Головна/Пригнічений настрій – перша ознака перевірити щитовидку!
11.04.2024

Пригнічений настрій – перша ознака перевірити щитовидку!

Існує безліч випадків, коли пацієнти довгі місяці або навіть роки не можуть знайти причину своїх недуг, проходять лікування у декількох фахівців, навіть не підозрюючи, що справжня причина – захворювання щитовидки. Проблема полягає в розмаїтті симптоматичних проявів захворювань щитовидної залози, першопричину яких розпізнає тільки досвідчений фахівець.

Не дивлячись на свої не великі розміри, щитовидна залоза бере безпосередню участь у багатьох життєво важливих процесах людського організму. Таких як: робота ендокринної та центральної нервової систем, регуляція процесу дихання, апетиту, сну, в роботі внутрішніх органів – від серцево-судинної до репродуктивної системи. При порушенні роботи щитовидки погіршується загальне самопочуття, знижується емоційний фон, порушується обмін речовин, виявляється пригнічений настрій. Причиною таких патологічних проявів служить недолік гормонів щитовидної залози – гіпотиреоз.

Розрізняють первинний і вторинний гіпотиреоз:

Первинний гіпотиреоз обумовлений патологією самої щитовидної залози, внаслідок якої знижується продукція гормонів;

Вторинний гіпотиреоз пов’язаний з порушенням роботи гіпофіза або гіпоталамуса, що регулюють вироблення тиреоїдних гормонів (гормонів щитовидної залози).

Офіційна медична статистика свідчить, що прояву гіпотиреозу різного ступеня вираженості схильний кожен десятий дорослий чоловік. Після 60 років, особливо у жінок, ймовірність розвитку захворювання збільшується.

Існує навіть Всесвітній день щитовидної залози. З 2009 року він відзначається 25 травня за ініціативи Європейської тиреоїдної асоціації – організації, що займається вивченням питань, пов’язаних з щитовидною залозою і її захворюваннями, і спрямований на підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання щитовидної залози і методах їх запобігання, а також на пропаганду сучасних методів профілактики і лікування хвороб цього органу.

щитовидная железа

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ) серед ендокринних порушень захворювання щитовидної залози займають друге місце після цукрового діабету. Ними страждають більше 665 млн. Чоловік в світі. У групі ризику знаходиться понад 1,5 млрд. Чоловік.

В Україні, згідно з одним з останніх наукових даних, отриманих в окремих вибірках (перевищують 50 тис. Обстежених), патологія щитовидної залози виявляється приблизно у 42-52% дорослого населення і до 20% дітей. Ці цифри перевищують офіційні дані і можуть свідчити про недостатню її виявлення ендокринної патології.

Як правило перші прояви захворювання пов’язані з порушенням центральної нервової системи. Людину починають турбувати перепади настрою. Найчастіше воно пригнічений, знижене, з’являється сльозливість, сенситивность (підвищена, гіпертрофована чутливість), тривожність. Втома виникає навіть від невеликих і звичних навантажень, відчуття слабкості і апатії не проходять навіть після відпочинку. Починаються проблеми зі сном (безсоння, так званий дробовий або переривчастий сон, коли людина по кілька разів прокидається серед ночі), які супроводжуються відчуттям ранкової розбитості. Досвідчені психотерапевти направляють пацієнтів з подібними симптомами на обстеження до лікаря-ендокринолога і рекомендують, в першу чергу, перевірити функцію щитовидної залози.

заболевания щитовидки

Крім проявів з боку центральної нервової системи гіпотиреоз може приймати обличчя дуже багатьох захворювань. Найчастіше пацієнти лікуються у кардіолога, невролога, терапевта або гінеколога, не підозрюючи, що в основі їх захворювання лежить порушення роботи щитовидної залози. Своєчасно не виявлені проблеми зі щитовидкою можуть привести до збоїв роботи серцево-судинної системи, зниження гемоглобіну в крові, порушення метаболізму і збільшення ваги, до випадання волосся, набряклості особи, сухості і лущення шкіри.

У жінок запущений гіпотиреоз може призвести до порушення циклу і навіть безпліддя. Під час вагітності, наявність гіпотиреозу збільшує ризик порушення розумового і фізичного розвитку майбутнього малюка. Для чоловіків гіпотиреоз чреватий розвитком еректильної дисфункції.

Нагадаємо ще раз, симптомами гіпотиреозу можуть бути сонливість або безсоння, погіршення пам’яті, загальна слабкість, депресивні стани, сухість шкіри, випадання волосся, безпричинний набір ваги, зниження статевої функції. Вони різноманітні і можуть бути виявитися також проявами інших захворювань або тимчасовим явищем для цілком здорової людини. Проте, якщо ви спостерігаєте у себе поєднання цілого букета подібних нездужань, варто негайно звернутися до ендокринолога, який направить на своєчасну діагностику.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху