Точна онкологія
Уявіть ситуацію, коли людина веде здоровий спосіб життя — правильно харчується, займається спортом, зберігає нормальну вагу, тобто виконує всі рекомендовані дії для підтримки гарного самопочуття, і раптом … рак. Здається, що світ перевернувся, виходить з-під контролю. Як і чому це могло статися?
Адже епідеміологія передбачає, що рак зустрічається частіше:
- у курців, ніж у некурящих;
- у людей з ожирінням, а не у худих;
- у малорухомих, а не у активних людей;
- у тих, хто вживає нездорову їжу, в порівнянні з тими, хто стежить за своїм харчуванням;
- у літніх, ніж у молодих людей;
- у чоловіків, ніж у жінок;
- у чорношкірих в порівнянні з білими.
Однак реальність така, що рак може атакувати і вторгатися в життя будь-якої людини: будь-якого кольору шкіри, етнічної приналежності, раси, статі, сексуальної орієнтації. Ми постійно шукаємо відповіді на питання, чому рак настільки універсальний, але й унікальний для кожного конкретного випадку. Рак — це безліч різних захворювань, і він не проявляє уподобань. Тому й не існує одного загального методу боротьби із злоякісними пухлинами.
Результати досліджень, проведених за останні кілька років, показали, як генетичні відмінності людей впливають на сприйнятливість і опірність до раку. Ми всі живемо в еру, коли на зміну стандартизованій допомозі приходить індивідуальна, персоніфікована. Це означає, що для точного, цілеспрямованого лікування використовується детальна генетична і молекулярна інформація про рак конкретного пацієнта.
Саме питання молекулярно-генетичних досліджень, їх впливу на подальше лікування і прогноз таких поширених захворювань, як рак легень та рак молочних залоз, обговорили фахівці на масштабній міжнародній конференції «Молекулярні зустрічі CSD». Форум відбувся в Києві і зібрав провідних лікарів різних профілів: онкологів, хірургів, патоморфологів, клініцистів.
Які нові перспективи і можливості відкриває для наших пацієнтів використання досягнень генетики, розповів учасник конференції головний лікар TomoClinic, клінічний онколог Степан Крулько.
Слово доктору Крулько.
Допоможуть мутації
Під час обговорення проблеми ми акцентували на тому, що всім пацієнтам з діагнозом рак легенів рекомендується провести визначення можливих генетичних мутацій, т. з. «поломок» генів. Так, відсоток їх виявлення не дуже великий — зі 100% пацієнтів всього 20% можуть бути носіями мутацій. Однак ці мутації дають нам можливість дуже ефективно лікувати рак легень за допомогою таргетної терапії або імунотерапії. Якщо ми виявимо мутацію, пацієнт зможе отримувати специфічне лікування. А це вже не просто шанс і надія, це — життя!
Крім того, всім пацієнтам, у яких є підозра на рак легень, необхідно проводити комп’ютерну томографію (КТ) з контрастним посиленням і подальшими імуногістохімічним і молекулярно-генетичним аналізами. Це правильний підхід для точної діагностики і розробки оптимальної тактики лікування.
В Україні пацієнти можуть пройти генетичний тест абсолютно безкоштовно — за рахунок компаній-виробників препаратів. У разі виявлення певних мутацій застосування імунотерапії дає високі шанси на хороші результати. Не секрет, що таке лікування дороге, і пацієнти повинні про це знати.
Знизити токсичність терапії
Один з методів, який дозволяє визначити необхідність хіміотерапії при раку молочної залози — проведення прогностичного аналізу Онкотайп (Oncotype Dx). Це дуже важливе дослідження — якщо пацієнтка пройде хіміотерапію, яка не дасть результату, організм отримає токсичність без ефективності лікування. Саме Oncotype Dx показує, наскільки великий ризик рецидиву і наскільки ефективна хіміотерапія в конкретному випадку.
Кожна пацієнтка з раком молочної залози повинна консультуватися з досвідченим клінічним онкологом, щоб фахівець визначив, чи потрібне саме для неї це дослідження. У 30 – 35% всіх випадків РМЗ такий аналіз необхідний. Дослідження недешеве, матеріал ми відправляємо в закордонні лабораторії. Однак результат його вкрай важливий — у ряді випадків знімається необхідність проведення хіміотерапії без ефективності.
Коли очікування виправдане
Молекулярно-генетичні дослідження — це складні процеси, які поки що не належать до класичних методик і часто вимагають набагато більше часу, ніж і нам, і пацієнтам хотілося б. Звичайно, ідеально було б, якби сьогодні зробили аналіз, а завтра дізналися відповідь, але реальність така, що може пройти місяць до отримання результату. І лікування пацієнта ми почнемо тільки тоді, коли цей результат будемо знати.