Головна/«Синдром хронічної втоми»: усвідомлений вибір або хвороба
11.04.2024

«Синдром хронічної втоми»: усвідомлений вибір або хвороба

З точки зору медицини, втома – це стан, наступне за періодом розумової або фізичної активності, що характеризується ослабленням працездатності і зниженням ефективності виконання роботи. Як правило, вона супроводжується відчуттям сонливість і дратівливість.

Але що відбувається в нашому повсякденному житті? Рано чи пізно всі ми відчували такий стан після важкої, напруженої роботи і при недосипанні. Зазвичай стомлення проходить після гарного, повноцінного відпочинку та сну. Якщо ж симптоми залишаються, це означає, що ваш організм хоче дати знати, що він хворий.

Тривалі ж періоди перевтоми можуть бути ознакою захворювання, відомого як синдром хронічної втоми (СХВ). Це одна з досить поширених патологій теперішнього часу, розвиток якої пов’язано перш за все з особливостями сучасного життя населення великих міст, типом життя в розвинених країнах і несприятливою санітарно-екологічною обстановкою, а також надмірної емоційно-психічним навантаженням на сучасну людину.

Останнім часом про СХВ починають все більше писати і говорити. З’ясовується глобальний характер значущості даної патології для сучасного розвиненого суспільства. Однак, конкретні дослідження патогенезу і клінічної картини даної патології практично відсутні.

Часто, при затяжних патологічних станах ми поспішаємо діагностувати у себе або оточуючих депресію, нестача вітамінів, зміну погоди, магнітні бурі … Існує дійсно безліч подібних діагнозів, але як же дістатися до суті і першопричини?

Головне, що хочеться відзначити – синдромом хронічної втоми, згідно зі статистикою, найчастіше страждають жінки. Успішні, інтелектуальні, освічені жінки у віці від 25 до 40 років. Можна довго звинувачувати в своєму нездужанні депресію, затяжний / хронічний ПМС, погану погоду в самий сонячний день, але якщо подивитися правді в очі – просто іноді леді «орють» по 24 години на добу. А організм не кам’яний, і якою б силою волі жінка володіла, організм поступово починає подавати сигнали SOS, і головним сигналом може виявитися якраз СХВ.

Вперше як окремий діагноз назву СХВ було запропоновано в 1988 р і до 1990 року в США було зареєстровано понад 100 000 випадків цього захворювання (близько 80% з яких – жінки) і створений «Національний центр хронічної втоми». Так як симптоми СХВ неспецифічні, а патогенез не ясний, в діагностиці СХВ визначальним поки є клінічні симптоми. Вважають, що для постановки діагнозу СХВ необхідна наявність одного великого симптому і не менше 6 другорядних.

До великого симптомокомплексу відносять тривалу втому з невідомої причини, що не проходить після відпочинку і зниження більш ніж на 50% рухового режиму. До другорядних симптомів відносять м’язовий дискомфорт, лихоманку, хворобливість лімфовузлів, артралгії, зниження пам’яті і депресію.

Серед інших симптомів при СХВ відзначають: біль в горлі, фарингіти, болі в лімфовузлах, сплутаність мислення, запаморочення, стану тривоги, болі в грудях і інші мало специфічні симптоми не з’ясованого патогенезу, зустрічаються з різною частотою при СХВ в описі різних авторів.

 

У комплекс лікування синдрому хронічної втоми в обов’язковому порядку включаються:

 • нормалізація режиму відпочинку та фізичного навантаження
 • розвантажувально-дієтична терапія
 • вітамінна терапія препаратами вітамінів В1, В6, В12 і С, загальний або хоча б сегментарний масаж спільно з гідропроцедурами і лікувальною фізкультурою
 • аутогеннетренування або інші активні методи нормалізації психо-емоційного фону, в т.ч. групова психотерапія
 • імунокоректори загального плану з ясно вираженим загальним адаптогенною ефектом
 • інші допоміжні засоби (денні транквілізатори, ентеросорбенти, ноотропні засоби та інші симптоматичні лікувальні препарати і впливу)

Виходячи з вищесказаного, очевидно, до чого може привести трудоголізм і робота організму на межі. Тому набагато розумніше запобігти діагностування у себе подібних захворювань (до слова – запущені випадки СХВ призводять до шизофренії) і вести нормальний спосіб і темп життя.

Для профілактики і попередження СХВ досить простих речей:

 • не віддавайте роботі всі сили, навчитеся планувати свій день так щоб в ньому було місце відпочинку
 • робіть хоча б найелементарніші фізупражненія, в ідеалі запишіться в спортзал або на групові заняття
 • намагайтеся спати близько 7-8 годин на добу
 • стежте за своїм харчуванням: їжа повинна бути різноманітною, три-чотири рази на добу, бажано щодня включати в раціон фрукти, овочі, соки
 • хоча б раз в один-два тижні влаштовуйте день відпочинку: забудьте про свої справи, проблеми на роботі, довше поспіть, поваляйтеся в ліжку, поспілкуйтеся з друзями, сходіть в кіно, в театр, пройдіться по магазинах, приділіть час своєму хобі, або просто погуляйте по вулиці
 • оптимістично ставитися до всіх подій свого життя

Важливо навчиться переключати увагу з роботи на відпочинок, не шукаючи забуття в алкоголі, наркотиках, азартних іграх і т.д. Нам все не встигнути, і всіх грошей не заробити, а якісний відпочинок зараз, визначає якість нашого життя в подальшому.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя Лікування
23.06.2024

Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя

Рак – одне з найнебезпечніших захворювань сучасності, яке може атакувати будь-яку частину нашого організму. Цей ворог не має жалю до своїх жертв, тому важливо бути завжди насторожі і знати його “обличчя”. Основні симптоми раку можуть бути різними і залежать від типу захворювання. Найпоширеніші ознаки раку включають незвичайні кровотечі, швидку втрату ваги, постійне втомлення, зміни в […]

чернги ш
Олег Черниш
Який метод лікування онкології є найкращим? Лікування
20.06.2024

Який метод лікування онкології є найкращим?

Лікування онкологічних захворювань завжди є складним та індивідуальним процесом. Тому вибір методу, який буде застосовуватися, залежить від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання, загальний стан пацієнта та його власні побажання. Отже, важливо розуміти, що немає універсального “найкращого” методу лікування, оскільки кожен випадок є унікальним. Хірургічне втручання є одним із основних методів боротьби з […]

Який метод лікування онкології є найкращим?
Степан Крулько
𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я. Лікування
17.06.2024

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я.

Нові технології та досягнення у лікуванні раку повністю змінили уявлення про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо? На щастя, люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров’я, а […]

лікар 18
Алла Кухар
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Доверху