Головна/Чи існує «магічна таблетка» від усіх хвороб?
11.04.2024

Чи існує «магічна таблетка» від усіх хвороб?

Не дивлячись на стрімкий розвиток сучасної медицини, точної кількості захворювань, що існують в світі, до сих пір не названо. В основному хвороби людини класифікуються згідно їх структури, наприклад: хвороби серцево-судинної системи, віруси і таке інше. Всесвітньою організацією охорони здоров’я описано кілька тисяч хвороб людини. Потенційно можна вважати хворобами людини приблизно від 10 до 7 ступеня до 10 у 8 ступені, тобто від десяти до ста мільйонів недуг.

У всі часи існували свої панацеї від усіх хвороб, які стрімко поспішали випробувати на собі величезна кількість людей. Це були магнітні браслети, маточне молочко, засоби китайської медицини, срібна вода і т. Д. Як не дивно, під час буму на такі засоби вони дійсно допомагали багатьом людям, навіть якщо повірити в їх ефективність з логічної точки зору, було майже неможливо.

Простеживши історії популярності подібних «панацей», можна зробити висновок, що взявши будь-який продукт або предмет, який є нешкідливим (але і марним) для людини і розрекламувати його як «ліки від усіх бід», то в підсумку можна дійсно отримати значну кількість людей, які позбудуться найрізноманітніших захворювань. В чому причина? Ефект плацебо.

Плацебо – це нешкідлива речовина, виготовлене подібно лікам, але не володіє лікувальними властивостями і проявляє свій ефект в результаті самонавіювання пацієнта. Таким чином розглядаючи ефект плацебо можна припустити, що організм людини має величезний потенціал до самолікування, що десь в мозку захована потужна здатність здійснювати біохімічні зміни, які борються з хворобами.

placebo.jpg

Найчастіше плацебо використовується при перевірці ефективності нових медпрепаратів. Результати, які були досягнуті при клінічних дослідженнях нових ліків порівнюються з дією плацебо.

Ще не так давно медики дуже скептично ставилися до плацебо, оцінюючи його як метод «псевдолікуванні» або навіть шарлатанства. Але в останні десятиліття інтерес дослідників до плацебо зріс. Вчені Каліфорнійського університету навіть склали значний том статей про плацебо. До кінця механізм впливу плацебо на людський організм все ще не розкритий. Але згідно припущень дія плацебо ґрунтується на активізації функції кори головного мозку, що надалі стимулює наднирники і ендокринну систему.

Анестезіолог Гарвардського університету проаналізувавши результати 15 досліджень, учасниками яких були понад 1000 осіб, з’ясував, що 35% пацієнтів приймають плацебо відчували значне полегшення коли навіть при головному болю або кашлі отримували плацебо. Плацебо також позитивно впливало при гіпертонії, артриті та астмі.

Під час вивчення легких психічних депресій пацієнтам замінили ліки на плацебо. Результати виявилися такими самими, як при прийомі ліків, – стан поліпшувався. В описуваному дослідженні 133 пацієнтам, які до цього не отримували ніяких препаратів, також давали плацебо. У 25% з них спостерігалися такі значні зміни на краще, що в подальшому їх виключили з групи, на якій перевіряли ефективність справжніх ліків.

У 1986 році у Франції в ході масштабного дослідження з’ясувалося, що прийом плацебо 62 випробовуваних позбавив від головних болів, у 58 безслідно пройшли виразки і гастрити, у кожного другого зник ревматизм. Дивно те, що такої ефективності не давали навіть справжні ліки. Також медики прийшли до висновку, що цілющі властивості ліків в дійсності повинні бути нижче, ніж прийнято вважати, тому що і тут свою роль відіграє ефект плацебо.

placebo

«Ефективно» плацебо і в шкоді організму. У випадках, коли замінювали ліки, що дає ускладнення, на плацебо, прийом його давав такі ж ускладнення.

Але якщо пацієнт знає, що йому дають плацебо, воно не робить ніякого фізіологічного дії. Це зайвий раз підтверджує: організм людини здатний трансформувати надію на зцілення в відчутні біохімічні зміни. Люди по-різному чутливі до плацебо. Раніше припускали, що людина з низьким інтелектом більше схильний до дії плацебо. Однак пізніше ця теорія була спростована. Численні дослідження показали: чим вище інтелект, тим більше ефект плацебо.

Багато відомих медиків припускали, що вся історія ліків є історією ефекту плацебо. Свого часу в медицині активно використовувалися таке лікарське зілля, як препарати з рогу носорога, коренів мандрагори, блювотні порошки, порошки з мумій. Сучасна медицина довела, що дія цих препаратів, як і багатьох інших, заснована на ефекті плацебо. Чи можна обійтися без плацебо? Так. Але у нас існує величезна кількість психологічних бар’єрів, адже такий метод ламає всі наші уявлення про існуюче лікуванні. Ці невідомі сили організму неможливо ні дослідити, ні спробувати, ні понюхати. А ось плацебо реальні – вони мають певну форму і розмір.

Наостанок курйозний факт про нашу дивну людську натуру: в американському місті Сент-Луїс існує музей шарлатанства. Тут представлені всілякі пляшечки з «чарівним зіллям» від усіх бід. Пляшечки і інші вироби виставлені в закритих вітринах. І все-таки відвідувачі музею потихеньку розтягують експонати в надії, що диво-речовини їм допоможуть.

Звичайно ж не варто геть відмовлятися від ліків і чекати самозцілення, – так не буває. Головне розуміти і пам’ятати, що запорука успішної боротьби з недугою – це віра в одужання, віра в себе і свої сили. Сучасна медицина володіє всіма необхідними «інструментами» боротьби з хворобами, але настрій пацієнта – це запорука успішності та ефективності будь-якого лікування.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху