Головна/Відновлення після радіотерапії
11.04.2024

Відновлення після радіотерапії

Шановні пацієнти! За допомогою цієї пам’ятки ми надамо вам рекомендації, яких слід дотримуватися після проведеного лікування,  а також інформацію про можливі побічні ефекти після променевої терапії та порядок проведення диспансерного спостереження.

Після променевого лікування можуть виникнути побічні ефекти — променеві реакції, які зазвичай після закінчення лікування проходять. Проте, на жаль, можливі і променеві ускладнення, пов’язані з підвищеною чутливістю Вашого організму до опромінення, особливістю пухлинного росту і необхідністю підведення високої дози іонізуючого випромінювання для досягнення позитивних результатів лікування.

Також променева терапія має так звані кумулятивні або накопичені побічні ефекти, які з’являються не відразу, а з плином часу після проведення певної кількості процедур опромінення.

Променева терапія, як і будь-який вид лікування, може супроводжуватися загальною і місцевою (в області впливу опромінення на тканини) побічною дією. Ці явища можуть бути гострими (короткочасні, що виникають під час лікування) і хронічними (розвиваються через кілька тижнів і навіть років після закінчення лікування).

Побічні дії радіотерапії найчастіше проявляються в тканинах і органах, які були опроміненні безпосередньо. Більшість побічних явищ, що розвиваються під час лікування, порівняно легкі і лікуються медикаментозно або за допомогою правильного харчування. Вони, як правило, зникають протягом трьох тижнів після закінчення променевої терапії. У багатьох пацієнтів побічні явища взагалі не виникають.

 width=Емоційний стан.

Майже всі пацієнти, які лікуються від раку, відчувають в тій чи іншій мірі емоційне напруження. Найчастіше спостерігаються відчуття депресії, страху, туги, самотності, іноді агресії. У міру поліпшення загального стану ці емоційні прояви зменшуються.

Частіше спілкуйтеся з членами сім’ї, близькими друзями. Не замикайтеся в собі. Намагайтеся брати участь в житті оточуючих Вас людей, допомагайте їм і не відмовлятися від їх допомоги. Поговоріть з психологом. Можливо, він порекомендує якісь додаткові методи зняття напруги.

Втома. Почуття втоми зазвичай починає відчуватися через кілька тижнів після початку лікування. Воно пов’язане зі значним фізичним навантаженням на організм при проведенні променевої терапії та стресом. Тому на період проведення променевої терапії слід трохи знизити загальну активність, особливо якщо Ви звикли працювати в напруженому темпі. Однак не усувайтесь повністю від занять домашнім господарством, приймайте участь у сімейному житті.

Зміни в крові. При опроміненні значних за розміром ділянок тіла в крові може тимчасово зменшуватися кількість лейкоцитів, тромбоцитів і еритроцитів. Необхідно контролювати функцію кровотворення: здавати кров на аналіз протягом першого місяця після лікування — один раз в тиждень.

Погіршення апетиту. Зазвичай радіотерапія не викликає нудоти і блювоти. Однак може спостерігатися погіршення апетиту. Ви повинні розуміти, що для відновлення пошкоджених тканин слід вживати достатню кількість їжі.

Перелік можливих побічних явищ

Побічні дії на порожнину рота і горло

Якщо Вам опромінюють щелепо-лицьову ділянку або шию, у деяких випадках може почервоніти і запалитися слизова оболонка ясен, порожнини рота і горла, а також з’явитися сухість у роті.

Ви можете полегшити свій стан, якщо будете виконувати наведені нижче рекомендації.

 • Відмовтеся від куріння і алкоголю під час лікування, оскільки вони також викликають роздратування і сухість слизової оболонки порожнини рота.
 • Полощіть порожнину рота не менше 6-ти разів на день (після сну, після кожного прийому їжі, на ніч). Розчин для полоскання повинен бути кімнатної температури або охолоджений. Якими саме розчинами краще полоскати порожнину рота, можна дізнатися у лікаря.
 • Два рази на день акуратно, не притискаючи сильно, чистіть зуби м’якою щіткою або ватним тампоном (після використання щітку ретельно промийте і зберігайте в сухому вигляді).
 • Проконсультуйтеся зі стоматологом щодо підбору необхідної зубної пасти. Вона не повинна бути різкою і подразнювати слизову.
 • Якщо Ви користуєтеся протезами, знімайте їх перед проведенням сеансу променевої терапії. У разі натирання протезами ясен краще взагалі тимчасово відмовитися від їх використання.

Побічні дії на молочну залозу

При проведенні променевої терапії на пухлини молочної залози найбільш частими побічними ефектами є зміни шкіри. Під дією променевої терапії в області молочної залози можуть виникати больові відчуття і набряки, які після завершення лікування зникнуть або поступово зменшаться. Опромінена молочна залоза іноді може збільшитися (внаслідок накопичення рідини) або зменшитися (внаслідок фіброзу тканин). У ряді випадків ці деформації  залози можуть зберегтися на все подальше життя. Променева терапія також може призводити до погіршення рухів у плечі.

 width=

 • Уникайте підняття важких предметів (не більше 6-7 кг), енергійних рухів та рухів, які потребують значних зусиль (штовхання, тяга), а також носіння сумки через плече на боці опроміненої молочної залози.
 • Не дозволяйте вимірювати артеріальний тиск, а також робити ін’єкції (брати кров) в руку на стороні опромінення.
 • Не носіть прикрас, які щільно прилягають, на цій руці.
 • При випадковому пошкодженні шкіри руки обробіть рану спиртом (але не спиртовою настоянкою йоду!) і заклейте ранку бактерицидним пластиром або накладіть пов’язку.
 • Захищайте руку від попадання сонячних променів.
 • Підтримуйте свою оптимальну вагу шляхом збалансованого харчування з низьким вмістом солі і високим вмістом клітковини.

