Головна/Як правильно підтримати людину з діагнозом «рак»: як поводитись і що говорити?
11.04.2024

Як правильно підтримати людину з діагнозом «рак»: як поводитись і що говорити?

Якщо у когось, кого ви знаєте, був діагностований рак, або це ваша близька людина, може бути дуже важко зрозуміти, що варто говорити, а що ні, і як правильно висловити свою підтримку. Потрібно буде проявити турботу так, щоб людина не відчула незручності або зайвої нав’язливості, щоб це було щиро і корисно.

Скажіть щось

Дізнавшись про це діагноз, шоковий стан і «оніміння» – природна реакція для людини. Абсолютно нормально сумувати і турбуватися з приводу ситуації, а не знати, що робити, але важливо, щоб ви не віддалялися від свого друга або близької людини. Навіть якщо ви не знаєте, що сказати або як реагувати, докладіть зусиль, щоб протягнути руку і показати, що ви поруч.

Ви можете сказати: «Мені шкода, що це сталося. Я хочу підтримати тебе ». Або відверто зізнатися «Я не знаю що сказати і чи потрібно щось говорити, але знай, що я поруч».

Screenshot_6.png

Запропонуйте емоційну підтримку

Не залежно від характеру людини, скоріш за все, після діагнозу рак прийде почуття самотності. Дуже важливо, щоб ви ясно показали, що ви поруч, щоб підтримати і допомогти будь-яким способом. Ви можете висловити свою підтримку, сказавши: «Будь ласка, дай мені знати, як я можу допомогти». Можливо, буде достатньо просто побути слухачем, сказавши «Якщо ти хочеш поговорити, я завжди готовий вислухати». Але не потрібно змушувати на розмову, або вивідувати інформацію про діагноз, нехай людина скаже те, що хоче, і що готовий сказати.

Запропонуйте практичну підтримку

Підтримка може бути як емоційна, так і практична, головне щоб ви самі були до неї готові. У деяких випадках саме практична допомога може бути великою підтримкою для одного, який страждає від раку. Навіть допомогу з простими побутовими справами дійсно може допомогти комусь, хто втомився або відчуває слабкість. Майте на увазі, що ваш друг, можливо, не хоче просити цієї допомоги. Тому допоможіть так, щоб це виглядало випадковістю. Наприклад не потрібно говорити «Хочеш я заберу твоїх дітей зі школи?», Краще скажіть «Я буду в цьому районі, коли у дітей закінчаться уроки, давай заберу їх по дорозі додому!».

Зберігайте правильний настрій

Важливо висловлювати підтримку, а не бути песимістичним або занадто невтішним. Важко знайти правильний баланс, тому що важливо не показувати помилкового оптимізму або применшувати серйозність ситуації. Визнайте ситуацію, але завжди висловлюйте свою підтримку.

Ви могли б сказати: «Я знаю, що це неймовірно важкий шлях, який тобі доведеться пережити, але я тут, щоб підтримати і допомогти в цьому».

Використовуйте гумор, якщо це доречно

З огляду на характер ваших взаємин, в деяких випадках гумор може бути хорошим способом продемонструвати підтримку і співпереживання, а також допомогти вашому другу посміхнутися. Наприклад, пожартувати про щось на кшталт випадання волосся після хіміотерапії може бути хорошим способом зняти стрес – «Я завжди вважав, що тобі піде дуже коротка стрижка, коли ще це перевірити?». Тільки ви можете оцінити, чи будуть доречні подібні жарти.

Screenshot_7.png

Кожен випадок унікальний

Ви можете знати кого-то, хто пройшов через рак, але ви не повинні намагатися пов’язати цей досвід з діагнозом вашого друга. Намагайтеся уникати обміну історіями про людей, яких ви знаєте, хто страждав від раку, і пам’ятайте, що кожен випадок відрізняється. Говорячи щось на кшталт: «У мого сусіда був рак, і він з ним впорався», навряд чи це заспокоїть вашого друга.

Може скластися враження, що ви не серйозно ставитеся до захворювання, хоча насправді намагаєтеся проявити підтримку і солідарність.

Не кажіть, що ви розумієте, що переживає ваш друг

Якщо ви самі не пройшли через рак, ви не знаєте, як відчуває себе людина, тому не кажіть, що ви розумієте! Якщо ви скажете щось на зразок «Я знаю, що ви переживаєте», або «Я дійсно знаю, як ви себе почуваєте», може здатися, що ви не сприймаєте це всерйоз.

Screenshot_5.png

Не радьте і не судіть

Ви можете подумати, що корисно дати поради про те, як боротися з раком, або як комусь, кого ви знаєте, допомогли деякі альтернативні методи лікування. Ваш друг, однак, не захоче читати довгу історію про щось, що насправді не має з ним нічого спільного. Залиште поради щодо вибору лікування лікарям. Ви можете дізнатися більше інформації про хорошій клініці, почитати відгуки і проінформувати про сучасні методи лікування, але не більше.

Це також не час ставити питання про стиль життя або звички вашого друга. Може бути, ваш друг довгий час курив, що і призвело до раку легенів. Тепер це не має значення. Просто зосередьтеся на тому, щоб підтримувати і надавати необхідну допомогу.

Не будь сліпим оптимістом

Хоча важливо бути позитивним, ви не повинні говорити щось на кшталт «Я впевнений, що з тобою все буде в порядку», або «Ти впораєшся, не переживай!». Не дивлячись на всі доброту намірів, ви не можете це гарантувати, і ви можете не знати всіх подробиць про захворювання. Не потрібно також переконувати побільше дізнатися про прогнози лікування, людина може бути до цього не готовий. Краще обговоріть це з сім’єю і загальними друзями, дізнайтеся більше інформації про саме захворювання, щоб знати як краще надати підтримку.

Кожен випадок онкологічного захворювання унікальний, і тільки хороший фахівець зможе дати повну актуальну інформацію, з чим людина має боротися, як це краще робити і що його чекає в майбутньому. Дуже важливо не ігнорувати психологічну допомогу професіонала. При кожній сучасній онкологічній клініці працює психолог, який знає як правильно повідомити діагноз, порадить як себе вести, що робити і допоможе розібратися з усіма тривожними питаннями і проблемами.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Чому обирають нас? Життя Клініки
8.05.2024

Чому обирають нас?

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – це передова клініка, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. Наша місія – обʼєднати передові технології та експертний підхід, щоб забезпечити нашим пацієнтам найкращу можливу медичну допомогу та підтримку. Чому ж пацієнти обирають 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜: ми надаємо повний цикл діагностики та лікування онкологічних захворювань в одному місці; ми зібрали найкращу команду майстрів лікарської […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху