Перелік можливих реакцій органів після променевої терапії

Оncological Center TomoClinic>Наші новини та статті>Перелік можливих реакцій органів після променевої терапії
Сучасна променева терапія, і відповідно її наслідки, значно відрізняються від зразків попередніх поколінь. Удосконалилися не тільки самі апарати, але і методи доставки дози опромінення до мішені (пухлини).
Зараз променева терапія проводиться з візуалізацією локалізацій пухлини, а точність націлювання іонізуючого випромінювання прораховується настільки, що прилягаючі до пухлини тканини і органи практично не зачіпаються.
На застарілих апаратах для променевої терапії немає технологічних можливостей убезпечити розташовані поблизу до пухлини органи, і тим більше тканини. На кобальтових апаратах дистанційної променевої терапії, наприклад, 40% дози опромінення припадає на шкіру. Це все призводить до тяжких і тривалим постпроменевих реакцій.
У цій статті описані можливі реакції органів після сучасної променевої терапії, які мають короткочасний характер.

Можливі реакції горла та порожнини рота

Якщо Вам опромінюють щелепно-лицеву ділянку або шию, у деяких випадках може виникати почервоніння і запалення слизової оболонки ясен, порожнини рота і горла, а також з’явитися сухість у роті.

Ви зможете покращити своє самопочуття, якщо будете виконувати наведені нижче рекомендації:

Відмовтесь від паління і алкоголю під час лікування, оскільки вони також викликають подразнення і сухість слизової оболонки порожнини рота.

Полощіть порожнину рота не менше ніж 6 разів на день (після сну, після кожного прийому їжі, на ніч). Розчин для полоскання повинен бути кімнатної температури або охолоджений. Якими саме розчинами краще полоскати порожнину рота, можна дізнатися у лікаря.

Два рази на день акуратно, не притискаючи сильно, чистіть зуби м’якою щіткою або ватняним тампоном (після використання щітку ретельно промийте і зберігайте в сухому вигляді).

Проконсультуйтеся зі стоматологом щодо підбору необхідної зубної пасти. Вона не повинна подразнювати слизову оболонку.

Якщо ви користуєтеся протезами, знімайте їх перед проведенням сеансу променевої терапії. У разі натирання протезами ясен, краще взагалі тимчасово відмовитися від їх використання.

Можливі реакції молочної залози

При проведенні променевої терапії на пухлини молочної залози найбільш частими побічними ефектами є зміни шкіри. Під дією променевої терапії в області молочної залози можуть виникати больові відчуття і набряки, які після завершення лікування зникнуть або поступово зменшаться.

Опромінена молочна залоза іноді може збільшитися (внаслідок накопичення рідини) або зменшитися (внаслідок фіброзу тканин). У ряді випадків ці деформації молочної залози можуть зберегтися на все подальше життя. Променева терапія може призводити до погіршення рухливості плеча.

Уникайте підняття важких предметів (не більше 6-7 кг), енергійних рухів та рухів, які потребують значних зусиль (штовхання, тяга), а також носіння сумки через плече на боці опроміненої молочної залози.

Не дозволяйте вимірювати артеріальний тиск, а також робити ін’єкції (брати кров) в руку на стороні опромінення.

Не носіть прикрас, які щільно прилягають, на цій руці.

При випадковому пошкодженні шкіри руки – обробіть рану спиртом (але не спиртовою настоянкою йоду!) і заклейте її бактерицидним пластиром або накладіть пов’язку.

Захищайте руку від попадання сонячних променів.

Підтримуйте свою оптимальну вагу шляхом збалансованого харчування з низьким вмістом солі і високим вмістом клітковини.

Можливі реакції органів грудної клітини

Після проходження курсу променевої терапії у Вас може ускладнитись ковтання в зв’язку з променевим запаленням слизової стравоходу.

Ви можете полегшити прийом їжі, якщо будете:

  • їсти частіше;
  • малими порціями;
  • розбавляючи густу і розрізаючи тверду їжу на маленькі шматочки.

Перед їжею можете проковтнути невеликий шматочок вершкового масла для полегшення ковтання.

Можливі реакції прямої кишки

При променевому лікуванні прямої кишки можуть з’явитися біль і кров’янисті виділення, особливо при ускладненій дефекації. Для того щоб не допустити або зменшити ці явища, з перших днів лікування необхідно проводити попередження запорів.

Протягом першого тижня необхідно перейти на дієтичне харчування (стіл 4-5). Їжу приймати частіше, невеликими порціями, до 4-5 разів на день. Вона повинна бути відвареною або приготовленою на пару, та натертою на тертці.

Необхідно виключити смажене, солоне, гостре, кисле.

При появі здуття живота, проносу – виключити молочні продукти. Можна приймати вегетаріанські супи на слабкому м’ясному або рибному бульйоні, каші, киселі, парові страви з нежирних сортів м’яса у вигляді кнелей, суфле, фрикадельок, котлет, пюре, нежирну відварну рибу, пшеничний хліб з вищих сортів борошна (бажано у вигляді сухарів), свіжий сир.

Що можна вживати:

  • відвари чорниці, черемхи, шипшини, стиглих груш, гранатів, некислих яблук;
  • міцний чай;
  • какао на воді;
  • чорна кава;
  • з вин – кагор.

Більшість пацієнтів добре переносять 2-3 яйця не круто зварених і у вигляді парових омлетів.

Рекомендується обмежити прийом цукру, а вершкове масло вживати у готових стравах.