Головна/Скринінг рятує життя? Наші лікарі відповідають — так
11.04.2024

Скринінг рятує життя? Наші лікарі відповідають — так

У світі давно розроблені програми профілактичних обстежень для виявлення ранніх форм раку. Такі програми називаються скринінговими і в багатьох країнах діють на рівні держави. Ми сподіваємося, що Україна незабаром до цього теж прийде, але поки кожному з нас потрібно самому піклуватися про своє здоров’я і здоров’я близьких. А щоб піклуватися, необхідні знання.

Що ж нам треба знати?

Почнемо з того, про що вам, напевно, вже відомо. Тому просто нагадаємо — більшість видів раку на ранніх стадіях виліковні. І тоді залишається отримати відповідь на питання, як «зловити» цю початкову стадію.

Перш за все, не варто чекати, поки щось заболить або ви самі виявите у себе підозріле утворення.

Запам’ятайте головне: скринінг — це обстеження людей, які вважають себе здоровими.

Знайте, що є найбільш поширені форми раку, які можна або попередити, або виявити на ранній, виліковній стадії:

  • у жінок — рак молочної залози, рак шийки матки, рак шкіри, колоректальний рак;
  • у чоловіків — рак передміхурової залози, рак легень, рак шкіри, колоректальний рак.

Які обстеження потрібно проходити?

Жінкам

До 40 років — УЗД молочних залоз, а починаючи з 40 років — мамографія. За міжнародними рекомендаціями мамографію потрібно проходити щорічно жінкам 40 років і старше. Якщо у вас є сімейна історія раку грудей (хворіла мама, бабуся, тітка або сестра), лікар може порекомендувати починати скринінг у більш ранньому віці, частіше проводити його чи використовувати інші додаткові методи.

Щорічно відвідуйте гінеколога, щоб фахівець провів огляд і взяв матеріал для спеціального аналізу (ПАП-тест), результати якого дають можливість вчасно виявити передракові стани шийки матки.

Чоловікам

Прийдіть в лабораторію і здайте кров для аналізу: тест ПСА — це визначення кількості простат специфічного антигену. Результат вкаже на ймовірність раку передміхурової залози. Подальші обстеження при підозрі на рак призначить лікар-уролог.

Чоловікам і жінкам

Якщо ви курите або курили в минулому, якщо вам більше 55 років або ви працюєте з шкідливими речовинами, пройдіть низькодозову комп’ютерну томографію (КТ). При цьому дослідженні менше опромінення, значно нижче дозове навантаження, ніж при звичайному КТ. Однак результат дасть фахівцям візуальну характеристику процесу на ранньому етапі, тобто наші лікарі зможуть побачити пухлину, яка тільки зароджується.
Колоректальний рак — один з небагатьох видів раку, який можна не тільки виявити на ранній стадії, а й попередити. Як? Якщо вам виповнилося 50 років, пройдіть колоноскопію. Якщо під час дослідження будуть виявлені поліпи в кишківнику, їх видаляють — найкраща профілактика колоректального раку. І знайте, що в нашому центрі це не боляче: використовується «мала» анестезія — короткий медичний сон, коли пацієнт спить і нічого не відчуває, а лікар може дуже ретельно оглянути всі ділянки кишківника.

Також не забувайте відвідувати дерматолога-онколога. Звертайте увагу на будь-які підозрілі плями на шкірі, родимки, які змінюють форму або колір.

Пам’ятайте, що увага до себе, дійсно, рятує життя, і це зовсім не високі слова, а реальність.

Звертайтеся до нас за номером телефону, який бачите на сайті, і будьте здорові.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху