Головна/Стадії і ступені раку: Як визначити наскільки небезпечний рак?
11.04.2024

Стадії і ступені раку: Як визначити наскільки небезпечний рак?

На сьогоднішній день, з усіма технологічними та науковими знаннями і досягненнями, людство досі залишається в невіданні справжніх причин виникнення крижаного душу захворювання — раку. Безсумнівно, існує схильність, фактори ризику, які ми часто самі собі створюємо, але, на жаль, не можливо абсолютно точно убезпечити себе від цього захворювання.

Ми відчуваємо співчуття і співпереживання навіть до незнайомих нам людей хворим на рак та їх близьким. Цей діагноз один з найстрашніших, який може озвучити доктор, і від нього не застрахований дійсно ніхто. Багато людей зловживають алкоголем і курінням все життя і ніколи не дізнаються що таке рак, а хтось дотримується всіх правила здорового харчування, займається спортом, ніколи не мав шкідливих звичок і раптово йде з життя…

Перші асоціації виникають при згадці онкологічних захворювань – це, звичайно ж, страждання і смерть. Але прогрес є, і хоча ми поки що не навчилися попереджати виникнення захворювання, вироком цей діагноз вже дійсно не є, головне вчасно його виявити і використовувати для лікування дійсно результативні методи.

Крім своїй підступності і безкомпромісності, рак має безліч «форм і облич». Існують не тільки стадії раку, які у всіх на слуху, але є ще ступеня і міжнародна Система класифікації.

Система TNM — міжнародна класифікація стадій злоякісних новоутворень. Це абревіатура від Tumor (пухлина), Nodus (вузли) і Metastasis (метастази).

  • T – поширеність первинної пухлини.
  • N – наявність, відсутність і поширеність метастазів в регіонарних лімфатичних вузлах.
  • M – наявність або відсутність віддалених метастазів.

Основною метою міжнародної угоди по систематизації злоякісних новоутворень є можливість обміну інформацією між різними дослідниками без її спотворення.

Пухлини можуть бути класифіковані по безлічі принципів: локалізації, течією, поширеності, тривалості тих чи інших симптомів, статтю і віком пацієнтів, гістологічного типу і стадії. Всі ці принципи є своєрідними змінними, що впливають на результат захворювання. Класифікацію новоутворень по Системі TNM застосовують, насамперед, для опису анатомічного поширення пухлини, що визначається її клінічними і гістологічними особливостями.

Про що говорять стадії і ступеня раку?

0 стадія

Преінвазивного (внутрішньоепітеліальний) рак. Ця стадія включає онкологічні новоутворення будь-якої локалізації. Ракові клітини не виходять за межі епітелію, який дав початок новоутворення. Ефективне і сучасне лікування дає 100-ю вірогідність лікування такого раку.

I стадія

Інвазивність новоутворення. Пухлина проростає в навколишні тканини, проте не зачіпає сусідні органи. Виняток становить лише рак шлунка, який вже на першій стадії метастазує в лімфатичні вузли. Перша стадія раку також успішно піддається лікуванню.

II стадія

На другій стадії крім прогресування процесу в первинному вогнищі, також відбувається ураження лімфовузлів. Прогноз при раку 2 ступеня залежить від виду і локалізації пухлини.

III стадія

Триває прогресування захворювання, ураження і проникнення в лімфовузли, але віддалені метастази ще відсутні. Це є значущим фактором для успішності усунення захворювання, але швидше за все буде потрібно поєднання кількох методик лікування. На результативність лікування впливає локалізація пухлини, вид, ступінь диференціювання, стан пацієнта, і безліч інших чинників.

IV стадія

Наявність метастазів в інших органах. Відбувається ураження органу, де локалізується пухлина, лімфатичних вузлів, а також вже є метастази у віддалені органи. Але слід зазначити, що рак цієї стадії може бути діагностований і без віддалених метастазів. Поширені, швидко зростаючі первинні пухлини або новоутворення невеликих розмірів, при яких уражаються лімфовузли, теж іноді відносять до 4 стадії злоякісного процесу. Сюди ж зараховують деякі низькодиференційовані пухлини і недиференційований рак щитовидної залози незалежно від розміру пухлини і стану регіонарних лімфатичних вузлів, але при виявленні віддалених метастазів. Повне лікування від раку 4 стадії знаходиться під сумнівом.

Щоб визначити ступінь раку потрібно розглянути ракові клітини під мікроскопом. Ступінь – це можлива швидкість розвитку онкологічного захворювання. Існує три ступені: перша ступінь (низька), друга ступінь (середня) і третя ступінь (висока).

Низька ступінь позначає, що патогенні клітини на вигляд схожі з звичайними клітинами органу локалізації і ростуть повільно, мають низький шанс поширення. У пухлинах високого ступеня клітини виглядають анормально, вони швидко розростаються і висока ймовірність поширення.

Своєчасне діагностування раку — запорука успішної боротьби із захворюванням, але не потрібно забувати, що перші стадії раку проходять практично безсимптомно, явні ознаки з’являються вже на III-IV стадії. Тому головним методом для попередження серйозних ускладнень онкологічних захворювань є всього лише регулярні профілактичні огляди у лікаря. Це допоможе вчасно відреагувати на будь-які патологічні зміни в організмі і вчасно їх усунути.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху