Огляд гінеколога повинен бути комплексним, а отже високоінформативним
Олег Чижов — досвідчений лікар-гінеколог, веде прийом в TomoClinic. Адже турботу про здоров’я жінки не можна поставити на паузу або відкласти плановий візит до гінеколога на потім, ризикуючи пропустити розвиток захворювання. У сьогоднішньому інтерв’ю з Олегом Чижовим ми поговоримо про важливість діагностики в гінекології.
— За міжнародними протоколами онкологічних організацій NCCN і ESMO діагностичний підхід в гінекології має бути комплексним. Що це дає лікарю та пацієнту?
— Огляд гінеколога має бути, перш за все, комплексним, а значить високоінформативним. Важливо застосувати один, два, три методи (а якщо необхідно по протоколу, то і більше) для розуміння цілісної клінічної картини, щоб знизити ризики. Зробити все професійно і по максимуму, щоб виявити хворобу та її особливості. Гінеколог має бути надто уважним: врахувати спадковий фактор, скарги, спосіб життя жінки і передісторію захворювання.
— Чому необхідний цитологічний скринінг? У чому його особливість?
— Мазок на цитологію спочатку був розроблений для виявлення раку шийки матки на ранніх етапах і передракових захворювань. Інформативність рідинної цитології перевищує за своєю інформативностю звичайний цитологічний мазок і кольпоскопію (гінекологічне обстеження, при якому оглядається вхід у піхву, її стінки і вагінальна частина шийки матки за допомогою кольпоскопа). ПАП-тест — це специфічний мазок на атипию клітин, який береться безпосередньо з поверхні шийки матки і цервікального каналу. Часто на ранніх етапах рак шийки матки локалізується саме в цервікальному каналі, площа ураження невелика. Тому і огляд, і кольпоскопія, і ПАП-тест допомагають виявити нам рак своєчасно. Саме рідинна цитологія підтвердить або спростує підозри гінеколога. Але, на жаль, у багатьох лікарів цей тест не входить до списку обов’язкових діагностичних заходів при огляді.
— Що можете сказати про ранні форми раку шийки матки — як він діагностується в TomoClinic?
— Рак шийки матки — одна з лідируючих форм раку у жінок. Від моменту початкових змін в організмі жінки до виявлення захворювання іноді проходить 5 років. Тому так важливо виявити хворобу на ранньому етапі. Це найчастіше повільно прогресуюча форма онкологічної недуги, тим вона і підступна. Уже при візуальному огляді досвідчений лікар може запідозрити розвиток захворювання і дати направлення на проведення інших діагностичних обстежень, в тому числі і рідинної цитології.
— Як встановлюють діагноз?
— Залежно від ситуації ми застосовуємо різні високоточні методи. Додатково може проводитися УЗД, КТ, МРТ. Однак остаточно тільки результат біопсії скаже «так, це рак», «ні, це тільки передрак» або «так, це тільки фонове захворювання».