Головна/Найважливіша битва
11.04.2024

Найважливіша битва

Чому ми ще не можемо оголосити про остаточну перемогу?

Приблизно одна третина населення в світі захворює на рак впродовж життя. Причому очікується, що число онкологічних пацієнтів з часом буде зростати. Нас часто запитують, чому, незважаючи на всі сотні мільярдів доларів, які в розвинених країнах витрачають на дослідження, лікарі та вчені досі остаточно не перемогли рак. Ми спробуємо пояснити вам, чому так відбувається, і чому ми віримо, що перемога над цим злом близька.

Битва з раком у світі йде серйозна і йде вже дуже багато років. Наприклад, в США ще в 1971 році тодішній президент Річард Ніксон почав справжню війну проти раку. Це були заходи, спрямовані на поліпшення розуміння біології пухлин, вдосконалення методів діагностики та лікування. З того часу більше ста мільярдів доларів були витрачені на дослідження раку — і це тільки в Сполучених Штатах. Склавши всі сотні мільярдів, витрачені в решті світу, ви досить швидко зрозумієте, яких коштів вартує така війна.

Так чому ж, незважаючи на всі кампанії, рожеві і блакитні стрічки і вкладені в боротьбу величезні суми, ми ще не можемо оголосити про остаточну перемогу?

Рак — не одна хвороба

Рак складається з сотень захворювань, що характеризуються неконтрольованим зростанням клітин. Кожна форма раку походить з різних частин тіла, виникає з різних причин і має різні властивості. Велика кількість онкологічних захворювань — основний фактор, що пояснює, чому немає «срібної кулі» проти раку.

Кожен рак має різні форми

Якби, наприклад, всі види раку молочної залози були однаковими, і така ж ситуація була б з раком легень, простати і головного мозку, ми б сьогодні виліковували більшість онкологічних захворювань. Однак насправді всі форми раку відрізняються. Пухлина може складатися з різних типів ракових клітин, де кожен тип має свої унікальні властивості. Це робить лікування набагато складнішим: деякі типи клітин гинуть під час хіміотерапії і променевої терапії, в той час як інші є резистентними (несприйнятливими). А щоб лікування було ефективним, повинні бути вбиті всі злоякісні клітини.

Ракові клітини використовують здорові клітини

Виживання і поширення ракової клітини залежить від її доступу до харчування і постачання киснем. Вони отримують такий доступ, коли взаємодіють зі здоровими клітинами. Ракові клітини також мають здатність пригнічувати імунну систему, і тоді їм легше виживати і поширюватися.

Майстри адаптації

Ракові клітини інтенсивно знищуються — і імунною системою, і різними методами лікування, такими як хіміотерапія і опромінення. Щоб вижити в суворих умовах, в яких вони знаходяться, їм необхідно адаптуватися, і вони є лідерами цього процесу. Змінюючи свій генетичний матеріал, ДНК, ракові клітини можуть змінювати свої характеристики і потреби для подальшого виживання.

Приклад. Клітини пухлини не отримують достатньої кількості крові і, отже, кисню, щоб продовжувати рости. Здавалося б, вони повинні загинути. Однак невелика кількість пухлинних клітин може знизити потребу в крові і кисні, змінюючи свої ДНК, і, таким чином, продовжують розвиватися в середовищі з низьким вмістом кисню.

Як і стійкі до антибіотиків бактерії, ракові клітини можуть розвинути стійкість до лікування. Тому буває, що у пацієнтів, які спочатку добре реагують на хіміотерапію, згодом розвивається резистентність (несприйнятливість) до препарату. Так відбувається тому, що ракові клітини пристосувалися і розробили захист від лікування.

Як виглядає майбутнє?

Ми розуміємо всю складність раку. Однак знаємо, що мільярди доларів, витрачені на дослідження, впровадження в практику нових методів і нових потужних препаратів, привели до відчутних результатів: кількість людей, які одужали після лікування, збільшується при всіх видах раку.

Методи, які ще недавно вважалися інноваційними, сьогодні використовуються широко і успішно. Імунотерапія і таргетна терапія змінили сценарій розвитку цілого ряду злоякісних пухлин: пацієнти навіть з поширеним раком можуть жити протягом тривалого часу, як з хронічним захворюванням.

Сьогодні в світі вчені ведуть інтенсивні дослідження в області нанотехнологій (дослідження процесів на рівні атомів і молекул), які можуть ще поліпшити лікування раку. Нова технологія дозволяє точно дізнатися, де знаходяться злоякісні клітини, і доставити ліки безпосередньо до раку, не зачіпаючи здорові тканини.

Чим більше лікарі та вчені розуміють рак, тим краще інструменти, які вони можуть розробити, щоб боротися з ним. Ми віримо, що виграємо в цій битві.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху