Головна/Чи існує «магічна таблетка» від усіх хвороб?
11.04.2024

Чи існує «магічна таблетка» від усіх хвороб?

Не дивлячись на стрімкий розвиток сучасної медицини, точної кількості захворювань, що існують в світі, до сих пір не названо. В основному хвороби людини класифікуються згідно їх структури, наприклад: хвороби серцево-судинної системи, віруси і таке інше. Всесвітньою організацією охорони здоров’я описано кілька тисяч хвороб людини. Потенційно можна вважати хворобами людини приблизно від 10 до 7 ступеня до 10 у 8 ступені, тобто від десяти до ста мільйонів недуг.

У всі часи існували свої панацеї від усіх хвороб, які стрімко поспішали випробувати на собі величезна кількість людей. Це були магнітні браслети, маточне молочко, засоби китайської медицини, срібна вода і т. Д. Як не дивно, під час буму на такі засоби вони дійсно допомагали багатьом людям, навіть якщо повірити в їх ефективність з логічної точки зору, було майже неможливо.

Простеживши історії популярності подібних «панацей», можна зробити висновок, що взявши будь-який продукт або предмет, який є нешкідливим (але і марним) для людини і розрекламувати його як «ліки від усіх бід», то в підсумку можна дійсно отримати значну кількість людей, які позбудуться найрізноманітніших захворювань. В чому причина? Ефект плацебо.

Плацебо – це нешкідлива речовина, виготовлене подібно лікам, але не володіє лікувальними властивостями і проявляє свій ефект в результаті самонавіювання пацієнта. Таким чином розглядаючи ефект плацебо можна припустити, що організм людини має величезний потенціал до самолікування, що десь в мозку захована потужна здатність здійснювати біохімічні зміни, які борються з хворобами.

placebo.jpg

Найчастіше плацебо використовується при перевірці ефективності нових медпрепаратів. Результати, які були досягнуті при клінічних дослідженнях нових ліків порівнюються з дією плацебо.

Ще не так давно медики дуже скептично ставилися до плацебо, оцінюючи його як метод «псевдолікуванні» або навіть шарлатанства. Але в останні десятиліття інтерес дослідників до плацебо зріс. Вчені Каліфорнійського університету навіть склали значний том статей про плацебо. До кінця механізм впливу плацебо на людський організм все ще не розкритий. Але згідно припущень дія плацебо ґрунтується на активізації функції кори головного мозку, що надалі стимулює наднирники і ендокринну систему.

Анестезіолог Гарвардського університету проаналізувавши результати 15 досліджень, учасниками яких були понад 1000 осіб, з’ясував, що 35% пацієнтів приймають плацебо відчували значне полегшення коли навіть при головному болю або кашлі отримували плацебо. Плацебо також позитивно впливало при гіпертонії, артриті та астмі.

Під час вивчення легких психічних депресій пацієнтам замінили ліки на плацебо. Результати виявилися такими самими, як при прийомі ліків, – стан поліпшувався. В описуваному дослідженні 133 пацієнтам, які до цього не отримували ніяких препаратів, також давали плацебо. У 25% з них спостерігалися такі значні зміни на краще, що в подальшому їх виключили з групи, на якій перевіряли ефективність справжніх ліків.

У 1986 році у Франції в ході масштабного дослідження з’ясувалося, що прийом плацебо 62 випробовуваних позбавив від головних болів, у 58 безслідно пройшли виразки і гастрити, у кожного другого зник ревматизм. Дивно те, що такої ефективності не давали навіть справжні ліки. Також медики прийшли до висновку, що цілющі властивості ліків в дійсності повинні бути нижче, ніж прийнято вважати, тому що і тут свою роль відіграє ефект плацебо.

placebo

«Ефективно» плацебо і в шкоді організму. У випадках, коли замінювали ліки, що дає ускладнення, на плацебо, прийом його давав такі ж ускладнення.

Але якщо пацієнт знає, що йому дають плацебо, воно не робить ніякого фізіологічного дії. Це зайвий раз підтверджує: організм людини здатний трансформувати надію на зцілення в відчутні біохімічні зміни. Люди по-різному чутливі до плацебо. Раніше припускали, що людина з низьким інтелектом більше схильний до дії плацебо. Однак пізніше ця теорія була спростована. Численні дослідження показали: чим вище інтелект, тим більше ефект плацебо.

Багато відомих медиків припускали, що вся історія ліків є історією ефекту плацебо. Свого часу в медицині активно використовувалися таке лікарське зілля, як препарати з рогу носорога, коренів мандрагори, блювотні порошки, порошки з мумій. Сучасна медицина довела, що дія цих препаратів, як і багатьох інших, заснована на ефекті плацебо. Чи можна обійтися без плацебо? Так. Але у нас існує величезна кількість психологічних бар’єрів, адже такий метод ламає всі наші уявлення про існуюче лікуванні. Ці невідомі сили організму неможливо ні дослідити, ні спробувати, ні понюхати. А ось плацебо реальні – вони мають певну форму і розмір.

Наостанок курйозний факт про нашу дивну людську натуру: в американському місті Сент-Луїс існує музей шарлатанства. Тут представлені всілякі пляшечки з «чарівним зіллям» від усіх бід. Пляшечки і інші вироби виставлені в закритих вітринах. І все-таки відвідувачі музею потихеньку розтягують експонати в надії, що диво-речовини їм допоможуть.

Звичайно ж не варто геть відмовлятися від ліків і чекати самозцілення, – так не буває. Головне розуміти і пам’ятати, що запорука успішної боротьби з недугою – це віра в одужання, віра в себе і свої сили. Сучасна медицина володіє всіма необхідними «інструментами» боротьби з хворобами, але настрій пацієнта – це запорука успішності та ефективності будь-якого лікування.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя Лікування
23.06.2024

Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя

Рак – одне з найнебезпечніших захворювань сучасності, яке може атакувати будь-яку частину нашого організму. Цей ворог не має жалю до своїх жертв, тому важливо бути завжди насторожі і знати його “обличчя”. Основні симптоми раку можуть бути різними і залежать від типу захворювання. Найпоширеніші ознаки раку включають незвичайні кровотечі, швидку втрату ваги, постійне втомлення, зміни в […]

чернги ш
Олег Черниш
Який метод лікування онкології є найкращим? Лікування
20.06.2024

Який метод лікування онкології є найкращим?

Лікування онкологічних захворювань завжди є складним та індивідуальним процесом. Тому вибір методу, який буде застосовуватися, залежить від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання, загальний стан пацієнта та його власні побажання. Отже, важливо розуміти, що немає універсального “найкращого” методу лікування, оскільки кожен випадок є унікальним. Хірургічне втручання є одним із основних методів боротьби з […]

Який метод лікування онкології є найкращим?
Степан Крулько
𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я. Лікування
17.06.2024

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я.

Нові технології та досягнення у лікуванні раку повністю змінили уявлення про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо? На щастя, люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров’я, а […]

лікар 18
Алла Кухар
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Доверху