Синергія: коли кардіолог і онколог працюють у зв’язці
Кардіо-онкологія в комплексному лікуванні раку — новий прогресивний напрямок у світовій медицині. Перший центр кардіо-онкології відкрили в США в 2000 році, в 2009 було засноване міжнародне співтовариство ICOS (CardiOncology Society International).
Перші рекомендації Європейського товариства кардіологів про зв’язану співпрацю з онкологами з’явилися в 2016 році. За даними 2019 року кардіо-онкологічні команди активно діють на благо пацієнтів приблизно в половині спеціалізованих американських клінік.
Наскільки це може бути застосовано до України?
У центрах, які спеціалізуються на лікуванні раку, поступово з’являються кардіологи, готові працювати в зв’язці з онкологами та стати частиною консиліуму нарівні з іншими фахівцями. У TomoClinic також реалізована ця тенденція: досвідчений кардіолог Віталій Крошка присутній і в нашій команді.
12 травня він став учасником першої для України науково-практичної конференції за цим напрямком — «Кардіо-онкологія: профілактика і лікування кардіоваскулярних ускладнень у хворих на рак».
«Раніше цими питаннями займався терапевт: відстежував стан серця при лікуванні, проводив огляди і орієнтувався в цих «серцевих» питаннях. Зараз з цим будуть мати справу ті, хто в цьому спеціалізується — кардіологи», — коментує Віталій Крошка.
Що дає пацієнтам командна робота онкологів і кардіологів?
— фахівці зважують ризики, порівнюють загрози, а значить мінімізують ймовірність виникнення серцевої недостатності, аритмії, ішемічної хвороби, стенокардії, артеріальної гіпертензії
— поліпшуються показники виживаності онкопацієнтів, тому що кардіолог може прогнозувати і стежити за станом серцево-судинної системи під час хіміо- та променевої терапії
— за пацієнтами стежать на всіх етапах лікування і після нього, а для вирішення кардіологічних проблем діють за спеціальними протоколами, заснованих на даних доказової медицини
Тандем кардіолога і онколога: навіщо він потрібен?
Віталій Крошка: «Перед стартом лікування ми оцінюємо ступінь ризику для серцево-судинної системи кожного пацієнта за спеціальною шкалою. Якщо ризик високий, тоді насамперед важливо захистити серце, а потім вже переходити до лікування онкозахворювання. Потрібен зважений підхід з урахуванням всіх особливостей. Крім того, завжди важливо дотримуватися протоколу. Адже мова йде про ціну життя і її якість для пацієнта. Тому без результативної взаємодії з онкологом і іншими фахівцями тут не обійтися».