Головна/Чому складання та перевірка плану лікування на лінійному прискорювачі в TomoClinic можуть зайняти кілька днів?
11.04.2024

Чому складання та перевірка плану лікування на лінійному прискорювачі в TomoClinic можуть зайняти кілька днів?

Онкопацієнти як ніхто інший розуміють, що не можна втрачати цінний час. Однак якщо призначена променева терапія, то важливо приділити достатньо часу питанню розробки плану опромінення. Тільки в цьому випадку метод принесе очікуваний ефект, а сеанси будуть максимально результативними. Чи варто це декількох днів очікування? Ми вирішили поставити це питання медичному фізику нашої клініки Олексію Зінвалюку.

— Складання та перевірка плану лікування іноді займають 1-2 дня. Що відбувається за цей період?

— Після проведення сканування пацієнта (топометріі) і до початку безпосередньо лікування є цілий ланцюжок технологічних процесів із залученням ряду фахівців з різних галузей медицини та техніки. Дані топометріі спочатку потрапляють до лікарів-радіологів. Спеціалісти позначають контури пухлини, метастазів і навколишніх органів, а також визначають мішень опромінення, дозу і режим її доставки. Потім медичний фізик розробляє план лікування відповідно до одержаного завдання, визначаючи, з яких напрямків і якої інтенсивності пучки випромінювання будуть необхідні для конкретного випадку.

Прораховані варіанти планів розглядаються спільно з лікуючим лікарем, і найбільш вподобаний з них відправляється на перевірку. Перед початком лікування всі плани проходять перевірку на спеціальних фантомах, що імітують тіло пацієнта під час лікування. Тут відсіюються найменші недоліки в технічній реалізації плану опромінення. Тільки план, який пройшов усі етапи перевірок, буде запущений в роботу і внесений до розкладу.

— Як бути з тим, що інші клініки обіцяють пацієнтам скласти план набагато швидше?

— Я впевнений, що деякі клініки здатні взяти пацієнта на лікування навіть в день звернення. Однак слід врахувати, що в більшості випадків мова йде про прості техніки роботи з лінійними прискорювачами або про набагато більш прості по будові кобальтові установки. Пацієнту важливо зрозуміти: планування — невід’ємний і важливий етап лікування. І нехтування цим етапом підвищує можливі ризики для здоров’я, важкі реакції на променеву терапію і рецидиви в майбутньому.

— Чи буває так, що необхідно створити кілька планів лікування? І навіщо це потрібно робити?

— У нашій клініці є два лінійні прискорювачі — Tomo HD® від Accuray і Elekta Synergy® з різними технічними можливостями. І дійсно, іноді, в особливо складних випадках, буває необхідно скласти декілька планів для кожного з цих апаратів і вже за результатами визначати, який з них краще впорається з поставленим завданням. Це теж займає час, але всі заходи націлені на якість лікування такого пацієнта. Фізики повинні врахувати всі моменти, включаючи технічну реалізацію лікування. Протоколи технічної перевірки плану лікування надаються пацієнту разом з іншим пакетом документів при виписці.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху