Головна/Степан Крулько: «Операції при пухлинах голови-шиї — одні з найскладніших втручань в онкохірургії»
11.04.2024

Степан Крулько: «Операції при пухлинах голови-шиї — одні з найскладніших втручань в онкохірургії»

Як і більшість онкологічних захворювань, рак органів голови і шиї вимагає комплексного підходу, застосування декількох методів. Один з найважливіших етапів лікування — хірургічне втручання. Оскільки до раку голови-шиї відносять різні форми пухлин в області гортані, горла, носа, порожнини рота, повинна проводитися конкретна вузькоспеціалізована операція: повне видалення утворення — причому часто з реконструкцією, щоб звести до мінімуму можливі зовнішні дефекти.

Тому оперативне лікування пухлин голови-шиї вимагає потужних знань і навичок. Такі втручання — одні з найскладніших в онкохірургії, пов’язані з високим ризиком через розташування утворень. І чим більше операцій проведе фахівець, тим вище його кваліфікація, тим досконаліше його навички. Це критично важливо. Чому?

Пояснює головний лікар нашого центру, хірург онко-отоларинголог Степан Крулько:

Тому що необхідна ювелірна точність виконання, висока хірургічне майстерність, спеціальні навички. Наприклад, коли мова йде про пухлини ротової порожнини, потрібно розуміти, що в цій області об’єднані кілька суміжних структур. Наприклад, поряд з гайморовою пазухою знаходиться очний апарат, до інших ділянок близько підходять судини, які постачають кров до головного мозку. А хірургу необхідно виконати операцію так, щоб досягти R0 країв резекції, тобто видалити пухлину повністю, без залишків в організмі.

Якщо потрібно провести операцію на обличчі?

Думаю, всім зрозуміло, наскільки це важливо і наскільки складні такі втручання. Для будь-якої людини має значення, як його сприймають оточуючі, близькі, рідні. Бувають дуже нелегкі втручання і для хірурга, і для пацієнта — як фізично, так і психологічно: наприклад, потрібно видалити половину язика або верхньої, або нижньої щелепи з проведенням пластичних операцій по дефекту.

Ось чому я підкреслюю, що високі навички, віртуозність приходять тільки з досвідом, при великій кількості виконаних операцій. Це вузька область хірургії, яка називається онко-отоларингологієй, і спеціалізація лікарів спрямована саме на пухлини голови-шиї, не включаючи головний мозок. Хоча бувають ситуації, коли ми залучаємо нейрохірургів, якщо зона розташована близько до мозку, і оперуємо спільно, командою.

В яких випадках потрібна реконструкція і як можна допомогти пацієнтові підготуватися до такого нелегкого етапу лікування?

При запущених захворюваннях (просунутих стадіях) необхідні пластичні реконструктивні операції, щоб мінімізувати дефекти візуально. Крім того, пацієнту потрібно допомогти пристосуватися до життя, адаптувати його. Наприклад, після операцій на щелепі змінюється мовний апарат, людині доводиться важко в спілкуванні, його буває непросто зрозуміти. Тому ми зважуємо всі ризики, обов’язково обговорюємо з пацієнтом складні моменти. Людина повинна розуміти, чому необхідний саме такий обсяг втручання, щоб повністю видалити пухлину. Адже область голови-шиї обмежена, і не завжди можна провести операцію, не зачепивши суміжний орган.

Чи багато хірургів онко-отоларингологів в Україні? Крім Вас, хтось ще оперує пухлини голови-шиї?

Наскільки мені відомо, колег «по цеху» у мене небагато, близько 45 в країні, що можна пояснити, — рівень складності операцій в онко-отоларингології можна порівняти тільки з рівнем в трансплантології або в хірургії підшлункової залози. Це теж високоспеціалізовані напрямки.

Якщо знадобиться операція на органах голови-шиї, як пацієнту прийняти рішення, де лікуватися і у кого?

Обов’язково потрібно дізнатися, скільки подібних втручань провів фахівець, чи володіє він навичками реконструктивної хірургії, в тому числі трансплантацією лоскутами. Головне, поставитися відповідально, отримати якомога більше інформації і грамотно нею розпорядитися, бо, ще раз підкреслюю, — це одні з найскладніших втручань в онкохірургії.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху