Степан Крулько: навіть у безнадійного онкопацієнта з нашою допомогою з’являється надія
Розглядати медичну документацію, проводити консиліуми, оперувати та займатися адміністративними справами онкологічного центру — це та багато іншого входить до обов’язків головного лікаря TomoClinic. Сьогодні спілкуємося саме з ним, до того ж з клінічним онкологом, онкоотоларингологом, хірургом, членом асоціації онкологів України, дійсним членом міжнародних організацій ESTRO і ESMO Степаном Крулько.
— Степане Івановичу, розкажіть, будь ласка, як проходить звичайний день головного лікаря в онкологічній клініці.
— Перш за все, як керівник клініки я маю організувати процес досконалої роботи всієї установи. Зробити все можливе задля того, щоб якість послуг клініки задовольняла пацієнтів та їх супроводжуючих, а лікарям та співробітникам працювалося у комфорті. Окрім того треба прискіпливо наглядати за реалізацією цих процесів. Слідкувати за тим, щоб проводилися професійні консультації ті діагностика, щоб центр поліпшував свою роботу та розширював стратегічні напрямки діяльності для розвитку. Зокрема, ми регулярно обговорюємо з керівниками відділень та радіологами питання променевої терапії, вивчаємо нові світові методи лікування раку. Я допомагаю їм впровадити ці знання в роботу ТомоКлінік (наприклад, планується введення 4D-КТ, нових методик радіохірургії та більш досконале дообстеження пацієнта перед стартом лікування). Окрім того, намагаюся стимулювати співробітників до наукової діяльності, сам є співавтором наукових статей. Лікарі TomoClinic постійно публікуються в медичних журналах та виступають на конференціях.
— Що є найбільш складним у роботі головного лікаря онкоцентру?
— Загалом, процес роботи всієї клініки нагадує мурашник: кожен зайнятий своєю справою, це може бути непомітним для всіх довкола, але ці зусилля забезпечують якісну та злагоджену роботу всієї системи. Я усвідомлюю, що організаційний процес хоч і непростий, але саме він призводить до максимальної ефективності в роботі всієї команди. Доводиться не тільки слідкувати за покращенням результативності праці, а й впроваджувати додаткові методи заохочення персоналу до роботи, створювати гарну атмосферу закладу. Як лікар і фахівець я не втомлююся навчатися, адже це неодмінна складова розвитку медичного працівника. Вивчаю наукову літературу, знайомлюся з медичними статтями, які представляють міжнародний досвід в онкології. Так має бути, адже ти — капітан свого корабля, взірець для колег та підлеглих. Маю вести судно у фарватер нових змін на краще, в тому числі для більшої ефективності в лікуванні кожного пацієнта. Маю ділитися з молодими фахівцями отриманим досвідом, підштовхувати й задавати цілі для розвитку, відкривати таланти кожного з них в галузі медицини. А ще маю забезпечити кожному пацієнту бажаний результат терапії. Всі вони мені знайомі з моменту подання медичної документації, яку вивчаю особисто й приймаю участь в розробці стратегії лікування.
— Я знаю, що усього 1,5 роки тому вашим основним фахом була саме хірургія?
— Так, навіть зараз залишаються пацієнти, які звертаються саме до мене для проведення операцій з приводу онкології. Але я відвертий з собою та розумію один момент. Якщо ти прагнеш бути експертним та досвідченим онкохірургом, то маєш регулярно проводити оперативні втручання. Адміністративні доручення мимоволі відсторонюють мене від хірургії. І тому я мав знайти консенсус між обов’язками лікаря-хірурга та адміністратора клініки в своїй роботі та душі. Мій «корабель» ще не вийшов в режим автопілоту, але й хірургія не полишає мого життя. Я дуже хочу до неї повернутися згодом у повному обсязі. Це буде не класична хірургія, якою я займався до цього моменту, а ендоваскулярна, пов’язана з емболізацією. Саме тому я постійно розвиваюся і в цьому напрямку: нещодавно відвідав десяту ювілейну міжнародну конференцію онкологів в Амстердамі, яка була присвячена саме інтервенційній радіології.
— Відомо, що в травні ТомоКлінік офіційно відкриває відділення малоінвазивної хірургії та інтервенційної радіології.
— Так, для цього вже відбулися всі технічні та юридичні приготування. У рамках початку роботи відділення ми провели перше оперативне втручання по видаленню пухлини молочної залози у молодої пацієнтки. Наша операційна є гібридною: це означає, що в ній ми можемо виконувати класичні операції та втручання під контролем ангіографічної системи. В травні ми почнемо проводити перші оперативні втручання саме з емболізацією.
— Якою взагалі на вашу думку має бути сучасна онкологічна клініка, що в ній сприяє повноцінній та комплексній діагностиці, лікуванню та реабілітації пацієнтів?
— Обов’язковим є детальний розгляд медичної документації на мультидисциплінарній комісії, яка має включати суцільну команду фахівців. Професіонал не може ставити діагноз «зі слів». Лише в форматі консиліуму вдається обрати найбільш оптимальний план лікування для пацієнтів. Це стандарт світового рівня, який впроваджений з самого початку роботи і в нашій клініці. Окрім того, ми прагнемо до повного комплексу допомоги пацієнту. Якщо це онкологічне захворювання, то клініка намагається забезпечити повний цикл для лікування людини. Незабаром з відкриттям нашого нового стаціонарного корпусу ми створимо всі необхідні умови для того, щоб пацієнт отримував весь комплекс послуг. В т.ч. з’являться й умови для комфортного проживання та повноцінного харчування онкохворих, адже вони потребують довготривалого лікування. Нехай воно буде сприятливим та морально задовільним, а сам пацієнт зможе отримувати підтримку від родичів та працівників медзакладу. Якщо буде потрібно, ми навіть організовуватимемо виїзні заходи, екскурсії музеями, рибалку, щоб період лікування сприймався як певний етап життя, сповнений позитивними враженнями. Ми сподіваємося, що більшість наших пацієнтів задоволена результатом нашої роботи, але й усвідомлюємо, що завжди є й незадоволені. Тому з розумінням ставимося до цього, розбираємо кожний випадок індивідуально, щоб знайти консенсус і виправитися.
— Наскільки важливим для вас та всього колективу ТомоКлінік залишається питання навчання і постійного підвищення кваліфікації?
— Нові препарати й методики лікування вимагають від лікарів бути «в тренді» та слідкувати за розвитком онкології. Окрім того, все це треба впроваджувати у своєму закладі, щоб надати можливість пацієнтам отримувати сучасне ефективне лікування, як це відбувається вже сьогодні в країнах з високим достатком. Вся література для навчання — англомовна, тому наші фахівці вивчають іноземну з викладачем. Клініка фінансує це питання на 50%, решту коштів сплачує сам фахівець. В такий спосіб ми будемо розуміти, що ці інвестиції цінуються та сприяють добросовісному навчанню з високим результатом. Більшість клінік в Україні не мають таких умов для розвитку персоналу. Все перелічене забезпечує не тільки постійне підвищення кваліфікації, а й стабільну роботу команди ТомоКлінік. Створені гідні умови для праці, тому лікарський склад зберігається постійним і плинності кадрів не спостерігаємо.
— Як клініці вдається співпрацювати зі світовою медичною спільнотою?
— На базі нашої клініки проходить навчання рентген-лаборантів з Казахстану. Наш заклад співпрацює з клінікою Rudolfinerhaus у Західній Європі. При лікуванні в центрі ми керуємося міжнародними протоколами, які затверджені в США та Європі. Радіологи також керуються рекомендаціями Великобританської асоціації радіологів для проведення якісної променевої терапії. Це й спілкування та обмін досвідом з фахівцями розвинутих країн, це запрошення їх для знайомства з нашим закладом, це наші візити до закладів інших країн. Медичні форуми, конференції та конгреси — то є гарна платформа для дискусій та знайомства з медичними інноваціями, результатами клінічних випробувань, препаратами, які вже зараз існують у світі і демонструють ефективність в лікуванні злоякісних пухлин. Доповіді наших фахівців на таких міжнародних форумах — ще один способ навчання та підвищення власної кваліфікації.
— В якому напрямку на вашу думку рухається сучасна онкологія? Що сприяє її розвитку?
— Рак — це мутація, яка виникає через зовнішні та внутрішні чинники. Здорова клітина нібито «втрачає глузд» і починає хаотично ділитися. Нажаль чарівну пігулку від раку вчені ще не винайшли, хоча її з нетерпінням очікує все людство. Але медицина крокує вперед та заглиблюється в генетичні зміни людського організму, онкологія все більше поринає в світ ДНК та РНК, фокусується на молекулярному рівні. Як результат ми отримуємо препарати, які розробляють з урахуванням унікальних мутацій. Ці засоби відновлюють правильну роботу клітин. Нещодавно TomoClinic отримала нові препарати для проведення таргетної терапії, які винайшли завдяки клінічним випробуванням й офіційно зареєстрували в Україні. Ми спостерігаємо за швидким розвитком імунотерапії. Значні зміни з’явились і в хірургічній техніці з появою нових методик доступу та оперування, хоча й за 10 тисяч років анатомія людини не змінилася.
— До речі, як ви відноситеся до прогресу в обладнанні для діагностики та лікування онкологічних захворювань?
— Хірургія завжди залишається в своєму локальному розвитку, малоінвазивна хірургія, лапароскопія з присутністю лікаря або роботизовано — без нього. В NASA навіть винайшли навіть робота-хірурга Da Vinci для оперування пацієнтів в космосі. Променева терапія — це етап, який зазнав значних змін за дуже короткий проміжок часу, всього 50 останніх років. З’явилися високоточні методики лікування, способи донесення променів до пухлини, навчилися зменшувати вплив на здорові тканини поруч з нею.
— Але променева терапія досі вважається найбільш дороговартісним варіантом лікування онкологічних недуг. Чому це так?
— Щоразу до процесу лікування мають залучатися багато висококласних фахівців та високоточна техніка. В нашій клініці все обладнання працює за постійними сервісними контрактами з компаніями-виробниками, що мало хто може собі дозволити в своєму медзакладі по Україні. Наша багатофункціональна апаратура застрахована від збоїв в роботі, як автомобіль чи літак, потяг чи корабель. Як і вся техніка, яка має справу з людським життям. Протягом кожного дня роботу нашої техніки контролює сервісний центр з Азії, Європи, Америки. За кулісами такої безперебійної роботи обладнання стоїть ще й наш сервіс-інженер. І все це гроші. Великі, до того ж. Пам’ятаєте, як Генрі Форд сплачував послуги своїх технічних співробітників? Платив лише тоді, коли всі процеси були налагоджені і всі системи працювали задовільно. Так і ми маємо сплачувати свою ціну за стабільність функціонування всієї системи для лікування пацієнтів. І прагнемо до того, щоб пацієнт це розумів. Адже ми намагаємося дотримуватися всіх регламентів обслуговування, слідкуємо за якістю роботи техніки та ефективністю лікування. З 15 березня 2019 року ми розпочали видачу кейс-репорту щодо якості проведення променевої терапії. Цей документ може засвідчити наш рівень сервісу та бути розглянутим в будь-якій клініці світу.
— Степане Івановичу, що ви вважаєте своєю місією в якості головного лікаря і людини, якій щодня доводиться стикатися з важкими діагнозами та ситуаціями?
— Онкологію не дарма вважають однією з найскладніших галузей в медицині. Багато хто згорає прямо на роботі через те, що пропускає через себе всі почуття, долучається до емоцій пацієнта. І хоч з часом онколог може стати більш стриманим, все одно не залишається осторонь людини, яку лікує. Пацієнт іноді звертається до нас без надій, йому вже відмовили у лікуванні в багатьох закладах країни, а в тебе ця надія є. І впевненість є, і результат є. Але іноді є і смерть. Ти починаєш йти з ним в цю боротьбу з недугою. В мене є велика кількість таких пацієнтів, які зараз після лікування живуть повноцінним життям. Можливо, в деяких випадках, цю хворобу ми не змогли побороти повністю у зв’язку з її коварністю, але перевели її в хронічний стан, стримали ріст пухлини і поставили під контроль. Приборкали стихію. На таких онкохворих, апріорі без шансів, хтось поставив крапку. А ми ставимо три крапки і продовжуємо з ними шлях до видужання. Саме етап, коли я йду з таким пацієнтом, додає мені сил і мотивує до подальшої роботи в медицині.