Головна/Інтимне життя і контрацепція під час лікування раку
11.04.2024

Інтимне життя і контрацепція під час лікування раку

Після виявлення онкологічного захворювання людина більше ніж будь-коли потребує близькості і підтримки коханої людини. Однак боротьба з хворобою забирає практично весь час, на інтимне життя залишається все менше сил і бажання, статевий потяг сильно знижується. Деякі види терапії мають побічні ефекти і впливають на здатність до статевого акту, але вихід можна знайти завжди.
Відмінності чоловічої і жіночої сексуальності
Після поставленого діагнозу «рак» очевидно, що і чоловіки і жінки відчувають себе менш привабливими. Самі види раку також індивідуально впливають на сильну і слабку стать. Наприклад, при лікуванні раку передміхурової залози або раку товстого кишечника у чоловіків може розвинутися імпотенція. Може виникати порушення статевої функції в слідстві зниження тестостерону.
У жінок лікування раку органів малого таза викликає фізичний біль. При статевому акті в піхві відчувається дискомфорт і сухість. Все це часто супроводжується втратою чутливості і відсутністю оргазму. Рак грудей наносить дуже сильний удар по жіночій самооцінці.
Вид пухлини і особливості лікування впливають на сексуальну функцію. Операції на органах малого таза (матка, сечовий міхур, яєчники, передміхурова залоза, яєчка, пряма кишка, товстий кишечник) і видалення молочних залоз дуже зачіпають статеву функцію. Впливають такі фактори:
  • Стан перед операцією
  • Загальний стан здоров’я
  • Вік
  • Розмір і локалізація пухлини
  • Кількість вилученої тканини
Хіміотерапія, що має безліч побічних ефектів (нудота, блювота, слабкість, діарея, випадання волосся), підвищена тривожність і депресія також відбирають сили, знижуючи самооцінку і статевий потяг.
Контрацепція при раку
Контрацепція грає вкрай важливу роль під час лікування, і, як мінімум, протягом ще півроку після його закінчення. І хоча, променева терапія і хіміотерапія значно знижують вірогідність зачаття, вони не усувають її повністю. Різні методи діагностики можуть визначити дітородну здатність жінок після лікування. Але навіть при найнижчих показниках – запобігання не втрачає свого значення.
Вибір того чи іншого методу контрацепції залежить від проведеного лікування і виду пухлини. Найбільшу кількість протипоказань мають гормональні препарати або оральні контрацептиви. Вони протипоказані при лікуванні раку молочної залози, так як можуть погіршити перебіг хвороби.
Їх застосування небажано для більшості пацієнтів, які проходять хіміотерапію та променеву терапію. Виною тому – підвищений ризик тромботичних ускладнень. Оральні контрацептиви можуть значно підвищити ймовірність формування тромбів, особливо в судинах нижніх кінцівок.
Використання внутрішньоматкових спіралей може бути небезпечним для пацієнток зі зниженим імунітетом через курс хіміотерапії і променевої терапії. Спіралі можуть привести до інфекційних ускладнень. Необхідна консультація з лікарем.
А ось у жінок з вираженою анемією використання оральних контрацептивів допускається, вони допомагають знизити крововтрату під час менструацій. Така контрацепція допустима при відсутності вищеописаних протипоказань.
У деяких випадках онкохворим жінкам рекомендують гормональну спіраль. Вони мають високу ефективність. Гормональні спіралі позбавлені побічних ефектів, так як гормони не потрапляють в кровотік (на відміну від гормональних таблеток).
Питання про оптимальні способи запобігання для жінок, хворих на рак, залишається багато в чому відкритим. Але у всіх випадках немає протипоказань для традиційної контрацепції з використанням презерватива.
 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху