Головна/Об’єднуючи науковий інтелект: за підсумками найважливіших онкологічних конференцій
11.04.2024

Об’єднуючи науковий інтелект: за підсумками найважливіших онкологічних конференцій

Дві значущі медичні конференції, на яких лікарі обговорили «гарячі» теми сучасної онкології, відбулися нещодавно в Києві: «Молекулярні зустрічі CSD 2021» і «Досягнення в клінічній онкології в 2021 році: прорив у терапії раку яєчників».

«Вперше за довгий час ми зустрілися з колегами не в режимі онлайн, а на “живому” професійному форумі, і це було особливе відчуття», — зізнається завідувачка відділення хіміотерапії нашого центру Оксана Фрідман, яка взяла участь в обох конференціях.

Досвідчений лікар-хіміотерапевт поділилася враженнями, розповіла про основні питання, які піднімалися на форумах.

«Персоніфікована медицина — ця тема була головною на обох заходах. На конференції “Молекулярні зустрічі CSD 2021” більшість доповідей мої колеги, провідні онкологи України, присвятили молекулярному профілюванню, визначенню критеріїв для проведення імунотерапії», — зазначила доктор Фрідман.

— Чим порадуєте людей, які проходять онкологічне лікування?

 width=— Новими можливостями і перспективами. Навіть у порівнянні з недалеким 2017 роком зараз нам відомо набагато більше критеріїв для того, щоб визначити, відповість людина на лікування чи ні, тобто, показана їй імунотерапія чи ні. Ми можемо дуже ретельно відібрати таких пацієнтів, а це значить, що більше людей отримають сучасне ефективне лікування.
У доповідях також прозвучала важлива інформація про тест Oncotype DX —дослідження, яке дає можливість передбачити, наскільки ймовірне повернення раку молочної залози. Проведення цього аналізу може стати виходом для багатьох жінок з гормонозалежним раком грудей, дозволить їм уникнути нелегкого хіміотерапевтичного лікування. Ми вже маємо такий досвід, у нас є пацієнтки, яким за результатами Oncotype DX ми розробили план лікування без хіміотерапії.

— Чому «Молекулярні зустрічі»?

— Тому що молекулярний аналіз — це сильна зброя в наших руках. Ми можемо визначати все більшу кількість мутацій (дефектів генів) і підбирати для кожного виду таргетне, цілеспрямоване лікування.

Оскільки з’являються все нові і нові мутації та нові визначають навіть при поверненні раку, то при будь-яких рецидивах ми знову вивчаємо молекулярний профіль пухлини (робимо повторні біопсії), тому що «портрет» злоякісного утворення може змінюватися. Ми ніколи не можемо бути впевненими, що це не нова пухлина і що людині підійде лікування, яке проводилося спочатку. Тому верифікація обов’язкова, щоб знову розробити оптимальний план лікування.

— Друга конференція була присвячена лікуванню раку яєчників. А в чому прорив?

— У тому, що в основі наших дій — персоніфікована медицина. Адже рак яєчників — локалізація, яка вимагає командного підходу. Необхідно оперативне лікування вищого класу, тому що в подальшому багато в чому стан пацієнтки буде залежати від того, наскільки хірург зумів видалити всю пухлинну масу, яка є в малому тазі, в черевній порожнині. Це об’ємні операції, і за результатами мова йде буквально про те, в яку групу потрапить пацієнтка, — краще виживання або гірше.

А далі — повним циклом хіміотерапія. На конференції ми обговорювали з колегами результати, які дає додавання до хіміотерапії таргетних, дуже ефективних препаратів при місцево-поширеному раку яєчників. Результати у таких пацієнток набагато кращі в порівнянні з тими, хто не отримував таргетного лікування. Значно збільшувалася тривалість життя навіть при поганому прогнозі.

— Застосування таргетних препаратів при раку яєчників входить у міжнародні стандарти?

— Так. Це світовий стандарт — пацієнткам з місцево-поширеним раком яєчників, яких прооперували і які отримали хіміотерапію, після закінчення хіміотерапії додавати таргетні препарати як підтримуючу терапію, що дасть істотне збільшення тривалості життя або одужання. Доведено результатами клінічних досліджень.
Захворювання має високий відсоток рецидивів, і при поверненні раку ми діємо за тими ж схемами. Тоді у пацієнток знову з’являються високі шанси відповісти на хіміотерапію з додаванням таргетних препаратів.

Ми обговорювали з колегами клінічне застосування цих препаратів — кому призначати ті або інші ліки.

— Так стрімко все змінюється. Що відбувається в онкології?

— Дійсно, онкологічна наука розвивається величезними темпами. Міжнародні протоколи коректують буквально кожен місяць. З’являються нові потужні препарати для таргетної терапії та імунотерапії. Зараз вже власного досвіду, навіть значного, лікареві недостатньо для того, щоб надавати якісну допомогу пацієнтам. Необхідно постійно отримувати нові знання, тому що інформація оновлюється дуже швидко. Обмін знаннями нам потрібен як повітря, саме в цьому сенс проведення таких конференцій. Адже нові знання фахівців обов’язково повернуться до пацієнтів новими ефективними методами лікування.

Зі всіма методами лікування і діагностики можна ознайомитися тут: https://tomoclinic.ua/uk/

Телефонуйте за номером гарячої лінії: 0 800 33 16 84.

Наш контакт-центр працює і у вихідні.

У суботу і в неділю консультанти готові відповісти на ваші запитання так само, як і в будні дні, — записати вас на прийом до лікаря або на обстеження.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Топ-5 способів профілактики раку Лікування
11.06.2024

Топ-5 способів профілактики раку

Відповідей на запитання: як жити, щоб не захворіти на рак, або як ніколи не захворіти на рак – не існує, але можна постаратися зробити все, що залежить безпосередньо від вас. Профілактика раку включає в себе ряд простих, але дуже важливих кроків, які допоможуть зменшити ризик захворювання. Здорове харчування Включайте в раціон більше фруктів, овочів, цільнозернових […]

Топ-5 способів профілактики раку
Степан Крулько
Перші ознаки раку Лікування
4.06.2024

Перші ознаки раку

Функціонування нашого організму – складна, унікальна, а інколи непередбачувана система. Наше тіло складається з трильйонів клітин. Кожна клітина має ядро, всередині якого є гени. Саме гени вказують клітині коли їй рости, працювати, ділитися та помирати. Зазвичай клітини дотримуються цих інструкцій і ми залишаємося здоровими. Якщо спростити, то гени — це ділянки молекули ДНК, які містять інформацію […]

чернги ш
Олег Черниш
Біопсія щитовидної залози Лікування
31.05.2024

Біопсія щитовидної залози

Сьогодні патології щитоподібної залози досить часто зустрічаються серед захворювань. До 70 років більшість населення стикається з даним захворюванням. Біопсія щитовидної залози – це забір невеликих зразків тканини з щитовидної залози для проведення лабораторних досліджень. Процедура займає всього кілька хвилин і є абсолютно безболісною. Для взяття зразків підозрілих тканин використовується тонка голка та шприц. Вузли щитоподібної […]

blyaher
Анна Бляхер
Доверху