Як лікувати рак молочної залози з наявністю імплантів
Якість життя пацієнта після операції — один з найважливіших пріоритетів TomoClinic. Про те, як проходить лікування пацієнток з імплантами в грудях, ми розмовляємо з провідним лікарем-радіологом, завідуючою відділом променевої терапії в нашій клініці Наталією Серьогіною.
— Яке лікування зазвичай призначають, якщо є рак молочної залози?
— Все залежить від точного діагнозу, стадії і протоколу. Якщо необхідна мастектомія (видалення молочної залози), то під час операції на місці видалених грудей хірург встановлює еспандер як тимчасовий наповнювач або відразу імплант. Наступний етап — променева терапія. Необхідно вирішити кілька найважливіших проблем: провести радіотерапію так, щоб були захищені легені і серце, щоб лікування не вплинуло на стан імпланта і щоб не довелося проводити його заміну через 3-6 місяців. Яким буде косметичний ефект? Парадокс, але на етапі променевої терапії відповідь на це питання жінок хвилює більше, ніж результат лікування.
— А що все-таки в пріоритеті у лікарів?
— Питання про наслідки лікування раку молочної залози при встановлених імплантатах обов’язково обговорюємо з жінкою ще до початку променевої терапії. Адже наша мета — запобігти захворюванню. В першу чергу ми думаємо про здоров’я жінки, хоч важлива і краса.
— Чи є якісь складнощі при променевому лікуванні раку грудей і наявності імплантів?
— Анатомічна форма грудей у кожної жінки унікальна: різний об’єм, різне розташування. Завжди гостро стоїть питання про захист здорових органів і тканин при опроміненні молочних залоз, особливо якщо мова йде про променеву терапію на звичайних кобальтових апаратах.
— Як уникнути ризику, щоб ускладнення були мінімальними?
— Сучасний підхід вимагає точних технологій планування лікування, інтенсивно-модульованої променевої терапії — все це доступно в нашому центрі TomoClinic. Устаткування дозволяє мінімізувати дозове навантаження на здорові органи і тканини, зробити дозовий розподіл досить рівномірним. За рахунок цього променеві реакції і фіброзні зміни тканин в рази нижче, ніж при лікуванні на звичайному кобальтовому апараті. Якщо є імплант в грудях, опромінюється шкіра навколо нього, а він сам практично не опромінюється або на нього припадає мінімальна доза опромінення. Так ми досягаємо кращих косметичних результатів і мінімізуємо фіброзні зміни тканин грудної стінки.
— А що відбувається при лікуванні на застарілих апаратах?
— Природні груди можуть виступати певним бар’єром під час променевої терапії та знизити променеве навантаження на серце. У той же час у 25-30% жінок з імплантами через деякий час після променевої терапії їх потрібно буде замінити. Якщо імплант об’ємний, опроміненню може бути піддана зона серця. А якщо імпланта два, при проведенні променевої терапії на звичайних кобальтових апаратах в зону ризику можуть потрапити не тільки серце і коронарні судини, але також частина легень. Ці органи можуть отримати практично таку ж дозу опромінення, як і пухлина. Тільки застосування сучасних технологій і точне планування лікування можуть скоротити всі перераховані наслідки до мінімуму.
— Якими можуть бути наслідки? Наскільки це небезпечно?
— У деяких пацієнток лікування раку грудей на застарілих апаратах може привести до пізніх променевих ускладнень, розвитку ішемічної хвороби серця, інфарктів міокарда, погіршення діастолічної функції серця, серцевої недостатності, кардіопатії, стенозу коронарних судин. Така пацієнтка приблизно через 10 років може стати постійною відвідувачкою в кабінеті кардіолога, особливо якщо пухлина була розташована в лівій молочній залозі. Як клініка XXI століття ми виступаємо за інноваційний підхід в лікуванні раку грудей. У TomoClinic є для цього все необхідне, а значить будуть збережені і здоров’я наших пацієнток, і краса.
