Головна/Мастопатія та рак грудної залози – нагальні проблеми сучасності
11.04.2024

Мастопатія та рак грудної залози – нагальні проблеми сучасності

Рак молочної залози — один з найпоширеніших злоякісних процесів у жінок, складає майже 30% захворюваності на рак і 16-18% смертності від нього. Рівень захворюваності на рак молочної залози підвищився за останні 60-70 років у всіх країнах-членах Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ). Всупереч рекламним кампаніям з залученням світових зірок, висвітленню цієї проблеми в світових ЗМІ – рак молочної залози залишається небезпечним захворюванням. Тож сьогодні у Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози край актуально зробити акцент на цій підступній хворобі.

За даними порталу breast-cancer.org.ua у 2012 р. у світі було зареєстровано 1,7 млн. нових випадків захворювання на рак молочної залози і близько 6,3 млн. жінок проживало на планеті з діагнозом, встановленим у попередні 5 років. Порівняно з 2008 р., цей показник виріс на 20%. Близько половини цих випадків припадає на економічно розвинені країни світу.

В Україні спостерігається один з найбільших в Европі рівнів захворюваності. За данними Національного канцер реєстру щороку реєструється понад 16 тисяч нових випадків захворюваності на рак молочної залози. В країні щогодини рак молочної залози виявляється у 2 жінок. Майже щогодини від цього захворювання помирає 1 жінка.

Перший пік захворюваності спостерігається у жінок віком 40-45 років, а другий – 60-65 років. Проте останнім часом збільшилася захворюваність жінок віком до 40 років.

Злоякісна патологія молочної залози, як правило, виникає на фоні доброякісної патології – мастопатії.

mastopatia

Що таке мастопатія?

Мастопатія — доброякісне захворювання молочної залози, що проявляється патологічним розростанням її тканини. Нерідко, почувши від лікаря мамолога діагноз “мастопатія”, жінка не надає йому особливого значення, адже по статистиці ця недуга молочної залози зустрічається в 60-90 % жінок. Чи варто турбуватися? Безумовно! Мастопатія відома більше ста років і дотепер залишається найпоширенішим захворюванням молочної залози. Особлива увага лікарів до неї викликана тим, що на її тлі можуть розвитися доброякісні пухлини грудей: фіброаденома, внутрішньопротоковий папіломатоз. Крім того, у три-п’ять разів збільшується ризик розвитку раку молочної залози. По показниках захворюваності й смертності від злоякісних новоутворень жіночого населення України в останні роки саме рак молочної залози посідає перше місце.

Причини мастопатії

Мастопатія має свої причини:

  • Першим із провокуючих факторів можна назвати аборти. Це дуже грубе втручання в струнку гормональну систему всього жіночого організму, що настроївся на вагітність. Молочна залоза починає готуватися до виробництва молока буквально з перших днів вагітності, а до моменту аборту в ній уже відбуваються значні зміни. Насильницький поворот цього процесу у зворотну сторону безумовно дуже шкідливо позначається на тканинах молочної залози.
  • Другий фактор – гінекологічні захворювання. Молочна залоза становить єдину систему з іншими органами дітонароджування, тому будь-який збій цієї системи завдає удару і по молочній залозі. От чому, 75% гінекологічних запальних захворювань супроводжуються змінами в молочній залозі. Так, часом для провокації розвитку мастопатії досить навіть простого “застою” у статевій сфері.

Молочна залоза є гормональнозалежним органом, тобто стан її залозистої тканини змінюється залежно від фази менструального циклу. Відмічено, що мастопатії часто супроводжують такі гормональні порушення, як поява ановуляторних циклів, скорочення лютеінової фази.

Спровокувати мастопатію можуть і захворювання інших органів, що не відносяться до статевої системи. Молочна залоза входить в ендокринну систему організму разом з яєчниками, печінкою, щитовидною й підшлунковою залозами, наднирниками. Тому, захворювання кожного із цих органів може спричинити зміни в ній. І саме тому, правильне лікування мастопатії починається з виявлення першорядної причини.

diffuznaja-mastopatija-molochnyh-zhelez_2.jpeg

А крім того, як і онкозахврювання, мастопатія багато в чому є результатом неврологічних розладів. Часті стреси, нервова напруга, занепокоєння про завтрашній день – часто є звичним станом у жінок, особливо в теперішній час. І цю проблему мастопатія як би закільцьовує: з’являючись від нервових розладів, вона сама стає причиною постійного сильного стресу, страхів, депресій жінки. От чому психотерапія – теж один із головних засобів боротьби з нею.

Прояви мастопатії

Мастопатія починається з розростання сполучної тканини, при цьому утворюються дрібні вузлики та тяжі. Ця форма мастопатії називається дифузною. Основним її проявом є масталгія – болючість молочної залози, що виникає перед менструацією і стихає при її початку. Періодично можуть з’являтися кулясті ущільнення у верхній частині грудей. Нерідко жінки ігнорують ці симптоми, роками не звертаючись до лікаря. І роблять небезпечну помилку, тому що саме на ранній стадії мастопатія добре піддається консервативному лікуванню.

При подальшому розвитку хвороби в тканині молочної залози утворяться щільні вузли розміром від горошини до волоського горіха. Ця форма мастопатії називається вузловою. Біль в грудях при цьому стає більш інтенсивним, можє віддавати в плече, пахвову впадину. Часом, болісний найменший дотик до грудей. Із соска можливе виділення молозива, кров’янистої або прозорої рідини. При обмацуванні грудей легко визначається дольчатість або зернистість тканин. На цій стадії захворювання біль і зміни залози не зникають із початком менструації.

Нерідко на прийом до мамолога приходять і зовсім юні дівчата зі значного розміру ущільненнями в грудях. Це, так звана, дисгормональна мастопатія, яка викликана віковою перебудовою гормонального фону організму.

По своїй суті мастопатія — це доброякісні утворення в молочній залозі. Ущільнення періодично виникають, ростуть, зменшуються й зникають. Але вони можуть стати першою ланкою в ланцюзі перероджень у злоякісні пухлини. Тому жінки з діагнозом “мастопатія”, відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком ракових захворювань, спостерігаються і лікуються в онколога-мамолога.

Для виявлення тої чи іншої патології молочної залози кожна жінка повинна проводити самообстеження молочних залоз. Читайте в завтрашній статті Як правильно і для чого потрібно проводити самообстеження грудей?

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя Лікування
23.06.2024

Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя

Рак – одне з найнебезпечніших захворювань сучасності, яке може атакувати будь-яку частину нашого організму. Цей ворог не має жалю до своїх жертв, тому важливо бути завжди насторожі і знати його “обличчя”. Основні симптоми раку можуть бути різними і залежать від типу захворювання. Найпоширеніші ознаки раку включають незвичайні кровотечі, швидку втрату ваги, постійне втомлення, зміни в […]

чернги ш
Олег Черниш
Який метод лікування онкології є найкращим? Лікування
20.06.2024

Який метод лікування онкології є найкращим?

Лікування онкологічних захворювань завжди є складним та індивідуальним процесом. Тому вибір методу, який буде застосовуватися, залежить від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання, загальний стан пацієнта та його власні побажання. Отже, важливо розуміти, що немає універсального “найкращого” методу лікування, оскільки кожен випадок є унікальним. Хірургічне втручання є одним із основних методів боротьби з […]

Який метод лікування онкології є найкращим?
Степан Крулько
𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я. Лікування
17.06.2024

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я.

Нові технології та досягнення у лікуванні раку повністю змінили уявлення про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо? На щастя, люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров’я, а […]

лікар 18
Алла Кухар
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Доверху