Головна/Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?
11.04.2024

Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?

До нас звертаються люди різного віку і з різними супутніми захворюваннями. Щоб кожен наш пацієнт отримував оптимальну для його випадку онкологічну допомогу, ми піклуємося про недопущення ускладнень ще на етапі розробки схеми лікування раку. Нерідко, щоб стабілізувати стан людини, потрібна своєчасна підтримка роботи серця. Саме цим займається кардіолог нашого центру Віталій Крошка.

«Необхідно провести діагностику ризиків ускладнень ще до початку курсу лікування раку. Чим раніше у пацієнта виявлять, наприклад, серцеву недостатність і почнуть її лікування, тим вищі шанси на те, що курс хіміотерапії буде успішним і не погіршить якість життя», — підкреслює Віталій Крошка. Досвідчений кардіолог відповів на важливі питання.

— Якщо виявлені проблеми з серцем — продовжити черговий етап онкологічного лікування або відкласти? Як ви шукаєте відповідь на життєво важливе питання?

— У таких випадках ми оцінюємо ризик. «Стратифікація ризиків» — так називається етап аналізу, при якому кардіолог зважує всі «за» і «проти» перед стартом лікування раку у пацієнта з проблемою серцево-судинної системи.

Наприклад, пацієнт планує курс хіміотерапії. Перед стартом хіміотерапії проводиться комплекс обстежень, в який входить ехокардіографія і електрокарідограмма, щоб оцінити вихідні параметри роботи серця. На підставі отриманих даних робляться висновки, ставляться діагнози. З урахуванням цих даних застосовуємо різні шкали розрахунку ризиків, які допомагають зрозуміти, з чим потенційно може зіткнутися пацієнт під час лікування основного захворювання. В ході аналізу розрізняють один з 4 рівнів ризиків: низький, проміжний, високий і дуже високий. Залежно від стадії і планованої терапії онкологічного захворювання мультидисциплінарний консиліум приймає подальші рішення, визначає тактику щодо конкретного пацієнта.

Конкретний приклад. Пацієнтка близько 10 років тому в ході лікування раку молочної залози проходила радіотерапію на кобальтовому апараті в одній з медичних установ. Нещодавно звернулася за допомогою в наш центр. У жінки діагностували рак гортані і критичне звуження одного з клапанів серця. Проблеми з серцем, що виникають через багато років після променевого лікування, — це часті наслідки опромінення на кобальтових установках.

Ми рекомендували пацієнтці променеву терапію в комбінації з медикаментозною. Після більше 20 сеансів радіотерапії значно зменшилася пухлина, покращився стан.

Однак хіміотерапію довелося відкласти, тому що критичне звуження клапана саме по собі є надзвичайно небезпечним станом, викликає цілий каскад змін в організмі, найвищий рівень ризику розвитку загрозливих для життя аритмій, гострої серцевої недостатності. Тому наші рекомендації — пройти транскатетерну заміну клапана в спеціалізованому центрі з лікування серцево-судинних захворювань. Після усунення проблеми пацієнтка повернеться до нас, щоб продовжити лікування.

— Які дослідження проводять для точної діагностики стану серця?

Їх багато, але в нашому центрі доступні для проведення практично всі основні методи: електрокардіографія спокою, холтерівське моніторування ЕКГ і артеріального тиску, ультразвукове обстеження — ехокардіографія з допплерівським картуванням, ангіографія судин серця — коронарографія, ангіографія порожнин серца — вентрикулографія. Тредміл-тест в центрі не використовується, оскільки я вважаю холтерівське моніторування 12-канальної ЕКГ в наших специфічних умовах більш інформативним. Є плани з освоєння методики МРТ дослідження міокарда, яке дає точну інформацію про стан серцевого м’яза і його життєздатності.

— Яка ваша роль при розробці остаточного плану лікування?

— Залежить від ситуації. Рівень ризику для конкретного пацієнта визначає необхідність призначення медикаментозної терапії — наприклад пацієнти дуже високого рівня ризику повинні обов’язково отримувати превентивне лікування певними препаратами, причому почати це лікування бажано не пізніше, ніж за тиждень до початку хіміотерапії. Їх стан треба моніторити в процесі лікування, іноді можуть знадобитися позапланові втручання. Нерідко пропоную замінити призначений хіміопрепарат на аналог з меншим ризиком розвитку негативних ефектів. Це дає більше шансів на те, що хіміотерапія пройде безпечно для пацієнта. Досить часто доводиться пояснювати, чому променева терапія з використанням новітніх методик краще старих технологій і яким чином це впливає на стан серцево-судинної системи в майбутньому. У будь-якому випадку, головну роль грає саме мультидисциплінарний підхід, коли пацієнт отримує своєрідну «дорожню карту» для лікування всіх захворювань, що гарантує йому оптимальну якість і тривалість життя.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху