Що означають результати тесту ПСА і чому ми застосовуємо фьюжн-біопсію?

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Що означають результати тесту ПСА і чому ми застосовуємо фьюжн-біопсію?

Цю хворобу нескладно виявити на ранній і виліковній стадії, чоловіка можна позбавити від неї назавжди. Проте рак простати продовжує забирати життя. Третє місце за смертністю в Україні — тільки неувага чоловіків до себе пояснює таку цифру.

Чи можна змінити ситуацію? Можна і потрібно, відповідають лікарі. Регулярна перевірка рівня ПСА, починаючи з 45 років, — найпростіший спосіб виявити чоловіків з ризиком розвитку раку простати.

Однак коли лікар говорить вам, що у вас підвищений рівень ПСА, виникає безліч питань. Чи дійсно у мене рак простати? Що робити далі? Чи потрібна біопсія простати, щоб дізнатися, чи є у мене рак?

Давайте розбиратися разом.

Що таке тест ПСА? Що означають результати?

ПСА-тест — простий аналіз крові, який вимірює кількість простат-специфічного антигену (ПСА). Ваша кров містить невелику кількість цього білка, який виробляється в простаті. Коли ви стаєте старше і ваша простата стає більше, кількість ПСА в крові теж збільшується. Підвищений рівень ПСА — перша ознака того, що є проблеми з простатою.

Це не обов’язково означає, що у вас рак простати. Запалена простата (простатит, наприклад через перенесену раніше інфекцію сечовивідних шляхів) або збільшена простата (доброякісна гіперплазія передміхурової залози) також можуть викликати підвищення рівня ПСА. Тобто тільки тест ПСА не може розрізнити доброякісні захворювання і рак простати.

Якщо ваш рівень ПСА підвищений, наш лікар-уролог проведе трансректальне дослідження, щоб визначити розмір, форму і поверхню вашої простати, а також виявити ознаки раку. Це дасть доктору більше інформації, чи потрібно вам проходити додаткові обстеження або біопсію простати.

Що таке біопсія простати? Як це працює?

Під час проведення біопсії лікар бере шматочки тканини з різних ділянок простати за допомогою тонкої голки. Тканину досліджують під мікроскопом, щоб бачити, чи присутні будь-які злоякісні клітини, тому що тільки результат гістологічного аналізу може точно відповісти на питання, чи є у вас рак.

Головне, що ви повинні знати, — в разі необхідності ми проводимо прицільну біопсію простати, використовуємо найсучаснішу Фьюжн-технологію. Це означає, що під час дослідження відбувається поєднання зображення УЗД та МРТ. А після цього виконуємо прицільну біопсію саме в зону, вказану заздалегідь на МРТ.

У чому переваги фьюжн-біопсії і чому ми її застосовуємо?

Біопсію класичну виконують під контролем датчика УЗД, і лікар при цьому повинен «взяти» не менше 12 «фрагментів» тканини простати. Однак можливості УЗД не дозволяють визначити всі підозрілі ділянки: близько 30% вогнищ неможливо виявити при ультразвуковому дослідженні. Якщо застосувати тільки УЗД, є ймовірність неправильного результату і проведення повторних біопсій.

Ось чому ми використовуємо інноваційний метод діагностики — мпМРТ (мультіпараметрічну МРТ). Ця ультрасучасна методика дає можливість нашим фахівцям зіставити зображення, отримане на МРТ, з об’ємом пухлини, і ми можемо виконати прицільну біопсію (фьюжн-біопсію).

Як проходить процедура?

Зображення МРТ завантажується на ультразвукову систему, потім обидва зображення об’єднуються в режимі реального часу для точного визначення області (мішені) для біопсії.

Процедура проводиться із знеболенням, тому не бійтеся і не хвилюйтеся. Через 15-20 хвилин після закінчення можна бути вільним.

Важливо. Це дані Європейського центру простати — при проведенні фьюжн-біопсії відсоток виявлення злоякісних клітин в два (!) рази вищий, ніж при виконанні класичної біопсії.

Ще раз нагадуємо: ми можемо повністю позбавити пацієнта від раку простати при ранньому виявленні.

Запишіться на консультацію!

Задати питання