плюс мінімальні знання допоможуть одразу помітити зміни на шкірі та вчасно звернутися до фахівця. Як і для будь-якого раку, лікування, розпочате на ранніх стадіях, дає високий шанс на одужання.

Чому може розвинутися рак шкіри?

Сонце — ключовий фактор розвитку раку шкіри. Йдеться про ультрафіолетові промені. Занадто багато природного сонця або надто часте перебування у солярії збільшують ризик захворювання. Різні типи пухлин обумовлені різним впливом сонця: деякі виникають через те, що людина «згоріла», тобто отримала одноразово сонячний опік; інші — без опіків, а через те, що багато років людина перебувала на сонці (зазвичай у тих, хто через професію проводить час на відкритому повітрі). Ультрафіолетові промені ушкоджують клітини шкіри і можуть дати поштовх до злоякісного переродження.

Існують особливі групи, вразливі щодо ультрафіолетових променів: молоді люди та діти, шкіра яких ще не повністю розвинена; люди зі світлою шкірою (особливо ті, хто мешкає поблизу місць з великою кількістю сонця, наприклад, у приморських містах і селах).

Сонце, мабуть, класичний лиходій у драмі, коли йдеться про рак шкіри, але є й інші фактори ризику, зокрема спадковість. У багатьох пацієнтів із злоякісною меланомою раніше була в роду ця форма раку.

У групі ризику і люди зі світлою шкірою з ластовинням, а також люди з ослабленою імунною системою.

 width=«У багатьох із нас є родимі плями на шкірі: у деяких більше, в інших менше. Родимі плями чи родимки (невуси, як їх ще називають) можуть у деяких випадках бути провісниками раку шкіри. Термін диспластичний невус означає, що пляма має неправильну форму, а забарвлення її частіше буває неоднорідним, з ділянками темного пігменту. Люди з таким типом невусів мають підвищений ризик розвитку раку шкіри, і для них особливо важливо бути обережними, уникати сонячних ванн», — зазначає досвідчений лікар, дерматолог-онколог TomoClinic Анатолій Палюх.

Різні види раку шкіри

Злоякісна меланома

Поява нових родимок або їх збільшення, зміни кольору, контурів, текстури – найпоширеніші симптоми злоякісної меланоми. Будь-яка людина добре знає своє тіло і може ясно бачити, коли родимка раптово змінює форму, росте, кровоточить або починає свербіти і змінювати колір.

Люди з великою кількістю родимок чи невусів нерідко страждають від злоякісної меланоми. Якщо ви знаєте, що у вас багато родимих ​​плям, вам слід звертати на них особливу увагу. Якщо помітили будь-які зміни або турбуєтеся, зверніться до дерматолога-онколога, який огляне вашу шкіру.

Базальноклітинний рак

Вражає чоловіків частіше, ніж жінок. Цей тип раку може виглядати по-різному, але найпоширеніший варіант — блискучий вузол на шкірі зі звивистими кровоносними судинами. Інший варіант — ранка, яка довго не гоїться. Іноді шкіра стає грубою і лущиться.
Зазвичай усі пацієнти з цим видом раку виліковуються. Однак потрібно залишатися уважним, тому що хвороба може повторитися в інших місцях на тілі і буде потрібно нове лікування.

Як проводять дослідження у нашому центрі?

Спочатку лікар-онкодерматолог неозброєним оком огляне вашу шкіру і підозрілу ділянку. Потім ретельно вивчить це місце за допомогою спеціального приладу, який містить збільшувальне скло і називається дерматоскоп.

При цьому клас приладу має значення. Ультрасучасний дерматоскоп HEINE DELTA 30, яким користується досвідчений дерматолог-онколог TomoClinic, забезпечує велике поле зору (30 мм) і дуже чисте зображення, а також чудово передає колір. Прилад підключається до смартфона або комп’ютера, і таким чином зображення зберігаються в пам’яті пристроїв.

Щоб з’ясувати, чи дійсно у вас рак шкіри, проводять біопсію — під місцевою анестезією видаляють шматочок тканини. В окремих випадках видаляють утворення повністю. Рішення приймає лікар залежно від конкретної ситуації.

Віддалений шматочок шкіри направляють у патологічну лабораторію на дослідження. На підставі отриманих даних дерматолог-онколог визначить, що необхідно робити далі — розпочинати лікування або проходити масштабніше обстеження (наприклад, УЗД або КТ), яке дасть інформацію про стадію хвороби і дозволить лікарям розробити правильну тактику лікування.

Як лікують?

Найпоширеніший варіант — операція: зміни шкіри видаляють хірургічним шляхом. У деяких випадках застосовують променеву терапію та/або фотодинамічну терапію. Променева терапія — це опромінення пухлин певними дозами іонізуючого випромінювання. Фотодинамічна терапія означає, що використовують спеціальну мазь, яка робить утворення світлочутливим, а потім висвітлюють її світлом, яке вбиває пухлинні клітини.

Чи можлива профілактика раку шкіри?

Уникнення найвідоміших факторів ризику, таких як зловживання засмагою і відвідування солярію, — серйозні профілактичні заходи. Є кілька простих речей, які потрібно мати на увазі.

  • Використовуйте сонцезахисний крем із високим фактором захисту.
  • Завжди захищайте дітей і підлітків, тому що їх шкіра не розвинена, як у дорослих.
  • Уникайте сонця, коли воно найсильніше (з 11:00 до 16:00).
  • Засмагайте лише у короткі періоди на початку дня або ближче до вечора.
  • Завжди читайте інструкції та рекомендації під час відвідин солярію.

На закінчення

Кількість пацієнтів із раком шкіри щороку зростає, у тому числі й в Україні. Це може бути пов’язано, наприклад, зі збільшенням кількості людей, які подорожують до тепліших країн з незвичайним для нас сонцем у той час, коли в Україні зима. Організм піддається впливу раптового і потужного ультрафіолетового випромінювання.

Крім того, на жаль, суперечки про вплив солярію не припиняються.

У будь-якому випадку дослухайтеся до наших рекомендацій. Завдяки профілактиці та інформованості, а також знанням про те, які методи діагностики і лікування доступні, створені умови для боротьби з раком шкіри.

Якщо у вас залишилися питання або ви хочете записатися на консультацію до нашого дерматолога-онколога, телефонуйте на номер, який бачите на сайті.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху