Впевненість в діагнозі визначає успішність лікування і емоційний стан
Коли людина звертається до лікаря, головною є необхідність постановки діагнозу, вирішення найважчої і складної задачі в області клінічної медицини, так як і лікування, і прогноз, і профілактичні заходи визначаються діагнозом. Висловлене твердження одним з найвідоміших лікарів 18 століття Германом Бургава про те, що «хто добре діагностує – добре лікує» (qui bene diagnostic bene curat) стало афоризмом і актуально і в наші дні.
Яким же вимогам повинен відповідати діагноз? Щоб діагноз був правильним лише в загальних рисах, він повинен бути чітко і конкретно сформульований, бути раннім і точним, повинен відображати динаміку розвитку основного захворювання і його ускладнень, характер і етиологію хвороби, локалізацію патологічного процесу, стадію, фазу або форму захворювання.
Після встановлення діагнозу, пацієнт з нетерпінням чекає полегшення болю або інших тривожних симптомів з якими він звернувся за допомогою. Що робити якщо полегшення не настає?
В першу чергу, звертаючись до лікаря потрібно розуміти, що для встановлення точного діагнозу, і в результаті ефективного лікування, лікар не може точно визначити наявність тієї чи іншої хвороби просто після розмови з пацієнтом або огляду. Особливо коли це стосується серйозних захворювань. Але, на жаль, бувають випадки коли лікарі керуються загальними знаннями, досвідом, встановлюють діагноз без додаткових уточнюючих досліджень і методів діагностики або зовсім без них. А це може дуже сильно позначатися на ефективності і результативності лікування, відбираючи у пацієнта дорогоцінний час і в деяких випадках впливаючи на результат хвороби. Організм кожної людини унікальний, і вимагає індивідуального підходу, ніякої досвід фахівця не позбавляє від необхідності проведення діагностичних досліджень.
Як приклад важливості правильного підходу до діагностування: при виявленні онкологічного захворювання з метастатичним ураженням лімфовузлів, обов’язково повинна проводитися біопсія всіх новоутворень, з кількох точок і тільки під контролем УЗД. Метастазування раку не гарантує, що скрізь буде один вид раку. Відповідно підхід до лікування має бути різний, а на це мало хто зважає.
Крім ефективності лікування, своєчасне встановлення точного діагнозу відіграє важливу роль в емоційному стані пацієнта і часто визначає його подальший настрій на лікування.
«Не секрет, що ступінь довіри до офіційної (а не народної) медицини в сучасній Україні буває досить низьким, – розповідає психолог «Українського Центру Томотерапії» Антон Покалюхін. Багато пацієнтів вважають за краще не звертатися до лікарів, оскільки побоюються, що рівень наданої допомоги буде низьким. А оскільки будь-яке лікування починається з діагностики, то думати про емоційний стан пацієнта потрібно вже на цьому етапі. Адже кожен невірно встановлений діагноз або затримки в цьому процесі підвищують рівень стресу і ймовірність відмови від подальших медичних процедур. Відсутність конкретних відповідей може сприяти підвищенню рівня тривожності, що буде проявлятися в порушеннях сну і апетиту, тривожних думках, панічному настрої, погіршенні фізичного самопочуття ».
Особливо актуально це для сфери онкології, де встановлення діагнозу саме по собі є травмуючою подією і дуже часто пацієнтам важко прийняти правильне рішення про подальше лікування. Точна діагностика, проведена в комфортних умовах, і коректне повідомлення діагнозу допоможуть мінімізувати стрес, дадуть можливість відчути твердий грунт під ногами і з оптимізмом дивитися в майбутнє.
За кордоном досить поширеною є послуга референсу – другої думки незалежного фахівця. При найменших сумнівах або розбіжності думок фахівців це дає можливість і лікарю і пацієнту переконатися в правильності діагнозу, і відповідно не сумніватися в стратегії подальшого лікування.
Не бійтеся задавати фахівцеві всі запитання, лікар повинен переконати вас чому саме такі лікувальні заходи потрібні у вашому випадку. Лікування дасть максимальну ефективність, тільки якщо воно буде справді обґрунтованим, правильним і сам пацієнт буде на 100% впевнений, що це для нього найкращий варіант.