Рак яєчок: про чоловіче здоров’я
Ця підступна хвороба найчастіше вражає молодих чоловіків віком від 20 до 40 років. Рак яєчок зазвичай починається з невеликого твердого утворення на одному з яєчок, яке повільно, від кількох днів до тижнів, збільшується, не викликає болю і не проходить саме по собі. У цьому випадку, або якщо є якісь сумніви, слід негайно звернутися до лікаря. Буде проведено ультразвукове дослідження мошонки.
Які фактори ризику?
Як ми вже зазначили, найбільший ризик розвитку раку яєчок у молодих чоловіків. Причини невідомі, однак деякі фактори можуть підвищувати ризик, у тому числі:
- сімейний анамнез: наприклад, у брата чи батька був рак яєчок;
- попередній діагноз: якщо чоловік уже переніс раніше рак яєчок;
- яєчко, що не опустилося при народженні.
Немає доведеного зв’язку між раком яєчок та носінням тісного одягу, прийомом гарячих ванн або травмою яєчка.
Симптоми
Деякі чоловіки практично не помічають жодних симптомів раку яєчок. Однак є важливі попереджувальні знаки, на які слід звернути увагу, наприклад:
- набряк або ущільнення в одному або обох яєчках (зазвичай безболісне);
- відчуття важкості у мошонці;
- зміни розмірів і форми яєчок;
- біль унизу живота або в області паху;
- раптове збільшення кількості рідини у мошонці;
- біль чи дискомфорт у яєчку чи мошонці;
- набрякла тканина грудей.
Що робити?
Якщо ви стурбовані або думаєте, що у вас можуть бути якісь із цих симптомів, необхідно записатися на прийом до лікаря-уролога.
Про важливість самообстеження
Регулярні самообстеження є дуже важливими для молодих чоловіків, особливо з групи ризику.
Знання нормального розміру та форми яєчок допоможе помітити, коли щось не так. Самостійне обстеження дасть змогу виявити зміни раніше і розпочати лікування (при необхідності) якнайшвидше.
Можливі методи лікування
Рак яєчок — це захворювання, яке можна ефективно лікувати і вилікувати за допомогою сучасних методів. Аналізи крові, КТ черевної порожнини і легень застосовують для виявлення можливого поширення (метастазування) захворювання на лімфатичні вузли або інші органи.
Можливі методи лікування включають:
- орхіектомію — хірургічне видалення ураженого яєчка;
- хіміотерапію чи променеву терапію — ці методи використовують після операції для знищення залишкових ракових клітин, які могли поширитися на інші частини тіла, наприклад, на лімфатичні вузли.
Якщо встановлено діагноз рак яєчок
Найважливіший крок — обговорити з фахівцем доступні методи лікування. У нашому центрі приймає досвідчений уролог-онколог, до якого завжди можна звернутися за допомогою. Ви також можете отримати в нашій клініці другу чи третю думку.
Чи впливає рак яєчка на сексуальне життя і фертильність?
Видалене яєчко не обов’язково вплине на сексуальне життя чи фертильність. Вплив на фертильність після видалення мінімальний, тому що одне яєчко виробляє багато сперматозоїдів.
У чоловіків, які потребують подальшого лікування після операції, можливий вплив на фертильність, принаймні тимчасовий.
Чоловіки з раком яєчок можуть обговорити з онкологом питання про те, чи має сенс зберегти сперму перед початком хіміотерапії чи променевої терапії.
Чи можна запобігти раку яєчок?
Неможливо уникнути раку, але можна зробити кілька важливих речей, щоб знизити ризик захворювання: не куріть, використовуйте сонце з розумом, стримайте споживання алкоголю, їжте здорову їжу і займайтеся спортом.
Якщо у вас залишилися питання або ви хочете записатися на прийом до лікаря-уролога, телефонуйте за номером, який бачите на сайті.