Головна/Впевненість в діагнозі визначає успішність лікування і емоційний стан
11.04.2024

Впевненість в діагнозі визначає успішність лікування і емоційний стан

Коли людина звертається до лікаря, головною є необхідність постановки діагнозу, вирішення найважчої і складної задачі в області клінічної медицини, так як і лікування, і прогноз, і профілактичні заходи визначаються діагнозом. Висловлене твердження одним з найвідоміших лікарів 18 століття Германом Бургава про те, що «хто добре діагностує – добре лікує» (qui bene diagnostic bene curat) стало афоризмом і актуально і в наші дні.

Яким же вимогам повинен відповідати діагноз? Щоб діагноз був правильним лише в загальних рисах, він повинен бути чітко і конкретно сформульований, бути раннім і точним, повинен відображати динаміку розвитку основного захворювання і його ускладнень, характер і етиологію хвороби, локалізацію патологічного процесу, стадію, фазу або форму захворювання.

Після встановлення діагнозу, пацієнт з нетерпінням чекає полегшення болю або інших тривожних симптомів з якими він звернувся за допомогою. Що робити якщо полегшення не настає?

В першу чергу, звертаючись до лікаря потрібно розуміти, що для встановлення точного діагнозу, і в результаті ефективного лікування, лікар не може точно визначити наявність тієї чи іншої хвороби просто після розмови з пацієнтом або огляду. Особливо коли це стосується серйозних захворювань. Але, на жаль, бувають випадки коли лікарі керуються загальними знаннями, досвідом, встановлюють діагноз без додаткових уточнюючих досліджень і методів діагностики або зовсім без них. А це може дуже сильно позначатися на ефективності і результативності лікування, відбираючи у пацієнта дорогоцінний час і в деяких випадках впливаючи на результат хвороби. Організм кожної людини унікальний, і вимагає індивідуального підходу, ніякої досвід фахівця не позбавляє від необхідності проведення діагностичних досліджень.

Як приклад важливості правильного підходу до діагностування: при виявленні онкологічного захворювання з метастатичним ураженням лімфовузлів, обов’язково повинна проводитися біопсія всіх новоутворень, з кількох точок і тільки під контролем УЗД. Метастазування раку не гарантує, що скрізь буде один вид раку. Відповідно підхід до лікування має бути різний, а на це мало хто зважає.

Крім ефективності лікування, своєчасне встановлення точного діагнозу відіграє важливу роль в емоційному стані пацієнта і часто визначає його подальший настрій на лікування.

диагноз

«Не секрет, що ступінь довіри до офіційної (а не народної) медицини в сучасній Україні буває досить низьким, – розповідає психолог «Українського Центру Томотерапії» Антон Покалюхін. Багато пацієнтів вважають за краще не звертатися до лікарів, оскільки побоюються, що рівень наданої допомоги буде низьким. А оскільки будь-яке лікування починається з діагностики, то думати про емоційний стан пацієнта потрібно вже на цьому етапі. Адже кожен невірно встановлений діагноз або затримки в цьому процесі підвищують рівень стресу і ймовірність відмови від подальших медичних процедур. Відсутність конкретних відповідей може сприяти підвищенню рівня тривожності, що буде проявлятися в порушеннях сну і апетиту, тривожних думках, панічному настрої, погіршенні фізичного самопочуття ».

Особливо актуально це для сфери онкології, де встановлення діагнозу саме по собі є травмуючою подією і дуже часто пацієнтам важко прийняти правильне рішення про подальше лікування. Точна діагностика, проведена в комфортних умовах, і коректне повідомлення діагнозу допоможуть мінімізувати стрес, дадуть можливість відчути твердий грунт під ногами і з оптимізмом дивитися в майбутнє.

За кордоном досить поширеною є послуга референсу – другої думки незалежного фахівця. При найменших сумнівах або розбіжності думок фахівців це дає можливість і лікарю і пацієнту переконатися в правильності діагнозу, і відповідно не сумніватися в стратегії подальшого лікування.

Не бійтеся задавати фахівцеві всі запитання, лікар повинен переконати вас чому саме такі лікувальні заходи потрібні у вашому випадку. Лікування дасть максимальну ефективність, тільки якщо воно буде справді обґрунтованим, правильним і сам пацієнт буде на 100% впевнений, що це для нього найкращий варіант.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Хто ми такі Життя Клініки
15.04.2024

Хто ми такі

Експертна, сучасна, приватна клініка 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 є лідером в Україні з надання повного циклу медичної допомоги при онкології. Наша місія – створення ідеальних умов для комфортного та якісного лікування пацієнтів, об’єднавши найкращі технології, професійну команду та комплексний підхід. 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 надає повний цикл обслуговування: ви можете отримати будь-яку послугу – від однієї консультації до комплексного обстеження та […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює? Онкопсихологія
12.04.2024

Онкопсихолог TomoClinic: як, з ким і заради яких результатів працює?

Прийнято вважати, що першим, хто стукає по допомогу до онкопсихолога, буде саме пацієнт. Проте практика показує: на прийом часто записуються і родичі пацієнта. Тому психолог вирішує складнощі та працює з тими, хто до нього звернувся. Перше завдання — заспокоїти людину, особливо якщо вона емоційно нестабільна, розгублена, плаче. Зрозуміти та показати, що тут можна зустріти комфорт, розуміння, підтримку […]

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог Антон Покалюхін: що таке майндфулнес і чим він може бути корисний онкопацієнтам

Хоч про трендовий майндфулнес зараз говорять на кожному розі, до практики справа доходить не у всіх. Однозначного перекладу цей термін не має, але найчастіше його розуміють як «усвідомленість». Отже, майндфулнес — це одночасно і процес зосередження на теперішньому моменті, і назва практики, що розвиває цей процес. Чому це важливо? Тому що ми живемо в часи […]

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний Онкопсихологія
12.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування. Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко. «Щодня у своєму кабінеті […]

Доверху