Побічні дії на органи грудної клітини

Після проходження курсу променевої терапії у Вас може ускладнитися процес ковтання в зв’язку з променевим запаленням слизової стравоходу. Ви можете полегшити прийом їжі, якщо будете їсти частіше, малими порціями, розбавляючи густу і розрізаючи тверду їжу на маленькі шматочки. Перед їжею можете проковтнути невеликий шматочок вершкового масла для полегшення ковтання.

Побічні дії на пряму кишку

При променевому лікуванні прямої кишки можуть з’явитися біль і кров’янисті виділення, особливо при ускладненій дефекації. Для того щоб не допустити або зменшити ці явища, з перших днів лікування необхідно проводити попередження запорів. Протягом першого тижня необхідно перейти на дієтичне харчування (стіл 4-5). Їжу приймати частіше, невеликими порціями, до 4-5 разів на день. Вона повинна бути відвареною або приготовленою ​​на пару та бути протертою. Необхідно виключити смажене, солоне, гостре, кисле. При появі здуття живота, проносу — виключити молочні продукти. Можна вживати вегетаріанські супи на слабкому м’ясному або рибному бульйоні, протерті каші, киселі, парові страви з нежирних сортів м’яса у вигляді кнелей, суфле, фрикадельок, котлет, пюре, нежирну відварну рибу, пшеничний хліб з вищих сортів борошна (бажано у вигляді сухарів), свіжий сир.

Дозволяються:

 • відвари чорниці, черемхи, шипшини, стиглих груш, гранатів, некислих яблук;
 • міцний чай;
 • какао на воді;
 • чорна кава;
 • з вин — кагор.

Більшість пацієнтів добре переносять 2-3 яйця, не круто зварених,  і у вигляді парових омлетів.

Рекомендується обмежити цукор, а вершкове масло вживати у  готових стравах.

Побічні ефекти, які можуть зустрічатися при опроміненні кісток кінцівок, хребта, кісток таза та інших зон скелета

Крихкість (ламкість) кістки (в основному, для кісток кінцівок), зменшення показників крові, хворобливість м’язів. Бувають реакції слизових оболонок стравоходу, кишечника — в залежності від того, в якій частині тіла опромінюються кістки. Можливі реакції шкіри в зонах опромінення.

Побічні дії на сечовий міхур

Променева терапія іноді викликає запалення слизової оболонки сечового міхура. Це може призводити до частого хворобливого сечовипускання та підвищення температури тіла. Зрідка сеча стає червоного кольору. Якщо Ви помітили ці симптоми, обов’язково повідомте про це лікаря-уролога. Ці ускладнення вимагають спеціального лікування!

Догляд за опроміненою шкірою

Після завершення необхідно захищати опромінену шкіру від травм і сонячних променів. Обов’язково змащуйте 2-3 рази на день опромінені ділянки шкіри живильним кремом навіть тоді, коли вона зажила після лікування. Намагайтеся звести подразнення шкіри до мінімуму. Віддавайте перевагу душу, а не прийняттю ванни. Не використовуйте холодну або гарячу воду. Приймаючи душ, не тріть мочалкою опромінені ділянки шкіри. Використовуються різні види мазей, масло Вітаон, крем “Дитячий”, “Люкс”, мазь “Рятівник”.

Якщо довго зберігається роздратування опроміненої шкіри, проконсультуйтеся у лікаря. Він призначить вам відповідне лікування.

Інтимні стосунки

У більшості випадків променева терапія не має вираженого впливу на сексуальну активність. Зниження інтересу до інтимних відносин викликається головним чином загальною фізичною слабкістю, що наступає під час цього лікування, і стресом. Тому не уникайте інтимних відносин, які є важливою частиною повноцінного життя. Обійми, поцілунки і інтимні відносини ніяк не зашкодять вам і вашому партнеру.

Обстеження після лікування

Після закінчення курсу радіотерапії дуже важливо періодично перевіряти результати свого лікування. Слід регулярно проходити контрольні огляди у фахівця-радіолога: протягом першого року після лікування — 1 раз в три місяці; протягом другого року — 1 раз на пів року; подальші обстеження — 1 раз на рік.

При виписці лікар TomoClinic призначить час першого контрольного огляду, а також складе для Вас  графік подальшого спостереження. При необхідності фахівці нашого центру призначать Вам подальше лікування або реабілітаційні процедури. 

Ми не залишаємо пацієнта на самоті зі своєю хворобою, завжди знаходимося поруч!

З будь-яких питань, що цікавлять, ви можете звернутися в наш центр:

 • за номером телефону «гарячої лінії» 0 800 30 15 03 — безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні;
 • за номерами телефону Центру (0522) 301 503 або +380 (98) 860 09 90 — для дзвінків по Україні або з-за кордону;
 • на електронну пошту: info@tomocenter.com.ua

Якщо ви записалися до нас, використовуючи сайт або електронну пошту, наш адміністратор передзвонить протягом дня.

TomoClinic працює за наступним графіком:

понеділок – п’ятниця: з 8:00 до 22:00;
субота: з 8:00 до 15:00.

Ми на зв’язку і завжди раді допомогти.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху