Головна/Сьогодні Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози: як зупинити зростання захворюваності?
11.04.2024

Сьогодні Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози: як зупинити зростання захворюваності?

У всьому світі жовтень визначено місяцем боротьби проти раку грудей. У цей період у багатьох країнах з жінками проводиться активна просвітницька робота, а лікарі онкологи, громадські організації та органи влади особливо акцентують увагу на проблемах, пов’язаних зі здоров’ям молочної залози.

Всесвітній день боротьби з раком грудей проводиться щорічно 15 жовтня, але з 2005 року в Україні з’явився свій день – 20 жовтня. З тих пір, під гаслом боротьби проти «жіночого» раку, діють благодійні фонди з метою привернення уваги суспільства до проблематики хвороби, поліпшення обізнаності в методах діагностики і належного лікування, щорічно проводиться чимало заходів.

Перші описи захворювання, що збереглися до наших часів, датуються приблизно 1600 роком до н.е., хоча саме поняття «рак» було введено Гіппократом трохи пізніше (точно не відомо, але знаменитий давньогрецький цілитель і лікар, «батько медицини» жив в 460- 356 роками до н. е.). У так званому «Папірус Едвіна Сміта» були описані 8 випадків пухлин або виразок молочної залози, і лікуванням такого недуги на той час було припікання вогнем. Так само в тексті значилося: «Від цієї хвороби немає лікування».

По закінченню багатьох століть, це твердження вже не актуально, медицина знайшла способи успішної боротьби з раком молочної залози, але вони приносять бажані результати тільки при своєчасному виявленні. На перших стадіях захворювання піддається лікуванню в 95-100%, якщо це останні стадії, то лікування дуже складне або неможливо зовсім.

Онкологічне захворювання молочної залози – друга за частотою після раку легенів. У жінок у віці від 13 до 90 років, це найчастіша форма раку. В Україні кількість жінок у яких виявляють рак молочної залози, зросла з 14 тисяч до 17 тисяч на рік. Майже половину з них чекає летальний результат протягом року.

Головна причина високої смертності від раку молочної залози – непоінформованість населення і відсутність державних програм спрямованих на своєчасне виявлення захворювання, а також неуважність до себе самих жінок.

breast-cancer-awareness

Американське товариство раку повідомляє, що щорічно в світі у 1,3 млн жінок діагностується рак грудей. В Україні це понад 165 тисяч жінок з таким діагнозом, а за прогнозами до 2020 року ця цифра зросте до 200 тисяч. Згідно зі статистикою – близько 40% наших жінок звертаються до лікаря надто пізно, коли хвороба запущена настільки, що половина пацієнток помирає протягом першого року після її виявлення. У світі ж, навпаки, простежується тенденція до зниження смертності, в середньому на 1% за рік.

У своїй доповіді на тему раку грудей фахівці ВООЗ визначили основні причини виникнення хвороби, підкресливши, що багато хто з них виключити під силу кожній жінці:

  • Ранній початок менструації
  • Пізній клімакс
  • Пізня перша дитина
  • Гормонотерапія
  • Ожиріння і зайва вага
  • Вживання алкоголю на регулярній основі
  • Гіподинамія, низька фізична активність
  • Нетривалий період годування дитини грудьми
  • Відсутність регулярного медичного контролю стану здоров’я жінки

Оскільки молочна залоза складається з однакових тканин як у жінок, так і у чоловіків, то рак молочної залози іноді трапляється також у чоловіків. Втім такі випадки складають менше 1% від загальної кількості хворих на цю недугу.

На сьогодні раком молочної залози захворює кожна восьма жінка, і з віком ризик значно зростає. Для раннього виявлення хвороби кожна жінка просто зобов’язана проходити регулярні обстеження. В першу чергу фахівці всього світу рекомендують починаючи з 20-річного віку проводити щомісячні самообстеження молочних залоз. Це допоможе своєчасно виявити не тільки рак, але і інші доброякісні новоутворення і усунути їх. Проводити самообстеження молочних залоз потрібно в один і той же день, в дітородному віці краще проводити самообстеження в перші кілька днів після закінчення менструації. Також, відповідно до рекомендацій Американського товариства онкологів, це УЗД молочних залоз – для жінок у віці від 20 до 39 років, і щорічна мамографія – для жінок після 40 років.

breast-cancer

Інтервал мамографічного дослідження коливається в межах від 12 до 36 місяців. За іншими даними, з урахуванням співвідношення «вартість – ефективність», на противагу думці Американського товариства онкологів, багато експертів схиляються до висновку, що мамографічний скринінг повинен здійснюватися в віковому інтервалі з 50 до 69 років з інтервалом в 2 роки. На підставі проведених досліджень найбільш помітним було скорочення летальності на 33% у віковій групі 60-69 років. Діагностична цінність мамографічного скринінгу в віковій категорії молодше 50 років помітно знижується з урахуванням високої рентгенівської щільності тканин молочної залози у жінок репродуктивного періоду. (Дані: книга «Пілотний скринінг раку молочної залози», Державна установа Республіканський клінічний медичний центр Управління справами Президента Республіки Білорусь, 2016 р.)

Серед безлічі методів візуалізації зображення молочної залози, сукупність яких утворює сучасний діагностичний комплекс, рентгенівська мамографія міцно займає лідируюче значення, і на сьогоднішній день є «золотим стандартом» діагностики раку молочної залози.

Мамографія допомагає виявити рак грудей на ранній або доклінічній стадії, завдяки мамографічному скринінгу з’являється можливість виявити рак молочної залози в терміни від півтора до чотирьох років до клінічних проявів захворювання. Такий «виграш часу» підвищує шанси на своєчасне і більш цілеспрямоване (таргетне) лікування, включаючи можливість збереження обсягу молочної залози, рівня якості життя, а також зниження фінансових витрат.

Не закривайте очі на існування проблеми раку, а навпаки, робіть все можливе, щоб зародження захворювання не залишилося непоміченим. Своєчасно виявлений рак – це не вирок, а просто етап в житті, з яким кваліфіковані фахівці і сучасні технології допоможуть успішно впоратися. Будьте уважні до себе і свого здоров’я!

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху