Харчування під час лікування раку: що потрібно знати, щоб правильно підібрати раціон
Хороше харчування важливо для всіх, але отримання достатньої кількості поживних речовин для організму який бореться з раком має вирішальне значення, правильний раціон харчування надасть необхідну енергію.
Хірургія, хіміотерапія і променева терапія – все це позначається на організмі хворих на рак, тому знайти продукти, які не тільки апетитні, але і підходять для вживання під час лікування, може бути досить проблематично. Знання того, як налагодити харчування для пацієнтів з раком, допоможе підтримувати організм і правильний настрій, коли людина бореться з хворобою і проходить лікування.
На що слід звернути увагу:
Враховуйте, чи проводилося в ході лікування онкології оперативне втручання
Типи продуктів, які ви включаєте в раціон людини, яка лікується від раку, будуть залежати від органів, на які вплинула операція. Післяопераційні пацієнти повинні споживати продукти, які багаті білками і калоріями, так як вони прискорять загоєння ран і дадуть потрібний запас енергіі для наступних медичних процедур, таких як хіміотерапія або променевої терапії, які зазвичай слідують після проведення хірургічного етапу лікування.
Якщо будь-яка частина травної системи була видалена, подумайте про те, щоб готувати тільки ті страви, які легко вживати і перетравлювати. Це може включати рідку їжу, молоко, пудинг, картопляне пюре і соус, морозиво та інші продукти, багаті кальцієм, вуглеводами і необхідними вітамінами.
Для пацієнтів, чиї травні системи ослаблені через операцію, уникайте страв, які включають продукти, що викликають гази, і напої, що містять бобові будь-якого виду, броколі, огірки, редис, перець, газовані напої, квасоля і капуста.
Пацієнти, у яких не були порушені травні системи, як правило, зможуть вживати продукти більш складної структури. Їх харчування може включати смажену їжу, приготовлену з соусами і підливою, салати і сендвіч-спреди, такі як арахісове масло і курячий або тунцевий салат з великою кількістю майонезу. Низькокалорійне харчування не підходить для харчування хворих на рак.
Потрібно розуміти, як хіміотерапія зазвичай впливає на рот, горло і шлунок людини, приймаючи рішення про те, які страви готувати
Мета хіміопрепаратів – вбити швидкозростаючі ракові клітини, але при цьому вона також ушкоджує і інші клітини організму. Хіміотерапія, як правило, впливає на рот і горло пацієнта, сильно впливаючи на здатність вживати продукти, які були фаворитами перед лікуванням. Можуть виникати больові явища при ковтанні.
При приготуванні їжі для людини, яка проходила або проходить хіміотерапію варто уникати кислих продуктів або їжі яку важко жувати. Це принесе не тільки дискомфорт при вживанні їжі, але і може значно знизити апетит в цілому.
Обирайте продукти, що містять вітамін С, критично необхідну речовину для хворих на рак, тому що він допомагає регенерувати організм, забезпечуючи вітаміном Е, поліпшує споживання заліза і сприяє загоєнню ран
Навіть якщо людина проходить хіміотерапію, для нього все одно ще є багато продуктів з багатим вмістом вітаміну С, які не є надто кислими і досить м’які, щоб жувати або перетирати для більш комфортного споживання. До них відносяться канталупа, банан, кольорова капуста, солодка картопля, вишня, манго та груші.
Організму ослабленому раком необхідна велика кількість багатого залізом м’яса
Для тих, хто не піддавався впливу хіміотерапії, яловичина або свинина є здоровим вибором. Курча і риба (особливо високопоживний лосось) легше переносять хворі, відчуття смаку і здатність до жування яких ще не прийшло в норму після хіміотерапії. Вони мають більш м’який смак при приготуванні без великої кількості приправи, а їх текстура не така щільна, як інше м’ясо.
Підтримуйте бездоганну чистоту і гігієнічність під час приготування їжі для людини з онкологією
Хоча чистота завжди важлива, вона ще більше важлива для тих, хто проходить хіміотерапію або променеву терапію, оскільки ці методи лікування послаблюють імунну систему. Їжа, приготована без дотримання достатньої чистоти, може ввести потенційно шкідливі мікроби в тіло хворого і мати токсичний ефект. Слід звернути увагу не тільки на чистоту продуктів і їх обробку, але і на поверхні з якими стикаються продукти.