Головна/Як не потрапити на лікарняне ліжко?
11.04.2024

Як не потрапити на лікарняне ліжко?

Світові онкологи сходяться на думці про те, що вклад різних факторів ризику у виникнення важкого недугу нерівнозначний.
Наприклад, усунення такого чинника, як «погане харчування», здатне знизити ризик на 2%, перехід до активного способу життя — на 3%, відмова від зловживання алкоголем — більш ніж на 5,5%.

До найбільш небезпечних факторів ризику відносяться ожиріння, позбавившись якого можна знизити ймовірність розвитку пухлин майже на 8%. Проте, перше місце зі значним відривом займає куріння — усунення чи модифікація цього чинника ризику дозволяє запобігти 19% онкозахворювань. Це справедливо не тільки для раку легені, але і для 15 інших форм злоякісних пухлин — від, наприклад, пухлин губ та язика до сечового міхура.

Важливо: рівень і швидкість зниження ризику різні для різних новоутворень, але найбільше зниження спостерігається протягом приблизно 5 років після відмови від куріння.
Що стосується ризику розвитку онкохвороб через надмірне споживання алкоголю, то помірне вживання алкоголю (менше 20 грамів у середньому за добу — келих вина щодня) дало 13,9% усіх випадків «п’яного» раку. За даними ВООЗ, алкоголь призвів до 568 700 випадків раку у чоловіків та 172 600 — у жінок (дані за минулий рік).

Цікавий факт: Приблизно 10-15% випадків раку легені не пов’язані з курінням, тож він зустрічається навіть у тих людей, хто ніколи не палив або палив пасивно.
Доведено, що тільки 5-10% всіх випадків раку пов’язані зі спадковістю. Більшість випадків раку розвиваються внаслідок спонтанної генетичної мутації у клітинах під впливом перелічених вище факторів.

Радимо знизити ризики появи захворювань максимально, відмовившись від поганого харчування, малорухливого способу життя, зловживання алкоголем і цигарками. Адже усунення кожного з чинників дає вам більше шансів залишатися здоровим!

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху