Головна/Що таке тунельний синдром: симптоми, причини, діагностика
11.04.2024

Що таке тунельний синдром: симптоми, причини, діагностика

Під тунельним синдромом прийнято позначати комплекс клінічних проявів (чутливих, рухових і трофічних) обумовлених здавленням, утиском нерва у вузьких анатомічних просторах – анатомічний тунель (синоніми: компресійно-ішемічна невропатія, тунельна невропатія, “ловушечна” невропатія, капканний синдром).
Стінки анатомічного тунелю є природними анатомічними структурами (кістки, сухожилля, м’язи), і в нормі через тунель вільно проходять периферичні нерви і судини. Але при певних патологічних умовах канал звужується, виникає нервово-канальний конфлікт [Аль-Заміль М.Х., 2008].
Тунельні невропатії складають 1/3 від захворювань периферичної нервової системи. У літературі описано понад 30 форм тунельних невропатій [Левін О.С., 2005]. Різні форми компресійно-ішемічних невропатій мають свої особливості.
Причини
Анатомічна вузькість каналу є лише сприяючим фактором розвитку тунельного синдрому. В останні роки накопичені дані, що свідчать про те, що дана анатомічна особливість є генетично обумовленою. Іншою причиною, яка може привести до розвитку тунельного синдрому, є наявність вроджених аномалій розвитку у вигляді додаткових фіброзних тяжів, м’язів і сухожиль, рудиментарних кісткових шпор.
Однак тільки певних чинників для розвитку даного захворювання, як правило, мало. Сприяти розвитку тунельного синдрому можуть деякі метаболічні, ендокринні захворювання (цукровий діабет, акромегалія, гіпотиреоз), захворювання, що супроводжуються зміною в суглобах, кісткової тканини і сухожиллях (ревматоїдний артрит, ревматизм, подагра), стани, що супроводжуються гормональними змінами (вагітність), об’ємні утворення самого нерва (шваннома, неврома) і поза нерва (гемангіома, ліпома), онкологічні захворювання кісткової і м’язової тканини, лімфостаз. Розвитку тунельних синдромів сприяють часто повторювані стереотипні рухи, травми.
Клінічні прояви
 
Повна картина тунельного синдрому включає в себе:
  • чутливі (біль, парестезії, оніміння),
  • рухові (зниження функції, слабкість, атрофії)
  • трофічні порушення.
Можуть бути різні варіанти клінічного перебігу. Найчастіше – дебют з болю або інших чутливих розладів. Рідше – початок з рухових порушень. Трофічні зміни зазвичай виражені незначно і тільки в запущених випадках.
Найхарактернішою для тунельного синдрому є біль. Зазвичай біль з’являється під час руху (навантаження), потім виникає і в спокої. Іноді біль будить пацієнта вночі, що виснажує хворого і змушує його звернутися до лікаря. Біль при тунельних синдромах може включати в себе як ноціцептивний компонент (біль, обумовлена ​​запальними змінами, що відбуваються в зоні нервово-канального конфлікту), так і нейропатичний (оскільки має місце пошкодження нерва).
Для тунельних синдромів характерні такі прояви нейропатичного болю, як аллодінія і гіперпатія, відчуття проходження електричного струму (електричний простріл), пекучий біль. На більш пізніх стадіях біль може бути обумовлений ​​спазмом. Тому при виборі протибольової терапії необхідно керуватися результатами ретельного клінічного аналізу особливостей больового синдрому.
Рухові порушення виникають внаслідок ураження рухових гілок нерва і проявляються у вигляді зниження сили, швидкої стомлюваності. У деяких випадках прогресування захворювання призводить до атрофії, розвитку контрактур («пазуриста лапа», «мавпяча лапа»).
При компресії артерій і вен можливий розвиток судинних розладів, що проявляється зблідненням, зниженням локальної температури або появою синюшности і набряклості в області ураження. При ізольованому ураженні нерва (при відсутності компресії артерій і вен) трофічні зміни найчастіше виражені незначно.
Діагностика
Як правило, діагноз встановлюється на підставі характерних вищеописаних клінічних проявів. Зручними для клініциста є використання ряду клінічних тестів, які дозволяють диференціювати різні види тунельних синдромів. У деяких випадках необхідне проведення електронейроміографа (швидкості проведення імпульсу по нерву) для уточнення рівня ураження нерва. Пошкодження нерва, об’ємні утворення або інші патологічні зміни, які викликають тунельний синдром, можна визначити також за допомогою ультразвукового дослідження, тепловізіографії, МРТ [Horch R.E. і ін., 1997].

Про лікування тунельного синдрому читайте в наступній статті

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху