Головна/Чому у пацієнтів з одним діагнозом різні схеми лікування?
11.04.2024

Чому у пацієнтів з одним діагнозом різні схеми лікування?

Сьогодні ми поговоримо про лікування онкопацієнтів, в результаті якого настає одужання. Таке лікування називається в медицині радикальним. Суть індивідуального підходу в їх лікуванні для нас розкрила онколог, хіміотерапевт і завідувачка хіміотерапевтичним відділенням TomoClinic Оксана Фрідман.

— Часто пацієнт напередодні лікування раку бажає отримати якусь визначеність, і тому запитує у лікарів, скільки у нього буде курсів хіміотерапії. Чи можна відповісти чітко на це питання?

— Для пацієнтів з радикальним лікуванням кількість курсів чітко прописана в міжнародних протоколах ESMO і NCCN. Наприклад, після операції на кишечнику пацієнту рекомендований протокол з прийомом препарату XELOX протягом півроку.

— Чи буває, що у пацієнта «вимальовується» індивідуальний шлях протипухлинної терапії?

— Консиліум спирається на міжнародні протоколи, однак в ході лікування схема може коригуватися. Ми не знаємо, як проявить себе хвороба або хронічні захворювання, як буде почувати себе пацієнт і впливати на організм хіміотерапія. Наприклад, пацієнтка з раком молочної залози отримує препарат доксорубіцин, у якого висока ступінь кардиотоксичности. І якщо у неї виникають проблеми з серцем, протокол лікування може бути переглянутий через неможливість прийому такого препарату. У деяких випадках знижують дозування. Зустрічається і повна непереносимість препарату — і тоді необхідно його скасувати, якщо це може призвести до тяжких ускладнень.

— Від чого залежить кількість курсів хіміотерапії?

— Від діагнозу, стадії захворювання, гістології, локалізації пухлини. Часто кількість курсів пов’язана з клінічними дослідженнями, адже за їхніми результатами і складають міжнародні рекомендації для лікування пацієнтів. Вибирається оптимальний курс лікування для досягнення максимальної безрецидивної і загальної виживаності.

— Що відбувається, якщо в ході лікування себе починають проявляти хронічні хвороби?

— Зазвичай протоколу слідують до прогресії хвороби або нестерпної токсичності. Тому лікарям важливо відстежувати, чи не погіршується клінічна картина пацієнта. Якщо наростає больовий синдром, з’являється асцит і задишка, підвищуються показники ниркової або печінкової недостатності, наростає аритмія або рівень цукру в крові, то на новий цикл лікування такий пацієнт не піде. Консиліуму доведеться розібратися, знайти причину цих симптомів, при необхідності обстежити людину. Лікар повинен зрозуміти: це реакція на хіміотерапію або загострення (рецидив) хронічних станів. У першому випадку потрібно відкоригувати план: відмінити препарат у важких випадках або знизити дозу. Необхідна консультація суміжного фахівця, симптоматична терапія, стабілізація стану, після чого можна продовжити протипухлинне лікування.

— Чи бувають випадки, коли вже не потрібно дотримуватися протоколу, якщо реакція організму на лікування висока?

— Дотримання схеми лікування дасть максимальне безрецидивне виживання. Якщо немає важких побічних ефектів і критичного зниження якості життя, що приводить до інвалідності, то пацієнт продовжує лікування за схемою, навіть якщо пухлина зникла. Пройти всі запропоновані курси необхідно в профілактичних цілях.

— Хто приймає рішення про схему лікування і її коригування?

— При надходженні хворого консиліум оцінює його стан, затверджується протокол лікування. Однак фахівці завжди спочатку обговорюють, яка доза повинна бути, які методи допоможуть оцінити реакцію організму на лікування і як будуть аналізувати ефект терапії. Перед кожною госпіталізацією важливо комплексно оцінити стан пацієнта в порівнянні з попереднім: самопочуття, симптоми, скарги, переносимість, активність, аналізи. Стандарти стандартами, але ж кожен пацієнт індивідуальний. Тому і схема лікування буде індивідуальною незалежно від прийнятого протоколу лікування.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху