Сумна ж істина полягає в тому, що реальне життя сповнена невблаганно діючих протилежностей: день змінюється вночі, народження – смертю, щастя – горем, а добро – злом.
І ми не можемо навіть бути впевнені в перемозі одного над іншим – в тому, що добро подужає зло, а радість перевершить біль. Життя-це поле битви. Так завжди було і буде, а якщо ні – то життя припиниться.
Карл Густав Юнг «Людина та її символи»
У сучасному суспільстві скарги на депресію часта проблема. І статистичні дослідження підтверджують це, депресія – одна з найпоширеніших проблем психічного здоров’я. Однак, необхідно уточнити, що не будь-яке зниження настрою є депресією. Наш стан постійно змінюється і це природно, що іноді настрій буває зниженим. Це не означає, що в кожному такому випадку потрібно якесь лікування. А ось коли зниження настрою супроводжується додатковими симптомами, вибиває з колії і не дозволяє виконувати повсякденну діяльність, стає тривалим і важким, тоді мова може йти саме про клінічну депресію.
Крім зниженого настрою, що доходить до рівня туги, печалі і спустошення, клінічна депресія зазвичай (але не обов’язково) супроводжується такими симптомами:
– Байдужість до себе, інших людей, навколишнього світу;
– Втрата відчуття радості і задоволення від життя і занять, які раніше подобалися;
– Почуття провини і підвищена самокритика, відчуття власної деградації;
– Підвищені дратівливість, злість;
– Песимізм і відчуття безнадійності всього, що відбувається, думки про власну смерть;
– Почуття знесиленння і втрати життєвої енергії;
– Тривожність і безпричинне хвилювання;
– Зміна в психічних процесах: труднощі в запам’ятовуванні, концентрації, сповільненість мислення;
– Значна зміна в ту чи іншу сторону сну і апетиту, втрата сексуального інтересу.
Безумовно, всі ці симптоми можуть зустрічатися і в рамках інших проблем зі здоров’ям, тому насторожитися і запідозрити клінічну депресію варто в наступному випадку: коли знижений настрій, а також мінімум 5 з перерахованих вище симптомів присутні більшу частину часу протягом мінімум 2 тижнів. Ви також можете самостійно скористатися психодіагностичними методами, наприклад, заповнити Шкалу депресії Бека (можна зробити це онлайн), однак пам’ятайте, що остаточне рішення про наявність тієї чи іншої проблеми психічного здоров’я варто довірити тільки фахівцеві. Таким може бути як медичний (психіатр, медичний психотерапевт), так і немедичний працівник (психолог, немедичний психотерапевт).
У будь-якому випадку, варто пам’ятати, що депресія – це поширена проблема, з якою стикається кожен восьмий житель нашої планети. Найчастіше, вона проходить самостійно без будь-якого лікування. Але у деяких людей депресія може затягуватися, ставати періодичною і істотно знижувати якість життя. В такому випадку, варто не відкладати звернення за допомогою. Крім того, лікування може полегшити і прискорити вихід з депресивного епізоду, а також значно знизити ймовірність рецидиву.
Сучасні протоколи лікування депресії включають в себе кілька варіантів: медикаментозне лікування, психотерапію та їх поєднання. Клінічні дослідження показують, що ефективність прийому антидепресантів і психотерапії при лікуванні депресії приблизно однакова, при цьому є дані про те, що психотерапія має кращий протирецидивний ефект, ніж прийом таблеток.
Для медикаментозного лікування депресії використовуються препарати, звані антидепресантами. Їх дія базується на тому, що при депресії в головному мозку відбувається дисбаланс певних речовин (нейромедіаторів), який викликає зниження настрою, а прийом антидепресантів дозволяє усунути цей дисбаланс. На сьогоднішній день спектр таких ліків досить широкий, а їх вплив буває досить різним, тому вибір конкретного препарату повинен проводитися тільки лікарем. Не дивлячись на наявність певних недоліків (можливість побічних реакцій, необхідність тривалого прийому для досягнення ефекту і те, що таблетки не вчать, як надалі справлятися з депресією), у антидепресантів є і очевидний плюс – простота процедури лікування.
Серед усіх напрямків психотерапії найбільш ефективно в лікуванні депресії себе показали когнітивно-поведінкова, интерперсональная терапія, і терапія, спрямована на вирішення проблем. Когнітивно-поведінкова терапія має найбільш досліджену доказову базу в терапії депресії і є методом вибору в багатьох західних країнах, а також в Україні. Вона може проводитися як медичним, так і немедичною фахівцем, що має необхідну освіту і відповідний сертифікат. Ці види психотерапії також часто називають «розмовної психотерапією», оскільки вони припускають, що більша частина роботи буде відбуватися за допомогою спілкування, проте часто терапевт може пропонувати для виконання різні завдання додому або поведінкові експерименти. Хоча психотерапія має безліч переваг і часто не викликає у пацієнтів такої боязні, як прийом медикаментів, у неї є і недоліки – потрібно шукати в собі сили на регулярні зустрічі з терапевтом і виконання завдань. Крім того, психотерапія може зайняти кілька тижнів, що вимагає від пацієнтів певної наполегливості і надії. Тому при помірних і важких депресіях часто рекомендують поєднувати медикаментозну підтримку з психотерапією.
Продовження статті читайте тут …
Автор: Антон Покалюхін, психолог «Українського Центру Томотерапії»