Хірург Олександр Соколенко: «Здоров’я потрібно довіряти тільки професіоналам»
За 10 років свого хірургічного стажу Олександр провів значну кількість операцій різного ступеня складності, включаючи біопсії. Доктор працював з різнотипними патологіями (онкологічного і неонкологічного характеру). З якими завданнями до нього звертаються пацієнти, які методи в хірургії кращі і які можливості центру TomoClinic він використовує в повсякденній практиці — про це та багато іншого хірург Олександр Миколайович Соколенко розповість в інтерв’ю.
— Майже 10 попередніх років ви працювали в ургентній хірургії, зараз підвищуєте свою кваліфікацію як онкохірург. Чому бачите свій розвиток в цій сфері?
— Існує безліч способів лікування з доведеною високою ефективністю, які я вирішив засвоїти, розвивати і впроваджувати на користь пацієнтів. Свідомо зробив вибір щодо малоінвазивних методів лікування, які часто застосовував на практиці і раніше (зокрема, лапароскопія). Для цього крім базової спеціалізації отримав знання і досвід в сфері ендоваскулярної хірургії (Національний інститут хірургії і трансплантології ім. О.О. Шалімова). У своїй практиці застосовую європейські рекомендації та протоколи лікування, які вивчив з CIRSE Academy e-learning course.
— Що включає ваша діяльність в клініці на даний момент?
— Я працюю в команді з висококласними фахівцями: радіологами, анестезіологом, рентген-лаборантом, операційною сестрою, лікарем УЗ-діагностики. Наша тісна співпраця дозволяє проводити якісну діагностику та лікування пацієнтів TomoClinic. В першу чергу допомога хірурга потрібна пацієнтам TomoClinic при проведенні біопсії (забір зразка пухлинної тканини). Завдяки цьому можна з точністю діагностувати і дати відповідь, чи хворий пацієнт на рак. А якщо хворий, то на який саме. Це, в свою чергу, допоможе при виборі лікування згідно зі світовими рекомендаціями. На мультидисциплінарному консиліумі індивідуально підбирається кожен метод лікування в схемі комплексної терапії. Вибирають оперативне або малоінвазивне високоселективне втручання: радіочастотна абляція (РЧА) або ендоваскулярна емболізація. Я використовую тільки високоякісні матеріали, препарати, обладнання та повноцінний апаратний комплекс для хірургічних втручань, емболізації і хіміоемболізаціі. Устаткування в TomoClinic повністю відповідає європейському рівню і дозволяє проводити дані втручання для отримання найкращих результатів лікування пацієнта.
— Як проходять біопсії в TomoClinic?
— Радіолог вказує на вогнище, я як хірург вираховую і продумую безпечний хід втручання під контролем УЗД або КТ. Подібна взаємодія позитивно впливає на якість, і це правильно. Ми скорочуємо ризик ускладнень, стежимо за безпекою пацієнта і досягаємо ефективності своєї роботи. Спільно з анестезіологом я визначаю метод знеболювання. Застосовую тільки одноразові голки з коаксіальним провідником гільйотинного типу. Для пацієнта це означає, що процедура пройде без болю, а пухлинні клітини не зможуть розсіюватися. Всі зразки пухлинної тканини направляються на дослідження в лабораторію (СSD або КООД) для цитологічного, патогістологічного і імуногістохімічного аналізу. Все це допомагає фахівцям встановити правильний діагноз і розпочати лікування.
— Чи є протипоказання для проведення біопсії і хірургічного втручання в принципі?
— Звичайно ж. Питання про біопсію і планову операцію спочатку обговорюється з клінічним онкологом, а потім виноситься на консиліум. Перед проведенням хірургічних маніпуляцій пацієнта консультує анестезіолог. Потім ми разом визначаємо всі ризики і протипоказання, наприклад порушення згортання крові, небезпечна локалізація біля магістральних судин і т.д. Біопсію краще відкласти, якщо у жінки настала менструація. Безпека пацієнта понад усе.
— При яких діагнозах проводять емболізацію?
— Міоми матки (це доброякісні пухлини, які повільно ростуть і іноді заважають завагітніти). Для таких новоутворень характерне добре кровопостачання. Разом з гінекологом ми виставляємо показання. При наявності фіброміоми і бажання пацієнтки зберегти матку з метою подальшого планування вагітності я проводжу емболізацію маткових артерій під місцевою анестезією і з якісною візуалізацією. Після процедури пацієнт перебуває під наглядом кваліфікованого медперсоналу в комфортабельних умовах хірургічного стаціонару до зменшення больових відчуттів. Як і при операції, тут існує ризик видалення матки (менше 5% від всіх випадків). Але, на відміну від операції, при емболізації больовий синдром може пройти протягом доби, а пацієнт може йти додому вже через 1-2 доби. Вагітність можна планувати вже через 7 місяців після малоінвазивного втручання.
— Чи проводиться в умовах клініки хіміоемболізація і для кого вона підходить?
— Найчастіше пацієнтам, які не досягнули очікуваного ефекту від лікування іншими методами або операція для них протипоказана. Я виконую емболізацію (хіміоемболізацію) новоутворень з артеріальним кровообігом. Кожен випадок ми аналізуємо спільно з радіологом. Хіміоемболізація вважається високоселективним локальним лікуванням. Я використовую спеціальні мікрокатетери для доступу саме до того кровоносної судини, яка живить пухлину. Живлення пухлини порушується за допомогою емболи, на які завантажений хіміопрепарат. Поступово звільняючись, він згубно впливає виключно на зону новоутворення, яке в подальшому зменшується в розмірах.
— Хто зазвичай приймає рішення про те, який метод лікування вибрати?
— Сам пацієнт. Хоча вичерпну інформацію про способи лікування та віддалені результати він може отримати у свого гінеколога і після моєї консультації. Кожна жінка повинна розуміти суть і наслідки різних методів, щоб зважити всі «за» і «проти». Лікування проходить так: пацієнт приходить до TomoClinic вже з направленням і показаннями до процедури. Додаткові дослідження можна пройти також у лабораторії TomoСlinic. KT і МРТ проходять на обладнанні експертного класу і в одному місці. Процедуру виконую на ангіографі з відмінною візуалізацією, що прискорює її проведення і покращує точність. Навіть після виписки зі стаціонару підтримую подальший зв’язок з гінекологом і сімейним лікарем, отримуючи інформацію про регулярні огляди пацієнтки, її скарги і результати УЗД.
— Які втручання ви виконуєте в TomoClinic?
— Видаляю ліпоми, атероми, рубці, епідермальні кісти, грижі (пупкові, пахові, вентральні), злоякісні новоутворення шкіри. Є можливість для проведення лапароскопії (в тому числі діагностичної), дреную механічні жовтяниці, проводжу діагностику і лікування новоутворень м’яких тканин, радіочастотну абляцію.
— Чим цікава радіочастотна абляція? Що це за метод?
— У випадку ранньої діагностики можна виявити новоутворення невеликих розмірів і поширеності. Після верифікації та рішення консиліуму можливе виконання радіочастотної абляції (РЧА) для всіляких локалізацій (печінка, нирка, заочеревинний простір). Під точною навігацією УЗ або КТ апаратів я вводжу в центр пухлини тонкий електрод з охолодженням, а радіочастотна енергія спричиняє перегрів тканин пухлини і її руйнування.
— Як ви дренуєте жовчовивідні протоки в TomoClinic?
— Механічну жовтяницю усувають першочергово. Перший етап лікування — черезшкірне дренування жовчовивідних протоків під контролем УЗ і ангіографа, що усуває причину жовтяниці. Апаратний комплекс допомагає точно візуалізувати всі жовчовивідні протоки, визначити рівень блоку, а іноді і усунути причину балоном або стентами.