Головна/Рецидив раку: як впоратися зі страхом, що рак повернеться?
11.04.2024

Рецидив раку: як впоратися зі страхом, що рак повернеться?

У більшості розвинених країн, діагноз рак вже давно не вважається смертельною хворобою. Ця хвороба змінює життя людини, але життя триває. При онкологічних клініках обов’язково працюють психологи, які допомагають подолати перший страх, відчай і усвідомити подію.
Адже почувши діагноз рак, підсвідомо кожна людина приймає для себе рішення – боротися з хворобою всіма можливими силами, або ж опустити руки і просто чекати. Від того, як доктор подасть цю інформацію, наскільки кваліфіковано зможе пояснити з чим зіткнувся людина, як з цим боротися, як жити далі, залежить подальший настрій і результат.
Але що робити, коли людина знайшла в собі сили і поборов рак, досягнута ремісія, а почуття страху і занепокоєння не залишає? Пройшовши всі виснажливі процедури лікування, цілком обгрунтовано боятися ймовірності, що рак повернеться і доведеться проходити через все це ще раз. Рецидив можливий, але він не повинен отруювати все навколо.
Рецидив раку – повторне формування злоякісного новоутворення, після успішно реалізованої стратегії лікування. Це означає, що якийсь час після курсу лікування, який допоміг усунути патологічне новоутворення – побороти рак, в організмі людини ракові клітини не виявлялися, але потім хвороба повернулася. І локалізація нової пухлини не обов’язково буде тією ж.
Причинами рецидиву можуть бути неякісно проведене хірургічне втручання, формування пухлини з множинних вогнищ, також потрібно враховувати, що деякі пухлини можуть бути нечутливі до застосовуваних видів лікування. Так, при лікуванні пухлини, яка дала метастази, необхідне проведення біопсії всіх патологічних вогнищ, в них може бути виявлений інший вид раку і стратегія лікування застосовується до основного новоутворення може бути неефективна для деяких метастаз, а лише зупинити їх процеси мутації.

Найбільше можливість рецидиву раку лякає перші кілька років після пройденого курсу лікування. Але завжди потрібно пам’ятати, що рак – це спочатку системний збій в роботі організму, коли імунна система не змогла впоратися з патологічними клітинами, які є у кожної людини. Тому негативні емоції, пригніченість НЕ убережуть від можливого рецидиву, а тільки можуть йому посприяти.

Як впоратися зі страхом рецидиву раку розповідає психолог «Українського Центру Томотерапії» Антон Покалюхін:

Страх рецидиву виникає у багатьох пацієнтів, які завершили лікування, але він може варіюватися від підвищення тривожності перед черговим контрольним дослідженням до всепоглинаючого жаху, що заважає їсти, спати, працювати і, в принципі, жити. Більш висока ймовірність виникнення сильного страху у людей спочатку тривожних, а також позбавлених емоційної підтримки близьких.

Природно, що впоратися з таким страхом буде легше за допомогою професійного психолога, проте можна спробувати зробити це самостійно.

В першу чергу, необхідно нормалізувати свій стан: погодитися з тим, що це нормально – боятися. Страх (як і тривога) виконує важливу сигнальну функцію – дозволяє підготуватися до можливої ​​небезпеки. Після цього важливо зважити, наскільки сильним є це почуття і як воно впливає на ваше життя. Якщо ви лише зрідка замислюєтеся над цим і цілком можете позбутися від таких думок самостійно, можливо немає необхідності взагалі нічого робити.

Якщо ж ви помічаєте, що думки про можливий рецидив займають багато часу і приносять дискомфорт, то ось, що ви можете зробити самостійно:

  • Будьте зайняті. Наш мозок влаштований таким чином, що не може займатися двома справами одночасно. Якщо ви зайняті якоюсь діяльністю і максимально зосереджені на ній, місця для страху просто не залишиться. Крім того, різні приємні активності, будь то вишивання, прибирання або спілкування з дітьми, надають сенс нашого життя і змушують почуватися живими.
  • Подбайте про своє здоров’я. На жаль, ніхто не може бути застрахованим від рецидиву. Однак в ваших силах зробити так, щоб ризик був мінімальним. Турбота про своє здоров’я включає повноцінне і різноманітне харчування, достатня кількість сну, регулярні фізичні навантаження. Не нехтуйте медичними оглядами та контролем, але і не зациклюйтеся на тілесних відчуттях занадто сильно.
  • Поділіться своїми емоціями. Навіть просто висловлений страх часто зменшується самостійно. Якщо є люди, які можуть вас вислухати і дати підтримку – користуйтеся цим, не бійтеся їх засмутити. Навпаки, ваші близькі будуть вдячні за те, що ви ділитеся з ними найпотаємнішим. Крім того, поговорити про страх і інших емоціях також можна з психологом.
  • Навчіться керувати своїм тілом. Почуття страху і тривожності часто супроводжується відчуттям напруги м’язів. Навчившись розслаблятися і управляти своїм тілом, ви зможете регулювати свій емоційний стан. Ви можете використовувати йогу, медитацію, аутогенне тренування або різноманітні техніки релаксації, навчаючись їм самостійно або під керівництвом інструктора.
  • Майте плани. Важливо жити не тільки сьогоднішнім днем, але і бачити перспективу в майбутньому. Подумайте про те, які сфери є найважливішими у вашому житті? Чого б ви могли ще досягти в цих сферах? Які якості в собі розвинути? А потім заплануйте конкретні дії по досягненню цих цілей, які будуть мати як короткостроковий (дні-тижні) так і довгостроковий (місяці-роки) характер. Не забувайте, що цілі повинні бути реалістичними і досяжними, інакше буде ризик відчути себе невдахою.
  • Контролюйте інформаційне поле. Кількість інформації, яке виливається на нас кожен день – величезна. Однак, завжди потрібно пам’ятати, що не вся інформація достовірна і ви не зобов’язані вірити всьому, що почули або прочитали. Якщо ви вирішили зайнятися своїм психологічним самопочуттям, то вам може стати в нагоді спеціалізована література, присвячена управлінню настроєм або самодопомоги при різних проблемах. А ось читання інтернет-форумів з описом чужих історій хвороби може навпаки зашкодити.

Якщо ж ви відчуваєте, що не можете впоратися самостійно – не бійтеся звернутися до психолога або в групи взаємодопомоги. Будь-яку проблему легше подолати разом з фахівцем, а страх рецидиву не повинен заважати вам насолоджуватися життям.

Якщо ви хочете проконсультуватися з фахівцями нашого Центру – це можна зробити безкоштовно, за допомогою дистанційної консультації.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Безоплатне видалення новоутворень шкіри Лікування
21.05.2024

Безоплатне видалення новоутворень шкіри

Були часи, коли родимку вважали ознакою привабливості й домальовували мушки на обличчі. На даний час вже відомо, – чим більше родимок, то більша ймовірність, що якась із них почне перероджуватися у небезпечну меланому. Родимка – пігментне новоутворення коричневого або темно- коричневого кольору, що містить у своїй основі клітини-меланоцити і меланін. І кожна родимка має свій […]

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі. Лікування
18.05.2024

Рак є одним з найбільш поширених та небезпечних хвороб у світі.

На щастя, сьогодні існує багато ефективних методів боротьби з онкологічними захворюваннями. ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЇ Лікування онкології залежить від стадії захворювання, локалізації та типу раку, а також від загального стану пацієнта. Серед основних методів лікування онкології можна виділити: – Хірургічне лікування: виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується при ранніх стадіях раку та при […]

Рак завжди повертається!? Лікування
16.05.2024

Рак завжди повертається!?

На щастя, це твердження абсолютно не відповідає дійсності. Методи лікування онкозахворювань постійно вдосконалюються, що дозволяє повністю знищити ракові клітини. Однак, навіть одна життєздатна клітина пухлини може дати початок новому новоутворенню, що обумовить рецидив онкологічної хвороби. Це дуже ускладнює розуміння пацієнтами того, коли вони дійсно можуть бути вилікувані, а коли все ще мають підвищений ризик рецидиву […]

Чому обирають нас? Життя Клініки
8.05.2024

Чому обирають нас?

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – це передова клініка, яка спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкологічних захворювань. Наша місія – обʼєднати передові технології та експертний підхід, щоб забезпечити нашим пацієнтам найкращу можливу медичну допомогу та підтримку. Чому ж пацієнти обирають 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜: ми надаємо повний цикл діагностики та лікування онкологічних захворювань в одному місці; ми зібрали найкращу команду майстрів лікарської […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху