Головна/Олег Горошенко: терапія онкології починається з точної діагностики
11.04.2024

Олег Горошенко: терапія онкології починається з точної діагностики

Знайти і знешкодити. Лікування раку завжди має стартувати з такого важливого «знайти» діагностики на декількох рівнях. Візуалізація одна із основних. Вже потім рак можуть підтвердити в лабораторії і визначити стадію захворювання. Але саме лікар-рентгенолог при обстеженні пацієнта першим бачить пухлину на своєму моніторі, першим замислюється щодо її природи і першим повідомляє попередній діагноз. Сьогодні говоримо про це з провідним лікарем-рентгенологом і завідувачем відділення діагностики TomoClinic Олегом Горошенко.

Олег Володимирович, як давно вашим профілем стала діагностика?

— Свою спеціалізацію я отримав в Національному медуніверситеті ім. А. А. Богомольця, а лікарем-рентгенологом працював в клініках Рівному, тепер в Кропивницькому. Діагностую онкологію у пацієнтів вже більше 7 років, з 2013 року в цьому мені допомагає методика МРТ.

До речі про магнітно-резонансну томографію. Наскільки успішно йде обстеження саме на томографі Toshiba Vantage TITAN, який встановлений в TomoClinic?

— На сьогоднішній момент проводити онкоскринінг на МРТ-апараті з потужністю магнітного поля 1,5 Тесла — це золотий стандарт для певних захворювань, найважливіше при цьому — виявлення раку передміхурової залози. Він дає високу достовірність, до уваги потрапляють первинні пухлини і метастази навіть мікроскопічних розмірів. З нашим апаратом ми вже досконально познайомилися з протоколами досліджень і нюансами роботи, такий клас техніки нами добре вивчений і ми знаємо його можливості. Крім того, він розроблений саме для виявлення онкологічних захворювань. 

томограф

Які переваги є у цього апарату і наскільки це важливо для якісної діагностики?

— Тут є багато налаштувань для більш детального обстеження певних ділянок організму. Наприклад, для обстеження простати необхідно застосувати метод дифузії з високим b-фактором (1000). Це міжнародний стандарт, тому пацієнти проходять у нас МРТ на європейському рівні. Крім того, ми — єдині в місті, хто проводить динамічне контрастне підсилення. У клініці є не тільки томограф, але і спеціальний інжектор для автоматичного введення контрастної речовини. А значить ми можемо більш якісно провести діагностику і зробити висновок про природу виявленого новоутворення.

Хто приймає рішення щодо необхідності використання контрастної речовини для дослідження?

— Зазвичай ми, тому що саме перед діагностами постає клінічна задача: виявити патологію або спростувати ці підозри, знайти метастаз, відрізнити його від кісти, зафіксувати рецидив. І який спосіб обрати для вирішення такого завдання — питання до нас. Часто на цьому апараті ми можемо обійтися і без контрасту, деякі зони організму дозволяють це зробити.

Для кого з пацієнтів особливо важливим є проведення МРТ з динамічним контрастним посиленням?

— Перш за все, для виявлення раку простати і молочної залози. Для другого з цих випадків дослідження проводиться тільки з контрастом, і відмовитися від нього не можна. Якщо у жінки алергія на речовину, вона уникає її або шкодує грошей, то і ми змушені відмовитися в проведенні якісного дослідження, але альтернативні методи не дадуть такої точності.

Розкажіть, що дає контраст і чим допомагає фахівцеві в ході діагностики?

— Враховуючи, як поводиться орган або новоутворення після введення контрасту, можна судити про його властивості та природу. Найчастіше злоякісні пухлини відрощують навколо себе судинну сітку, яка більш густіша, ніж у сусідній здоровій тканини. І при введенні контрасту ми бачимо в динаміці, як ця сітка стрімко і об’ємно його накопичує. Хоча треба враховувати, що є і пухлини з протилежними особливостями. На жаль, рентгенологія не така проста і однозначна, щоб кожен міг проводити діагностику самостійно: без якісного обладнання і досвідченого фахівця обійтися складно. 

Яке обладнання може доповнити картину або стати альтернативою МРТ?

— Наш комп’ютерний томограф TOSHIBA AQUILION LB. Він підходить для дослідження всього організму, серцево-судинної системи, голови. Тут також іноді можна обійтися без контрасту, наприклад для ранньої діагностики раку легенів, але для визначення у людини онкології він вкрай бажаний. Ми можемо обмежитися низькими дозами контрасту. Враховуємо багато факторів, вигляд новоутворення, з’ясовуємо його характер. Визначаємо, де розташовується пухлина, які у неї розміри, чи є метастази, судинна сітка і капсула. Комп’ютерна томографія на цьому апараті — це добре відпрацьована методика онкоскринінгу, якій можна довіряти.

узи диагностика рака

Що ви можете сказати про ваш УЗД-апарат?

— У нашій клініці встановлено Aplio ™ 500 Platinum, це обладнання експертного класу з виразною і якісною візуалізацією. У нього є кілька важливих функцій. Smart Fusion дає нам право в реальному часі порівняти ультразвукові знімки з зображеннями КТ і МРТ, знайти пухлину. Ця функція — наш «навігатор» в разі біопсії. Часто застосовую в своїй практиці SMI: з нею я бачу кровотік малої швидкості, навіть 1-2 мм на секунду, а це менше, ніж може виявити звичайний доплер. Також УЗД може визначити жорсткість тканин. У цьому допомагає функція еластографії — компресійної, коли орган можна здавити, і зсувної хвилі, коли це зробити неможливо або ризиковано. Цей принцип ми часто застосовуємо для пацієнтів з передраковими станами — цироз печінки і гепатити. Таке дослідження доповнює лабораторні аналізи і допомагає знайти потрібну тактику лікування. Воно давно визнано в світі і саме у нас його можна провести. 

Як ультразвук вирішує завдання діагностики поширеного серед жінок раку молочної залози?

—  В Україні зараз здоровим жінкам молодше 40 років не показана мамографія, відповідно, першою методикою обстеження грудних залоз є УЗД. Якщо проводити УЗД у кваліфікованого фахівця на апараті експертного класу, вірогідність знаходження страшного недуга на ранній стадії значно підвищується. Деякі додаткові функції, якими оснащений наш апарат, зокрема еластографія, можливість «підсвічування» мікрокальцинатів функцією MicroPure допомагають у спірних ситуаціях визначитися із подальшою тактикою спостереження пацієнтки, проведення біопсії, скерування до лікуючого онколога.

Що стосується мамографії, чи проводиться вона в Кропивницькому і у вашій клініці зокрема?

— TomoClinic — єдине місце в Кропивницькому, куди приїжджають робити МРТ молочних залоз городяни, жителі Херсона, Миколаєва, Дніпра. Ми також робимо УЗД молочних залоз, у нас є великий досвід біопсій і пункцій, стаціонарного мамографа наразі немає. Хоча наша клініка вже 1,5 роки веде проект мобільної медичної консультації з мамографом «на колесах». Жінкам важливо щомісяця вести обстеження грудей самостійно, раз на рік — у лікаря, раз в 1 чи 2 роки робити мамографію. Особливо це стосується жінок 40 років і старше, якщо онкологія грудей зустрічалася у їхніх близьких родичок. Якщо ви поза групою ризику, то щорічне обстеження можна починати проводити з 50 років.

Маммология

Чи обмежуються ваші професійні інтереси тільки питаннями діагностики онкологічних захворювань?

— Я часто стажуюся в інших клініках, а в вересні 2018 року на базі TomoClinic пройшла Перша українська школа інтервенції, яка була присвячена питанню біопсії на грудній клітці, вузлів середостіння і легенів. Ми — одні з небагатьох в Україні, хто може виконувати подібні втручання з 2016 року завдяки флюороприставці. Крім того, на базі Харківської академії післядипломної освіти я пройшов курси підвищення кваліфікації з інтервенційної радіології та став сертифікованим фахівцем в проведенні подібних процедур. Тому мені цікава не тільки діагностика, але й інтервенція, абдомінальна і торакальна радіологія.

Можете поділитися унікальним випадком з вашої клінічної практики?

— Нещодавно я проводив біопсію 9-річній дитині — це було вперше з таким маленьким пацієнтом, хоча займаюся інтервенцією вже 3 роки. Вперше ми працювали спільно з 3 іншими фахівцями: лікарем УЗД, анестезіологом, асистентом-медсестрою. Також вперше в своїй професійній практиці в ході біопсії я працював одночасно з КТ і УЗД-апаратом. З високою ймовірністю у хлопчика саме саркома, а в цьому випадку було важливо зробити мінімальну кількість проколів тканини голкою, набрати достатньо біоматеріалу для досліджень і скоротити ризик для пацієнта. Ми це розуміли заздалегідь і тому використовували провідникову голку італійського виробництва. До речі, їх не мали в Україні, поки не почали застосовувати в нашій клініці.

У чому полягала складність діагностування такої пухлини?

— До нас звернулися за направленням хіміотерапевта дитячої обласної лікарні. У хлопчика по КТ та МРТ виявили злоякісну пухлину таза з великим поширенням уздовж хребта. Її тип не змогли визначити навіть у Києві, тому за верифікацією звернулися до нас. Я побачив на КТ-знімках новоутворення, але в режимі реального часу складно розглянути судини, а на УЗД нам заважала кістка. Тому ми і вибрали такий унікальний підхід до проведення біопсії. Зараз після гістології для підтвердження діагнозу проводиться імуногістохімія і лабораторні дослідження.

Як в діагностиці обрати найбільш вірний метод дослідження, щоб пацієнт не втрачав цінний час та гроші, менше ризикував?

— Це нормально, коли патологію видно з одною методикою скринінгу і важко діагностувати з іншою. Наприклад, деякі види кіст не можна зафіксувати одночасно на КТ, МРТ та УЗД. Я можу добре оглянути метастаз на КТ з контрастним посиленням, а еластографія на УЗД допоможе більш точно діагностувати цироз, що не зробить навіть МРТ з контрастним речовиною. Рентгенологу важливо виявити знання та уважність, починаючи з цього етапу, тому що невірно обраний вид діагностики може кардинально змінити її результат.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя Лікування
23.06.2024

Обережно, рак! Ворога потрібно знати в обличчя

Рак – одне з найнебезпечніших захворювань сучасності, яке може атакувати будь-яку частину нашого організму. Цей ворог не має жалю до своїх жертв, тому важливо бути завжди насторожі і знати його “обличчя”. Основні симптоми раку можуть бути різними і залежать від типу захворювання. Найпоширеніші ознаки раку включають незвичайні кровотечі, швидку втрату ваги, постійне втомлення, зміни в […]

чернги ш
Олег Черниш
Який метод лікування онкології є найкращим? Лікування
20.06.2024

Який метод лікування онкології є найкращим?

Лікування онкологічних захворювань завжди є складним та індивідуальним процесом. Тому вибір методу, який буде застосовуватися, залежить від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання, загальний стан пацієнта та його власні побажання. Отже, важливо розуміти, що немає універсального “найкращого” методу лікування, оскільки кожен випадок є унікальним. Хірургічне втручання є одним із основних методів боротьби з […]

Який метод лікування онкології є найкращим?
Степан Крулько
𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я. Лікування
17.06.2024

𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 – сучасні рішення для вашого здоров’я.

Нові технології та досягнення у лікуванні раку повністю змінили уявлення про можливості медицини. Пацієнти після лікування онкологічних захворювань сьогодні можуть повернутися до повноцінного життя. Вчені сподіваються, що цей прогрес буде зростати з кожним роком. І докладають до цього багато зусиль. Завдяки чому це можливо? На щастя, люди стали більш свідомо ставитися до свого здоров’я, а […]

лікар 18
Алла Кухар
Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ Лікування
13.06.2024

Відповіді на популярні питання пацієнтів 𝐓𝐨𝐦𝐨𝐂𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜 про МРТ

Що необхідно знати про МРТ Магнітно-резонансна томографія – діагностична процедура, принцип якої заснований на використанні магнітних полів, що дозволяють створювати чіткі та високоінформативні знімки. Проходячи крізь тканини, магнітне поле викликає коливання атомів водню в молекулах води, і отриманий резонанс фіксується апаратурою. Далі сигнали обробляються комп’ютерною програмою і відображаються у вигляді знімків на моніторі. Після дослідження […]

врач
Андрій Сподін
Доверху