Головна/Що потрібно знати про фіброаденоми молочної залози?
11.04.2024

Що потрібно знати про фіброаденоми молочної залози?

Будь-яке утворення, виявлене в молочній залозі, викликає у жінки тривогу, а іноді навіть паніку. Однак фахівці запевняють нас, що немає ніякого сенсу відразу панікувати, що не всі ущільнення в грудях — це пухлини і, тим більше, ракові пухлини. Один тип такого неракового, доброякісного утворення називається фіброаденома. Незважаючи на доброякісний характер, фіброаденома може потребувати лікування.

Про те, як виявляють фіброаденоми і що робити при такому діагнозі, ми розмовляємо з хірургом-онкологом вищої категорії, лікарем-мамологом TomoClinic Дмитром Караськовим.

Що таке фіброаденома?

Фіброаденома — це утворення в грудній залозі, яке складається зі сполучної і залізистої тканини. Такі утворення мають чіткі межі; їх розміри можуть бути різними: варіюватися від маленьких (кілька міліметрів у діаметрі) до досить великих (3 – 5 см). Фіброаденоми бувають не тільки одиничними, а й множинними, тобто можуть розвиватися не в одній, а в обох молочних залозах.

Важливо розуміти, що за структурою ці новоутворення відносяться до доброякісних пухлин. В наш час, коли УЗД молочних залоз з використанням сучасної апаратури — доступний і, хочу підкреслити, необхідний метод профілактичного обстеження, такий діагноз ми встановлюємо все частіше.

Чому і у кого виникають фіброаденоми?

Причинами появи фіброаденоми можуть бути:

  • гормональні збої, т. з. «турбулентності», що виникають в пубертатному (підлітковому) періоді;
  • впливу стресу;
  • супутня ендокринна патологія (пов’язана із захворюваннями щитоподібної або підшлункової залози);
  • спадковий та інші чинники, які проявляються в непропорційному активному впливі, перш за все естрогенів, на процеси розвитку залозистої тканини, появи вузлів в ній.

Найчастіше фіброаденоми виявляють у молодих дівчат і жінок. Причому ці утворення можуть не викликати ніяких скарг. Нерідко дівчата знаходять їх при самообстеженні.

Чи небезпечні фіброаденоми і що робити далі, якщо дівчина виявила в грудях підозріле ущільнення?

 width=Ризик злоякісного переродження такої «знахідки» досить невисокий: до 0,5 –  1%. Однак зрозуміло, що у будь-якої дівчини чи жінки відразу виникає занепокоєння і пошук рішення, як діяти далі. Тому ми настійно рекомендуємо відразу проконсультуватися з досвідченим фахівцем-мамологом. Лікар порадить пройти деяке дообстеження, яке включає біопсію утворення для оцінки його доброякісності. У нашому центрі ця процедура виконується практично безболісно під контролем ультразвуку з використанням найсучаснішого апарату УЗД.

Коли діагноз «фіброаденома» підтверджений, як лікують ці новоутворення?

Фіброаденоми малих розмірів, до 2-х сантиметрів, прийнято спостерігати в динаміці. Періодично пацієнтці потрібно проходити УЗД за погодженням з лікарем-мамологом. Препаратів з доведеною 100% ефективністю для лікування фіброаденом, на жаль, немає. У ряді випадків основним методом залишається хірургічний.

Які це випадки? Коли показане оперативне лікування?

Хірургічне видалення ми можемо запропонувати:

  • при великих фіброаденомах розмірами більше 2,5 – 3,0 см;
  • при наявності утворень, які активно збільшуються в розмірах; якщо спостерігаємо структурні зміни, трансформації;
  • при підозрі на можливу злоякісність за даними мікроскопічного дослідження; при характерних змінах за результатами УЗД, магнітно-резонансної томографії, мамографії.

Крім того, показанням до оперативного лікування може стати наполегливе бажання самої пацієнтки. Як правило, так відбувається, коли фіброаденома добре визначається пальпаторно, прощупується, або її знаходить партнер пацієнтки.

Пацієнтки  можуть переживати через те, що порушиться гармонія, зміниться форма грудей після операції. Що ви думаєте про це?

Я думаю, що немає приводу для таких переживань, тому що сучасні підходи до хірургічного лікування фіброаденом обов’язково повинні включати збереження естетики і принципи «невидимої» хірургії. Я розумію, наскільки важлива жіноча привабливість. Тому для мене як для хірурга-мамолога таке ж значення має естетичний результат, як і для самої пацієнтки. А сучасні методи хірургії молочних залоз дозволяють оперувати красиво — з хорошим косметичним ефектом, зі збереженням обсягу і форми грудей.

З приводу краси Ви жінок заспокоїли. Повернемося до питання здоров’я: що далі — після видалення фіброаденоми?

Є тут дуже важливий момент: оперативне лікування фіброаденоми видаляє наслідок, а не причини її розвитку. Ось чому в подальшому необхідно враховувати ендокринологічні, гінекологічні аспекти розвитку цієї патології. Зазвичай всі питання і проблеми ми обговорюємо з кожною пацієнткою на консультації. Все вирішується індивідуально і багато в чому залежить від конкретної ситуації.

Ваші рекомендації жінкам з діагнозом «фіброаденома»?

Не панікувати, консультуватися з фахівцем і виконувати призначення. При раціонально підібраній тактиці обстеження, лікування і спостереження жінка буде відчувати себе впевнено і насолоджуватися повноцінним життям.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Чому обирають нас? Життя Клініки
8.05.2024

Чому обирають нас?

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – це передова клініка, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. Наша місія – обʼєднати передові технології та експертний підхід, щоб забезпечити нашим пацієнтам найкращу можливу медичну допомогу та підтримку. Чому ж пацієнти обирають 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜: ми надаємо повний цикл діагностики та лікування онкологічних захворювань в одному місці; ми зібрали найкращу команду майстрів лікарської […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху