Сучасні тенденції в онкопластичній хірургії молочної залози
Зовсім нещодавно термін «мастектомія» для багатьох жінок звучав невтішно: пухлину видаляли разом з молочною залозою. Сучасні хірурги все частіше проводять онкопластичну операцію грудей з метою поліпшення естетики грудей. Це дає жінці спокій і впевненість, легше проходить адаптація і лікування, ніж після звичайної мастектомії. На щастя, такий підхід стає нормою і в Україні.
В TomoClinic такими операціями займається досвідчений мамолог, онкопластичний хірург Дмитро Караськов: «Органозберігаючі операції сьогодні дійсно в пріоритеті. В онкопластичній хірургії велику увагу приділяють онкологічній безпеці: в ході операції ми контролюємо краї резекції, проводимо біопсію сигнального лімфовузла методикою ICG на сучасному апараті ICG Flow, визначаємо обсяг видалення уражених тканин. Але для сучасного хірурга важливо і збереження естетики (не погіршити, а поліпшити форму грудей, створити необхідний обсяг, проекцію і симетрію)».
Для того, щоб зберегти неушкоджені тканини по максимуму, хірург під час операції відстежує чистоту країв тканин резекції і велику увагу приділяє дослідженню сигнального лімфовузла.
Залежно від цього обсяг операції може бути різним, як і тактика хірурга: проводиться онкопластична хірургія зі збереженням органу, мастектомія зі збереженням шкірно-підшкірного покриття залози, зі збереженням соска, з одномоментною реконструкцією.
Останній з перерахованих варіантів також може бути різним за своїм сценарієм:
— під час одноетапної операції встановлюється імплант: він відновлює об’єм грудей і вирішує естетичні завдання;
— при двоетапній реконструкції спочатку після видалення молочної залози встановлюється тканинний разширювач-експандер, а після променевої терапії проводять його заміну на постійний імплант.
Відновлення симетричності обох залоз відбувається відразу після операції або через деякий час, коли пацієнтка пройде всі етапи лікування.
Дмитро Караськов: «Як правило, згідно з певними показаннями, в результаті двоетапної реконструкції можна досягти кращої естетики. Її обирають і в силу того, що після променевої терапії може виникати капсулярна контрактура: покривні тканини формують щільну капсулу, яка може деформувати імплант і погіршити форму/вигляд грудей. Якщо ж за протоколом пацієнтці необхідна сосок-шкірозберігаюча мастектомія (при множинних пухлинних вогнищах, великій пухлині, внутрішньопротокових новоутвореннях, мутаціях генів BRCA1 і BRCA2), то видалений обсяг уражених тканин грудей потрібно відновити. Онкопластичний хірург допомагає боротися із захворюванням і робить все можливе для реконструкції молочної залози».