Головна/Це «просте» непросте лікування: про гормони, рецептори і препарати при раку молочної залози
Аліна Моісеєнко
Аліна Моісеєнко
23.03.2024

Це «просте» непросте лікування: про гормони, рецептори і препарати при раку молочної залози

Це «просте» непросте лікування: про гормони, рецептори і препарати при раку молочної залози

Нерідко пацієнтки зізнаються нашим лікарям, що не сприймають гормональну терапію як продовження лікування від раку грудей. «Адже одна таблетка в день — це так просто, коли вже позаду і операція, і опромінення, а часто і хіміотерапія», — пояснюють жінки.

Дійсно, прийняти таблетку не складно, особливо після пройдених нелегких етапів, і може здатися, що все закінчено. Однак потрібно знати, що гормональна терапія, яку призначають при деяких видах раку, — черговий, багаторічний і необхідний етап лікування.

На чому ж ґрунтується дія препаратів, які допомагають запобігти поверненню грізної хвороби? Кому їх призначають і чому до цього етапу потрібно ставитися так само серйозно, як і до попередніх? Будемо розбиратися в статті.

Почнемо з відповіді на питання, що таке гормони

Гормони — природні речовини, які виробляє наш організм. Вони контролюють різні функції: ріст кісток і м’язів, вироблення грудного молока, обмін речовин. Основні жіночі статеві гормони —прогестерон і естроген. При деяких видах раку молочної залози такі гормони можуть сприяти зростанню злоякісної пухлини. Це означає, що в клітинах є спеціальні ділянки, які називаються рецепторами, і естроген або прогестерон можуть приєднатися до них. Так відбувається при гормонозалежних пухлинах грудної залози.

На чому заснована дія гормональної терапії?

Гормональна терапія — це прийом таблеток, що містять хімічні речовини, які дуже схожі на природні статеві гормони. Вони настільки сильні, що приєднуються до рецепторів, однак не впливають на ріст ракових клітини. Якщо ви отримуєте такі речовини, то дія подібних власних гормонів на орган-мішень блокується. Тобто введення цих речовин в організм і є гормонотерапією або ендокрінотерапією.

Хто отримує гормональну терапію?

Важливо знати, що не всі клітини раку молочної залози мають рецептори до прогестерону або естрогену. Якщо у пухлинних клітин відсутні такі рецептори, ці хімічні речовини не можуть прикріпитися до клітин, і тоді немає необхідності використовувати гормональну терапію. Визначення наявності або відсутності рецепторів проводиться під час спеціальних аналізів: патологічного і імуногістохімічного дослідження пухлинної тканини.

 

Гормональну терапію призначають у наступних випадках.

  • В якості ад’ювантної (післяопераційної) терапії пацієнткам з позитивними рецепторами гормонів у пухлині.
  • При метастазах — часто лікують гормональною терапією, якщо злоякісні клітини рецептор-позитивні.
  • Літнім пацієнткам при виявленійгормонозалежній пухлині грудної залози, яким через протипоказання неможливо провести інше лікування (наприклад, операцію), — вони отримують тільки гормональну терапію.
  • Жінкам з підвищеним ризиком розвитку раку грудей (наприклад, у яких виявлений мутований ген раку молочної залози) — призначають ендокринну терапію в якості міри профілактики.

Про препарати

Найчастіше в гормональній терапії застосовують препарат Тамоксифен. Використовується вже протягом багатьох років для лікування як раннього, так і поширеного раку молочної залози.

Ефективність Тамоксифену доведена:

  • уповільнює або зупиняє ріст ракових клітин, які вже знаходяться в організмі.
  • знижує ризик виникнення раку в грудних залозах у пацієнток із завершеними основними етапами спеціального лікування;
  • знижує ризик розвитку раку молочної залози у пацієнток з підвищеним ризиком.

Лікування зазвичай триває п’ять років і полягає в прийомі однієї таблетки в день. У ряді випадків, за рекомендацією клінічного онколога, прийом препарату можуть продовжити до 10 років.

Важливу роль в гормонотерапії також відіграє застосування т. зв. інгібіторів ароматази: летрозол, анастрозол, екземестанта інші.

Препарати цієї групи діють шляхом блокування білка (ферменту), який називається ароматаза. Тому разом вони і називаються інгібіторами ароматази.

Блокування ароматази запобігає виробленню естрогену в деяких тканинах, особливо в жирових клітинах. Так знижується рівень естрогену у жінки, і цей гормон не може здійснювати стимулюючий вплив на пухлину. Призначають інгібітори ароматази пацієнткам (з позитивними рецепторами естрогену), які знаходяться в менопаузі.

Для пацієнток зі збереженим менструальним циклом при гормонозалежних злоякісних пухлинах грудної залози також рекомендують виконання супресії (пригнічення) функції яєчників шляхом операції або застосування препаратів, що блокують їх роботу, т. з. агоністів гонадотропін-релізинг гормону.

Все вирішується з фахівцем індивідуально —  в кожному конкретному випадку для кожної нашої пацієнтки.

«Ендокрінотерапія займає важливе місце в арсеналі комплексного лікування злоякісної патології грудної залози. З отриманням нових знань про біологічні, молекулярно-генетичні особливості пухлин сучасна онкологія використовує їх для впровадження нових ефективних методів лікування і профілактики», — зазначив лікар-мамолог, онкохірургTomoClinic Дмитро Караськов.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Втома під час лікування Лікування
22.04.2024

Втома під час лікування

Як побороти? Рак – це серйозне захворювання, яке супроводжується безліччю неприємних симптомів. Одним із таких симптомів є втома, яка може бути дуже сильною та тривалою. Втома при раку – це не просто нормальна втома після фізичного або розумового навантаження. Вона має свої особливості та може сильно впливати на якість життя пацієнта. Втома при раку може […]

Лікуємо без черг! Лікування
19.04.2024

Лікуємо без черг!

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Тому, абсолютно логічно, що дізнавшись про діагноз, хочеться якнайшвидше розпочати лікування. Завдяки ефективно налагодженому процесу і можливості проведення лікування на двох лінійних прискорювачах, у 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 відсутні черги. […]

Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Доверху