Головна/Завідувач хірургічним відділенням TomoClinic Дмитро Караськов: «Знайдіть 2-3 години на рік, щоб обстежити груди»
11.04.2024

Завідувач хірургічним відділенням TomoClinic Дмитро Караськов: «Знайдіть 2-3 години на рік, щоб обстежити груди»

Про те, чому не потрібно боятися раку молочної залози, як зменшити ризик захворювання і що робити, щоб не стати жертвою небезпечної хвороби,— наша розмова з лікарем-мамологом, онкохірургом, завідувачем хірургічним відділенням TomoClinic Дмитром Караськовим.

Сьогодні 20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Його відзначають, щоб привернути увагу до проблеми, підвищити обізнаність про хворобу, дати людям необхідні знання. Чому це важливо?

Рак молочної залози — одна з найсерйозніших проблем у всьому світі. Наведу статистичні дані не для того, щоб когось налякати, а щоб пояснити, наскільки важлива боротьба з грізною хворобою.

Рак грудей займає перше місце в світі із захворюваності та смертності, причому з 30-35 років. Це виклик для нашого суспільства, адже за сухими цифрами стоять значущі популяційні ризики.

Кожна 9 – 12-та жінка (в різних країнах трохи відрізняються дані) ризикує захворіти. Щорічний приріст захворюваності в світі — понад 1 мільйон. У США діагностують більш 130 тис. в рік; у Європі — близько 180 тис.

Тепер про нашу країну. В Україні понад 14 тис. жінок захворює щорічно і більше 6 тис. помирає. 138 – 140 тис. зараз спостерігаються з приводу раку грудей: або проходять лікування, або вилікувалися.

Найсумніше, що кожен 4-5-й випадок — занедбана стадія. Це значно зменшує шанси на одужання. Більше 10% з тих, у кого виявлено захворювання, не проживають року з моменту встановлення діагнозу.

У 43% випадків рак грудей виявляють при профілактичних оглядах; 57% — інші варіанти; або жінку турбують симптоми, і вона звертається до лікаря.

Чому розвивається рак грудей? Невже при сучасному рівні медицини неможливо боротися з причинами, а не з хворобою?

На жаль, існують причини, на які ми не можемо вплинути. Це і дія навколишнього середовища, і генетичний фактор. Відомо, що кожна 8 – 10-та жінка з раком грудей має генетичну схильність до розвитку злоякісної пухлини молочної залози: в родині є історія захворювання. Крім того, ризик зростає зі збільшенням віку: найбільша кількість хворих у 50, 55, 60 років.

На що можна вплинути?

Відразу зазначу, що попередити рак грудей на 100%, тобто зробити щось, що дозволило б гарантовано уникнути хвороби, — неможливо. Однак кожна жінка, яка піклується про себе і свою сім’ю, може значно зменшити ризик захворювання.

Варто тільки дотримуватися простих правил, про які, думаю, багато хто знає: збалансоване повноцінне харчування, помірні фізичні навантаження, контроль ваги (профілактика ожиріння), мінімізація шкідливих звичок. Здавалося б, прописні істини, а результати досліджень говорять нам про серйозність цих факторів ризику.

Важливо, щоб жінки знали, що робота в нічний час істотно знижує імунітет. Я не буду вдаватися в наукові подробиці (це пов’язано з рівнем гормону мелатоніну), чому так відбувається. Просто рекомендую, по можливості, не працювати ночами.

Крім того, зверніть увагу на наступні фактори ризику: нестача вітаміну Д (результат спеціального аналізу покаже, чи є необхідність у додатковому прийомі цього вітаміну); переривання вагітності; відмова від годування грудьми; супутні захворювання: гінекологічні, щитоподібної залози, цукровий діабет — їх потрібно своєчасно лікувати і перебувати під наглядом фахівця.

Доктор, що ще можна зробити, щоб жінка не стала жертвою грізної хвороби?

Регулярно проходити прості обстеження, які вже давно стали рутинними. З 40 років — мамографію щорічно. Це міжнародні рекомендації, підтверджені результатами досліджень, що показують значне зменшення смертності від раку грудей при проведенні щорічної мамографії.

В окремих випадках, якщо лікар бачить, що проблем немає і відсутні скарги, можна інтервал між обстеженнями збільшити до двох років. Такі питання вирішуються індивідуально. Однак рекомендації світових онкологічних співтовариств — щорічно!

До 40 років — УЗД молочних залоз. Якщо у жінки є підвищений ризик (рак грудей у ​​близьких родичок, наявність мутацій у генах BRCA1 і BRCA2), мамографію можна проходити, починаючи з 35 років, і перебувати під наглядом фахівця.

Крім того, УЗД молочних залоз ми застосовуємо як важливий допоміжний метод і оцінюємо результати разом із мамографію.

Існує стійкий міф про шкоду мамографії, і, на жаль, знаходяться жінки, які в це вірять і бояться проходити обстеження.

Боятися точно не потрібно — дослідження рутинне; сучасні апарати, як правило, низькодозові і не дають суттєвого променевого навантаження. Я підозрюю, що деякі жінки побоюються не самого обстеження, а його результатів.

Тому хочу наголосити на головному — дослідження молочних залоз проводиться для того щоб виключити рак, а не «в щоб те не стало» виявити його. Такий скринінг дасть вам впевненість у завтрашньому дні, можливість будувати плани на майбутнє і здійснювати їх. Знайдіть 2-3 години на рік (!), щоб обстежити груди і дізнатися, що у вас все добре.

Ще один важливий момент. Коли ми говоримо про молочну залозу, потрібно розуміти, що цей орган знаходиться у залежності від коректної діяльності інших систем: ендокринної, нервової і т. і. — все пов’язано. Їх правильне функціонування дозволяє зберегти гормональну рівновагу, що є важливим чинником здоров’я.

Ось чому оцінювати роботу жіночого організму потрібно комплексно, з урахуванням всіх проблем: гінекологічних, щитоподібної залози, сімейної історії та стану молочних залоз. Уважним треба бути не тільки до грудей — необхідні огляд і консультація гінеколога, перевірка щитоподібної залози. Тобто потрібно пройти один раз на рік комплексне обстеження.

А якщо…

«Якщо» — то чим раніше, тим краще! На ранніх етапах все чудово лікується. За даними світової статистики, 95% жінок повністю одужують при виявленні раку грудей на початковій стадії і правильному підході. Коли є проблема (наприклад, підозріле утворення), фахівець завжди допоможе якісно її вирішити.

Ще раз хочу підкреслити, що не потрібно боятися. Зі свого досвіду знаю, що жінки часто більше раку побоюються втратити молочну залозу, втратити привабливість. Абсолютно даремний страх. Сучасні методики лікування і підходи дозволяють не тільки видалити пухлину з організму хірургічно, але і зробити молочну залози ще кращою і за формою, і за об `ємом. Нерідко пацієнтки виписуються з нашої клініки з більш красивими грудьми, ніж були в них до хвороби.

Дмитро Анатолійович, дайте ваші рекомендації.

Моя головна порада — любіть себе, піклуйтеся про себе і своїх близьких. Для цього потрібно витратити всього лише кілька годин у рік на обстеження. Пройдіть його і поставте нагадування — через рік необхідно зробити знову. Зберігайте результати попередніх досліджень. Не бійтеся і довіряйте фахівцям. Ми слідуємо європейським і американським стандартам, щоб зберігати вашу красу і здоров’я. Я бажаю вам чути від лікарів тільки хороші новини![:]

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Рак шкіри: Як захистити себе від ультрафіолетового випромінювання? Лікування
22.07.2024

Рак шкіри: Як захистити себе від ультрафіолетового випромінювання?

Рак шкіри є однією з найпоширеніших форм онкології у світі. Він виникає, коли клітини шкіри починають неконтрольовано рости. Це зазвичай трапляється через пошкодження ДНК в клітинах шкіри, яке часто викликане впливом ультрафіолетового (УФ) випромінювання від сонця або штучних джерел, таких як солярії. Існують різні типи раку шкіри, включаючи базальноклітинну карциному, плоскоклітинну карциному та меланому, причому […]

СЕРЬОГІНА
Наталія Серьогіна
Імунна система і рак: Як підвищити захист організму? Лікування
20.07.2024

Імунна система і рак: Як підвищити захист організму?

Імунна система – наш особистий охоронець, який стоїть на варті нашого здоров’я 24/7. Вона безперервно захищає нас від мікробів, вірусів і навіть ракових клітин. Але чи знаєте ви, що можна підвищити її ефективність і зменшити ризик розвитку онкологічних захворювань? Сьогодні ми розкриємо таємниці, які допоможуть вам зміцнити імунну систему та збільшити її здатність боротися з […]

Імунна система і рак: Як підвищити захист організму?
Степан Крулько
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Доверху