Головна/Найважливіша битва
11.04.2024

Найважливіша битва

Чому ми ще не можемо оголосити про остаточну перемогу?

Приблизно одна третина населення в світі захворює на рак впродовж життя. Причому очікується, що число онкологічних пацієнтів з часом буде зростати. Нас часто запитують, чому, незважаючи на всі сотні мільярдів доларів, які в розвинених країнах витрачають на дослідження, лікарі та вчені досі остаточно не перемогли рак. Ми спробуємо пояснити вам, чому так відбувається, і чому ми віримо, що перемога над цим злом близька.

Битва з раком у світі йде серйозна і йде вже дуже багато років. Наприклад, в США ще в 1971 році тодішній президент Річард Ніксон почав справжню війну проти раку. Це були заходи, спрямовані на поліпшення розуміння біології пухлин, вдосконалення методів діагностики та лікування. З того часу більше ста мільярдів доларів були витрачені на дослідження раку — і це тільки в Сполучених Штатах. Склавши всі сотні мільярдів, витрачені в решті світу, ви досить швидко зрозумієте, яких коштів вартує така війна.

Так чому ж, незважаючи на всі кампанії, рожеві і блакитні стрічки і вкладені в боротьбу величезні суми, ми ще не можемо оголосити про остаточну перемогу?

Рак — не одна хвороба

Рак складається з сотень захворювань, що характеризуються неконтрольованим зростанням клітин. Кожна форма раку походить з різних частин тіла, виникає з різних причин і має різні властивості. Велика кількість онкологічних захворювань — основний фактор, що пояснює, чому немає «срібної кулі» проти раку.

Кожен рак має різні форми

Якби, наприклад, всі види раку молочної залози були однаковими, і така ж ситуація була б з раком легень, простати і головного мозку, ми б сьогодні виліковували більшість онкологічних захворювань. Однак насправді всі форми раку відрізняються. Пухлина може складатися з різних типів ракових клітин, де кожен тип має свої унікальні властивості. Це робить лікування набагато складнішим: деякі типи клітин гинуть під час хіміотерапії і променевої терапії, в той час як інші є резистентними (несприйнятливими). А щоб лікування було ефективним, повинні бути вбиті всі злоякісні клітини.

Ракові клітини використовують здорові клітини

Виживання і поширення ракової клітини залежить від її доступу до харчування і постачання киснем. Вони отримують такий доступ, коли взаємодіють зі здоровими клітинами. Ракові клітини також мають здатність пригнічувати імунну систему, і тоді їм легше виживати і поширюватися.

Майстри адаптації

Ракові клітини інтенсивно знищуються — і імунною системою, і різними методами лікування, такими як хіміотерапія і опромінення. Щоб вижити в суворих умовах, в яких вони знаходяться, їм необхідно адаптуватися, і вони є лідерами цього процесу. Змінюючи свій генетичний матеріал, ДНК, ракові клітини можуть змінювати свої характеристики і потреби для подальшого виживання.

Приклад. Клітини пухлини не отримують достатньої кількості крові і, отже, кисню, щоб продовжувати рости. Здавалося б, вони повинні загинути. Однак невелика кількість пухлинних клітин може знизити потребу в крові і кисні, змінюючи свої ДНК, і, таким чином, продовжують розвиватися в середовищі з низьким вмістом кисню.

Як і стійкі до антибіотиків бактерії, ракові клітини можуть розвинути стійкість до лікування. Тому буває, що у пацієнтів, які спочатку добре реагують на хіміотерапію, згодом розвивається резистентність (несприйнятливість) до препарату. Так відбувається тому, що ракові клітини пристосувалися і розробили захист від лікування.

Як виглядає майбутнє?

Ми розуміємо всю складність раку. Однак знаємо, що мільярди доларів, витрачені на дослідження, впровадження в практику нових методів і нових потужних препаратів, привели до відчутних результатів: кількість людей, які одужали після лікування, збільшується при всіх видах раку.

Методи, які ще недавно вважалися інноваційними, сьогодні використовуються широко і успішно. Імунотерапія і таргетна терапія змінили сценарій розвитку цілого ряду злоякісних пухлин: пацієнти навіть з поширеним раком можуть жити протягом тривалого часу, як з хронічним захворюванням.

Сьогодні в світі вчені ведуть інтенсивні дослідження в області нанотехнологій (дослідження процесів на рівні атомів і молекул), які можуть ще поліпшити лікування раку. Нова технологія дозволяє точно дізнатися, де знаходяться злоякісні клітини, і доставити ліки безпосередньо до раку, не зачіпаючи здорові тканини.

Чим більше лікарі та вчені розуміють рак, тим краще інструменти, які вони можуть розробити, щоб боротися з ним. Ми віримо, що виграємо в цій битві.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху