Головна/«Синдром хронічної втоми»: усвідомлений вибір або хвороба
11.04.2024

«Синдром хронічної втоми»: усвідомлений вибір або хвороба

З точки зору медицини, втома – це стан, наступне за періодом розумової або фізичної активності, що характеризується ослабленням працездатності і зниженням ефективності виконання роботи. Як правило, вона супроводжується відчуттям сонливість і дратівливість.

Але що відбувається в нашому повсякденному житті? Рано чи пізно всі ми відчували такий стан після важкої, напруженої роботи і при недосипанні. Зазвичай стомлення проходить після гарного, повноцінного відпочинку та сну. Якщо ж симптоми залишаються, це означає, що ваш організм хоче дати знати, що він хворий.

Тривалі ж періоди перевтоми можуть бути ознакою захворювання, відомого як синдром хронічної втоми (СХВ). Це одна з досить поширених патологій теперішнього часу, розвиток якої пов’язано перш за все з особливостями сучасного життя населення великих міст, типом життя в розвинених країнах і несприятливою санітарно-екологічною обстановкою, а також надмірної емоційно-психічним навантаженням на сучасну людину.

Останнім часом про СХВ починають все більше писати і говорити. З’ясовується глобальний характер значущості даної патології для сучасного розвиненого суспільства. Однак, конкретні дослідження патогенезу і клінічної картини даної патології практично відсутні.

Часто, при затяжних патологічних станах ми поспішаємо діагностувати у себе або оточуючих депресію, нестача вітамінів, зміну погоди, магнітні бурі … Існує дійсно безліч подібних діагнозів, але як же дістатися до суті і першопричини?

Головне, що хочеться відзначити – синдромом хронічної втоми, згідно зі статистикою, найчастіше страждають жінки. Успішні, інтелектуальні, освічені жінки у віці від 25 до 40 років. Можна довго звинувачувати в своєму нездужанні депресію, затяжний / хронічний ПМС, погану погоду в самий сонячний день, але якщо подивитися правді в очі – просто іноді леді «орють» по 24 години на добу. А організм не кам’яний, і якою б силою волі жінка володіла, організм поступово починає подавати сигнали SOS, і головним сигналом може виявитися якраз СХВ.

Вперше як окремий діагноз назву СХВ було запропоновано в 1988 р і до 1990 року в США було зареєстровано понад 100 000 випадків цього захворювання (близько 80% з яких – жінки) і створений «Національний центр хронічної втоми». Так як симптоми СХВ неспецифічні, а патогенез не ясний, в діагностиці СХВ визначальним поки є клінічні симптоми. Вважають, що для постановки діагнозу СХВ необхідна наявність одного великого симптому і не менше 6 другорядних.

До великого симптомокомплексу відносять тривалу втому з невідомої причини, що не проходить після відпочинку і зниження більш ніж на 50% рухового режиму. До другорядних симптомів відносять м’язовий дискомфорт, лихоманку, хворобливість лімфовузлів, артралгії, зниження пам’яті і депресію.

Серед інших симптомів при СХВ відзначають: біль в горлі, фарингіти, болі в лімфовузлах, сплутаність мислення, запаморочення, стану тривоги, болі в грудях і інші мало специфічні симптоми не з’ясованого патогенезу, зустрічаються з різною частотою при СХВ в описі різних авторів.

 

У комплекс лікування синдрому хронічної втоми в обов’язковому порядку включаються:

  • нормалізація режиму відпочинку та фізичного навантаження
  • розвантажувально-дієтична терапія
  • вітамінна терапія препаратами вітамінів В1, В6, В12 і С, загальний або хоча б сегментарний масаж спільно з гідропроцедурами і лікувальною фізкультурою
  • аутогеннетренування або інші активні методи нормалізації психо-емоційного фону, в т.ч. групова психотерапія
  • імунокоректори загального плану з ясно вираженим загальним адаптогенною ефектом
  • інші допоміжні засоби (денні транквілізатори, ентеросорбенти, ноотропні засоби та інші симптоматичні лікувальні препарати і впливу)

Виходячи з вищесказаного, очевидно, до чого може привести трудоголізм і робота організму на межі. Тому набагато розумніше запобігти діагностування у себе подібних захворювань (до слова – запущені випадки СХВ призводять до шизофренії) і вести нормальний спосіб і темп життя.

Для профілактики і попередження СХВ досить простих речей:

  • не віддавайте роботі всі сили, навчитеся планувати свій день так щоб в ньому було місце відпочинку
  • робіть хоча б найелементарніші фізупражненія, в ідеалі запишіться в спортзал або на групові заняття
  • намагайтеся спати близько 7-8 годин на добу
  • стежте за своїм харчуванням: їжа повинна бути різноманітною, три-чотири рази на добу, бажано щодня включати в раціон фрукти, овочі, соки
  • хоча б раз в один-два тижні влаштовуйте день відпочинку: забудьте про свої справи, проблеми на роботі, довше поспіть, поваляйтеся в ліжку, поспілкуйтеся з друзями, сходіть в кіно, в театр, пройдіться по магазинах, приділіть час своєму хобі, або просто погуляйте по вулиці
  • оптимістично ставитися до всіх подій свого життя

Важливо навчиться переключати увагу з роботи на відпочинок, не шукаючи забуття в алкоголі, наркотиках, азартних іграх і т.д. Нам все не встигнути, і всіх грошей не заробити, а якісний відпочинок зараз, визначає якість нашого життя в подальшому.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху