Головна/Точна онкологія
11.04.2024

Точна онкологія

Уявіть ситуацію, коли людина веде здоровий спосіб життя — правильно харчується, займається спортом, зберігає нормальну вагу, тобто виконує всі рекомендовані дії для підтримки гарного самопочуття, і раптом … рак. Здається, що світ перевернувся, виходить з-під контролю. Як і чому це могло статися?

Адже епідеміологія передбачає, що рак зустрічається частіше:

  • у курців, ніж у некурящих;
  • у людей з ожирінням, а не у худих;
  • у малорухомих, а не у активних людей;
  • у тих, хто вживає нездорову їжу, в порівнянні з тими, хто стежить за своїм харчуванням;
  • у літніх, ніж у молодих людей;
  • у чоловіків, ніж у жінок;
  • у чорношкірих в порівнянні з білими.

Однак реальність така, що рак може атакувати і вторгатися в життя будь-якої людини: будь-якого кольору шкіри, етнічної приналежності, раси, статі, сексуальної орієнтації. Ми постійно шукаємо відповіді на питання, чому рак настільки універсальний, але й унікальний для кожного конкретного випадку. Рак — це безліч різних захворювань, і він не проявляє уподобань. Тому й не існує одного загального методу боротьби із злоякісними пухлинами.

Результати досліджень, проведених за останні кілька років, показали, як генетичні відмінності людей впливають на сприйнятливість і опірність до раку. Ми всі живемо в еру, коли на зміну стандартизованій допомозі приходить індивідуальна, персоніфікована. Це означає, що для точного, цілеспрямованого лікування використовується детальна генетична і молекулярна інформація про рак конкретного пацієнта.

Саме питання молекулярно-генетичних досліджень, їх впливу на подальше лікування і прогноз таких поширених захворювань, як рак легень та рак молочних залоз, обговорили фахівці на масштабній міжнародній конференції «Молекулярні зустрічі CSD». Форум відбувся в Києві і зібрав провідних лікарів різних профілів: онкологів, хірургів, патоморфологів, клініцистів.

Які нові перспективи і можливості відкриває для наших пацієнтів використання досягнень генетики, розповів учасник конференції головний лікар TomoClinic, клінічний онколог Степан Крулько.

Слово доктору Крулько.

Допоможуть мутації 

 width=Під час обговорення проблеми ми акцентували на тому, що всім пацієнтам з діагнозом рак легенів рекомендується провести визначення можливих генетичних мутацій, т. з. «поломок» генів. Так, відсоток їх виявлення не дуже великий — зі 100% пацієнтів всього 20% можуть бути носіями мутацій. Однак ці мутації дають нам можливість дуже ефективно лікувати рак легень за допомогою таргетної терапії або імунотерапії. Якщо ми виявимо мутацію, пацієнт зможе отримувати специфічне лікування. А це вже не просто шанс і надія, це — життя!

Крім того, всім пацієнтам, у яких є підозра на рак легень, необхідно проводити комп’ютерну томографію (КТ) з контрастним посиленням і подальшими імуногістохімічним і молекулярно-генетичним аналізами. Це правильний підхід для точної діагностики і розробки оптимальної тактики лікування.

В Україні пацієнти можуть пройти генетичний тест абсолютно безкоштовно — за рахунок компаній-виробників препаратів. У разі виявлення певних мутацій застосування імунотерапії дає високі шанси на хороші результати. Не секрет, що таке лікування дороге, і пацієнти повинні про це знати.

Знизити токсичність терапії

Один з методів, який дозволяє визначити необхідність хіміотерапії при раку молочної залози — проведення прогностичного аналізу Онкотайп (Oncotype Dx). Це дуже важливе дослідження — якщо пацієнтка пройде хіміотерапію, яка не дасть результату, організм отримає токсичність без ефективності лікування. Саме Oncotype Dx показує, наскільки великий ризик рецидиву і наскільки ефективна хіміотерапія в конкретному випадку.

Кожна пацієнтка з раком молочної залози повинна консультуватися з досвідченим клінічним онкологом, щоб фахівець визначив, чи потрібне саме  для неї це дослідження. У 30 – 35% всіх випадків РМЗ такий аналіз необхідний. Дослідження недешеве, матеріал ми відправляємо в закордонні лабораторії. Однак результат його вкрай важливий — у ряді випадків знімається необхідність проведення хіміотерапії без ефективності.

Коли очікування виправдане 

Молекулярно-генетичні дослідження — це складні процеси, які поки що не належать до класичних методик і часто вимагають набагато більше часу, ніж і нам, і пацієнтам хотілося б. Звичайно, ідеально було б, якби сьогодні зробили аналіз, а завтра дізналися відповідь, але реальність така, що може пройти місяць до отримання результату. І лікування пацієнта ми почнемо тільки тоді, коли цей результат будемо знати.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху