Головна/Європейські технології лікування онкохвороб діють в Україні
11.04.2024

Європейські технології лікування онкохвороб діють в Україні

«Впровадження європейських технологій в лікуванні онкохворих. Чернігівська модель» та «Сучасна клінічна онкологія. Медичний форум» дві провідні конференції, що відбулися днями в Україні для багатьох фахівців галузі медицини. Отримати інформацію з перших вуст нам допоміг головний лікар TomoClinic Степан Крулько, який щойно повернувся з цих двох онкологічних конференцій поспіль.

—  Степане Івановичу, чим для вас корисні були ці дві цікаві й визначні події?

На конференціях я зміг зустрітися та обмінятися досвідом з онкологами та спеціалістами України, СНД, Іспанії, Англії. В центрі нашої уваги були різні локалізації раку, відбулося обговорення сучасних методів лікування онкопацієнтів. Спільнота онкологів все частіше приходить до думки про те, що хіміотерапія зайняла максимальне плато своєї ефективності, а цитостатичні препарати, напевне, досягли піку свого розвитку. Тому й альтернативи для розбудови хіміотерапевтичного напрямку стає все менше. Дві конференції остаточно мене запевнили, що українська й світова спільнота онкологів йде назустріч генетично-молекулярному вивченню пухлини.

— До якого наступного кроку це веде галузь?

Для онкопацієнтів у нас з’являється все більше таргетних препаратів, які є більш ефективними. Відомо, що лікарі їх часто призначають в першій лінії лікування деяких захворювань. До того ж, треба відмітити тенденцію до більш персоніфікованого лікування кожного пацієнта, яке демонструє значно більшу свою ефективність по всьому світу і дає пацієнтам більшу тривалість якісного життя. Наприклад, при багатьох варіантах раку легенів раніше призначалася хіміотерапія, а зараз — вже таргетна й імунотерапія.

— В якому форматі пройшли ці дві конференції в Чернігові та Запоріжжі?

—  Це були дві цікаві блокові конференції за різними направленнями. Обговорювали дії лікаря у випадку раку легенів та шкіри, шийки матки, грудей і колоректального раку. І знаєте, форуми онкологів теж поступово трансформуються: раніше на них ми обговорювали хіміотерапію та схеми її проведення, а зараз це насамперед доповіді щодо клінічних випробувань. Цей напрямок обговорюють все більше, аналізують ефективність нових препаратів, і кожен учасник форуму висловлює свій досвід і бачення.

—  Чи обговорювали ви питання онкоскринінгу громадян?

—  Так, активний діалог вівся щодо скринінгу на ранніх етапах, який допомагає виявити передракові захворювання або початкові стадії онкологічних хвороб. Це в свою чергу зменшує економічне навантаження на пацієнта та країну. Адже хвороба знайдена не на 3-4 стадії, коли вже потрібно залучати великі кошти. Обговорювали ми також залучення держави і приватних закладів до скринінга для того, щоб нарешті його зробити безкоштовним на рівні країни й скласти відповідну програму.

—  Степане Івановичу, як ви вважаєте, чи вдається відпрацьовувати ці нові напрямки онкології в реальності? Наскільки доступним стане для наших пацієнтів лікування раку? 

—  До нашого центру TomoClinic вже звертаються пацієнти, які отримують таргетну терапію (наприклад, при тому ж раку легенів). Ми — другі, хто в Україні це зміг якісно реалізувати при підтримці фармацевтичної кампанії, а не в ході клінічних випробувань. Це дозволяє нашим пацієнтам безкоштовно проводити молекулярне тестування. До того ж, якщо після аналізу пацієнт потребує лікування, то фармкомпанія пропонує вигідні акції зі знижками при покупці необхідних препаратів. Адже таргетна терапія є дороговартісною, і таким чином виробники препаратів ідуть назустріч українським пацієнтам.

—  Конференції — це завжди цікаві й корисні напрацювання та багато нових ідей. Які з них будуть впроваджені на базі онкологічного центру TomoClinic в Кропивницькому?

— Радий поділитися, що ми вже офіційно зареєстровані на сайті МОЗ як центр, в якому доступне проходження клінічних випробувань. Отримали необхідну документацію і найближчим часом зможемо зробити офіційне оголошення щодо старту проведення таких досліджень. В масштабах України вперше будуть проводитися такі клінічні випробування для пацієнтів з раком легенів 1-2 стадії — для них ми будемо впроваджувати метод радіохірургії. Таких людей в Україні відносно небагато, адже виявити на ранній стадії рак легенів — непроста справа. Саме для пацієнтів, яким за медичними показаннями не можна проводити оперативне втручання (наприклад, через супутні патології), ми будемо проводити радіохірургію в комбінації з імунопрепаратом або препаратом плацебо, щоб дізнатися про ефективність такого комплексу методів. Це буде проводитися безкоштовно для пацієнта, а отже це — можливість отримати якісне лікування методом, що вперше проводиться в Україні, але вже досяг своєї ефективності в Європі. Маю сказати, що такий спосіб не відноситься до паліативного лікування, а саме до радикального, зі складним протоколом лікування.

—  Чи є в клініці все необхідне для проведення таких клінічних випробувань?

—  Для цього необхідні певні функціональні можливості апаратів, і ми — одні з єдиних в Україні, хто може з їх допомогою проводити високоточну радіохірургію. Ми також єдині в Україні, хто пройшов перевірку контролюючої компанії з США, що пересвідчилася в якості роботи встановлених в клініці лінійних прискорювачів Tomo та Elekta, а також правильності планів лікування пацієнтів.

—  Якою є місія такого клінічного дослідження?

—  Довести, що результат лікування раку легенів може значно перевершити операційне втручання і що радіохірургія разом з дієвим імунопрепаратом може стати кращою альтернативою у лікуванні раку легенів. Але про це ми дізнаємося лише років за 5, коли результати цього клінічного дослідження будуть проголошені на онкологічних конференціях світового масштабу. Вірю, що ми зможемо зробити результативне відкриття, яке допоможе багатьом пацієнтам жити далі і бути здоровими!

 

 

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху