Головна/Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування
11.04.2024

Рак шкіри: причини, симптоми, профілактика, діагностика, лікування

Рак шкіри — види пухлин, які часто можна побачити неозброєним оком: вони буквально «на поверхні». Тому увага до себе плюс мінімальні знання допоможуть одразу помітити зміни на шкірі та вчасно звернутися до фахівця. Як і для будь-якого раку, лікування, розпочате на ранніх стадіях, дає високий шанс на одужання.

Чому може розвинутися рак шкіри?

Сонце — ключовий фактор розвитку раку шкіри. Йдеться про ультрафіолетові промені. Занадто багато природного сонця або надто часте перебування у солярії збільшують ризик захворювання. Різні типи пухлин обумовлені різним впливом сонця: деякі виникають через те, що людина «згоріла», тобто отримала одноразово сонячний опік; інші — без опіків, а через те, що багато років людина перебувала на сонці (зазвичай у тих, хто через професію проводить час на відкритому повітрі). Ультрафіолетові промені ушкоджують клітини шкіри і можуть дати поштовх до злоякісного переродження.

Існують особливі групи, вразливі щодо ультрафіолетових променів: молоді люди та діти, шкіра яких ще не повністю розвинена; люди зі світлою шкірою (особливо ті, хто мешкає поблизу місць з великою кількістю сонця, наприклад, у приморських містах і селах).

Сонце, мабуть, класичний лиходій у драмі, коли йдеться про рак шкіри, але є й інші фактори ризику, зокрема спадковість. У багатьох пацієнтів із злоякісною меланомою раніше була в роду ця форма раку.

У групі ризику і люди зі світлою шкірою з ластовинням, а також люди з ослабленою імунною системою.

 width=«У багатьох із нас є родимі плями на шкірі: у деяких більше, в інших менше. Родимі плями чи родимки (невуси, як їх ще називають) можуть у деяких випадках бути провісниками раку шкіри. Термін диспластичний невус означає, що пляма має неправильну форму, а забарвлення її частіше буває неоднорідним, з ділянками темного пігменту. Люди з таким типом невусів мають підвищений ризик розвитку раку шкіри, і для них особливо важливо бути обережними, уникати сонячних ванн», — зазначає досвідчений лікар, дерматолог-онколог TomoClinic Анатолій Палюх.

Різні види раку шкіри

Злоякісна меланома

Поява нових родимок або їх збільшення, зміни кольору, контурів, текстури – найпоширеніші симптоми злоякісної меланоми. Будь-яка людина добре знає своє тіло і може ясно бачити, коли родимка раптово змінює форму, росте, кровоточить або починає свербіти і змінювати колір.

Люди з великою кількістю родимок чи невусів нерідко страждають від злоякісної меланоми. Якщо ви знаєте, що у вас багато родимих ​​плям, вам слід звертати на них особливу увагу. Якщо помітили будь-які зміни або турбуєтеся, зверніться до дерматолога-онколога, який огляне вашу шкіру.

Базальноклітинний рак

Вражає чоловіків частіше, ніж жінок. Цей тип раку може виглядати по-різному, але найпоширеніший варіант — блискучий вузол на шкірі зі звивистими кровоносними судинами. Інший варіант — ранка, яка довго не гоїться. Іноді шкіра стає грубою і лущиться.
Зазвичай усі пацієнти з цим видом раку виліковуються. Однак потрібно залишатися уважним, тому що хвороба може повторитися в інших місцях на тілі і буде потрібно нове лікування.

Як проводять дослідження у нашому центрі?

Спочатку лікар-онкодерматолог неозброєним оком огляне вашу шкіру і підозрілу ділянку. Потім ретельно вивчить це місце за допомогою спеціального приладу, який містить збільшувальне скло і називається дерматоскоп.

При цьому клас приладу має значення. Ультрасучасний дерматоскоп HEINE DELTA 30, яким користується досвідчений дерматолог-онколог TomoClinic, забезпечує велике поле зору (30 мм) і дуже чисте зображення, а також чудово передає колір. Прилад підключається до смартфона або комп’ютера, і таким чином зображення зберігаються в пам’яті пристроїв.

Щоб з’ясувати, чи дійсно у вас рак шкіри, проводять біопсію — під місцевою анестезією видаляють шматочок тканини. В окремих випадках видаляють утворення повністю. Рішення приймає лікар залежно від конкретної ситуації.

Віддалений шматочок шкіри направляють у патологічну лабораторію на дослідження. На підставі отриманих даних дерматолог-онколог визначить, що необхідно робити далі — розпочинати лікування або проходити масштабніше обстеження (наприклад, УЗД або КТ), яке дасть інформацію про стадію хвороби і дозволить лікарям розробити правильну тактику лікування.

Як лікують?

Найпоширеніший варіант — операція: зміни шкіри видаляють хірургічним шляхом. У деяких випадках застосовують променеву терапію та/або фотодинамічну терапію. Променева терапія — це опромінення пухлин певними дозами іонізуючого випромінювання. Фотодинамічна терапія означає, що використовують спеціальну мазь, яка робить утворення світлочутливим, а потім висвітлюють її світлом, яке вбиває пухлинні клітини.

Чи можлива профілактика раку шкіри?

Уникнення найвідоміших факторів ризику, таких як зловживання засмагою і відвідування солярію, — серйозні профілактичні заходи. Є кілька простих речей, які потрібно мати на увазі.

  • Використовуйте сонцезахисний крем із високим фактором захисту.
  • Завжди захищайте дітей і підлітків, тому що їх шкіра не розвинена, як у дорослих.
  • Уникайте сонця, коли воно найсильніше (з 11:00 до 16:00).
  • Засмагайте лише у короткі періоди на початку дня або ближче до вечора.
  • Завжди читайте інструкції та рекомендації під час відвідин солярію.

На закінчення

Кількість пацієнтів із раком шкіри щороку зростає, у тому числі й в Україні. Це може бути пов’язано, наприклад, зі збільшенням кількості людей, які подорожують до тепліших країн з незвичайним для нас сонцем у той час, коли в Україні зима. Організм піддається впливу раптового і потужного ультрафіолетового випромінювання.

Крім того, на жаль, суперечки про вплив солярію не припиняються.

У будь-якому випадку дослухайтеся до наших рекомендацій. Завдяки профілактиці та інформованості, а також знанням про те, які методи діагностики і лікування доступні, створені умови для боротьби з раком шкіри.

Якщо у вас залишилися питання або ви хочете записатися на консультацію до нашого дерматолога-онколога, телефонуйте на номер, який бачите на сайті.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху