Рецидив раку: як впоратися зі страхом, що рак повернеться?
Найбільше можливість рецидиву раку лякає перші кілька років після пройденого курсу лікування. Але завжди потрібно пам’ятати, що рак – це спочатку системний збій в роботі організму, коли імунна система не змогла впоратися з патологічними клітинами, які є у кожної людини. Тому негативні емоції, пригніченість НЕ убережуть від можливого рецидиву, а тільки можуть йому посприяти.
Як впоратися зі страхом рецидиву раку розповідає психолог «Українського Центру Томотерапії» Антон Покалюхін:
Страх рецидиву виникає у багатьох пацієнтів, які завершили лікування, але він може варіюватися від підвищення тривожності перед черговим контрольним дослідженням до всепоглинаючого жаху, що заважає їсти, спати, працювати і, в принципі, жити. Більш висока ймовірність виникнення сильного страху у людей спочатку тривожних, а також позбавлених емоційної підтримки близьких.
Природно, що впоратися з таким страхом буде легше за допомогою професійного психолога, проте можна спробувати зробити це самостійно.
В першу чергу, необхідно нормалізувати свій стан: погодитися з тим, що це нормально – боятися. Страх (як і тривога) виконує важливу сигнальну функцію – дозволяє підготуватися до можливої небезпеки. Після цього важливо зважити, наскільки сильним є це почуття і як воно впливає на ваше життя. Якщо ви лише зрідка замислюєтеся над цим і цілком можете позбутися від таких думок самостійно, можливо немає необхідності взагалі нічого робити.
Якщо ж ви помічаєте, що думки про можливий рецидив займають багато часу і приносять дискомфорт, то ось, що ви можете зробити самостійно:
- Будьте зайняті. Наш мозок влаштований таким чином, що не може займатися двома справами одночасно. Якщо ви зайняті якоюсь діяльністю і максимально зосереджені на ній, місця для страху просто не залишиться. Крім того, різні приємні активності, будь то вишивання, прибирання або спілкування з дітьми, надають сенс нашого життя і змушують почуватися живими.
- Подбайте про своє здоров’я. На жаль, ніхто не може бути застрахованим від рецидиву. Однак в ваших силах зробити так, щоб ризик був мінімальним. Турбота про своє здоров’я включає повноцінне і різноманітне харчування, достатня кількість сну, регулярні фізичні навантаження. Не нехтуйте медичними оглядами та контролем, але і не зациклюйтеся на тілесних відчуттях занадто сильно.
- Поділіться своїми емоціями. Навіть просто висловлений страх часто зменшується самостійно. Якщо є люди, які можуть вас вислухати і дати підтримку – користуйтеся цим, не бійтеся їх засмутити. Навпаки, ваші близькі будуть вдячні за те, що ви ділитеся з ними найпотаємнішим. Крім того, поговорити про страх і інших емоціях також можна з психологом.
- Навчіться керувати своїм тілом. Почуття страху і тривожності часто супроводжується відчуттям напруги м’язів. Навчившись розслаблятися і управляти своїм тілом, ви зможете регулювати свій емоційний стан. Ви можете використовувати йогу, медитацію, аутогенне тренування або різноманітні техніки релаксації, навчаючись їм самостійно або під керівництвом інструктора.
- Майте плани. Важливо жити не тільки сьогоднішнім днем, але і бачити перспективу в майбутньому. Подумайте про те, які сфери є найважливішими у вашому житті? Чого б ви могли ще досягти в цих сферах? Які якості в собі розвинути? А потім заплануйте конкретні дії по досягненню цих цілей, які будуть мати як короткостроковий (дні-тижні) так і довгостроковий (місяці-роки) характер. Не забувайте, що цілі повинні бути реалістичними і досяжними, інакше буде ризик відчути себе невдахою.
- Контролюйте інформаційне поле. Кількість інформації, яке виливається на нас кожен день – величезна. Однак, завжди потрібно пам’ятати, що не вся інформація достовірна і ви не зобов’язані вірити всьому, що почули або прочитали. Якщо ви вирішили зайнятися своїм психологічним самопочуттям, то вам може стати в нагоді спеціалізована література, присвячена управлінню настроєм або самодопомоги при різних проблемах. А ось читання інтернет-форумів з описом чужих історій хвороби може навпаки зашкодити.
Якщо ж ви відчуваєте, що не можете впоратися самостійно – не бійтеся звернутися до психолога або в групи взаємодопомоги. Будь-яку проблему легше подолати разом з фахівцем, а страх рецидиву не повинен заважати вам насолоджуватися життям.
Якщо ви хочете проконсультуватися з фахівцями нашого Центру – це можна зробити безкоштовно, за допомогою дистанційної консультації.