Головна/Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?
11.04.2024

Проблеми з серцем і рак: як лікувати і уникнути ускладнень?

До нас звертаються люди різного віку і з різними супутніми захворюваннями. Щоб кожен наш пацієнт отримував оптимальну для його випадку онкологічну допомогу, ми піклуємося про недопущення ускладнень ще на етапі розробки схеми лікування раку. Нерідко, щоб стабілізувати стан людини, потрібна своєчасна підтримка роботи серця. Саме цим займається кардіолог нашого центру Віталій Крошка.

«Необхідно провести діагностику ризиків ускладнень ще до початку курсу лікування раку. Чим раніше у пацієнта виявлять, наприклад, серцеву недостатність і почнуть її лікування, тим вищі шанси на те, що курс хіміотерапії буде успішним і не погіршить якість життя», — підкреслює Віталій Крошка. Досвідчений кардіолог відповів на важливі питання.

— Якщо виявлені проблеми з серцем — продовжити черговий етап онкологічного лікування або відкласти? Як ви шукаєте відповідь на життєво важливе питання?

— У таких випадках ми оцінюємо ризик. «Стратифікація ризиків» — так називається етап аналізу, при якому кардіолог зважує всі «за» і «проти» перед стартом лікування раку у пацієнта з проблемою серцево-судинної системи.

Наприклад, пацієнт планує курс хіміотерапії. Перед стартом хіміотерапії проводиться комплекс обстежень, в який входить ехокардіографія і електрокарідограмма, щоб оцінити вихідні параметри роботи серця. На підставі отриманих даних робляться висновки, ставляться діагнози. З урахуванням цих даних застосовуємо різні шкали розрахунку ризиків, які допомагають зрозуміти, з чим потенційно може зіткнутися пацієнт під час лікування основного захворювання. В ході аналізу розрізняють один з 4 рівнів ризиків: низький, проміжний, високий і дуже високий. Залежно від стадії і планованої терапії онкологічного захворювання мультидисциплінарний консиліум приймає подальші рішення, визначає тактику щодо конкретного пацієнта.

Конкретний приклад. Пацієнтка близько 10 років тому в ході лікування раку молочної залози проходила радіотерапію на кобальтовому апараті в одній з медичних установ. Нещодавно звернулася за допомогою в наш центр. У жінки діагностували рак гортані і критичне звуження одного з клапанів серця. Проблеми з серцем, що виникають через багато років після променевого лікування, — це часті наслідки опромінення на кобальтових установках.

Ми рекомендували пацієнтці променеву терапію в комбінації з медикаментозною. Після більше 20 сеансів радіотерапії значно зменшилася пухлина, покращився стан.

Однак хіміотерапію довелося відкласти, тому що критичне звуження клапана саме по собі є надзвичайно небезпечним станом, викликає цілий каскад змін в організмі, найвищий рівень ризику розвитку загрозливих для життя аритмій, гострої серцевої недостатності. Тому наші рекомендації — пройти транскатетерну заміну клапана в спеціалізованому центрі з лікування серцево-судинних захворювань. Після усунення проблеми пацієнтка повернеться до нас, щоб продовжити лікування.

— Які дослідження проводять для точної діагностики стану серця?

Їх багато, але в нашому центрі доступні для проведення практично всі основні методи: електрокардіографія спокою, холтерівське моніторування ЕКГ і артеріального тиску, ультразвукове обстеження — ехокардіографія з допплерівським картуванням, ангіографія судин серця — коронарографія, ангіографія порожнин серца — вентрикулографія. Тредміл-тест в центрі не використовується, оскільки я вважаю холтерівське моніторування 12-канальної ЕКГ в наших специфічних умовах більш інформативним. Є плани з освоєння методики МРТ дослідження міокарда, яке дає точну інформацію про стан серцевого м’яза і його життєздатності.

— Яка ваша роль при розробці остаточного плану лікування?

— Залежить від ситуації. Рівень ризику для конкретного пацієнта визначає необхідність призначення медикаментозної терапії — наприклад пацієнти дуже високого рівня ризику повинні обов’язково отримувати превентивне лікування певними препаратами, причому почати це лікування бажано не пізніше, ніж за тиждень до початку хіміотерапії. Їх стан треба моніторити в процесі лікування, іноді можуть знадобитися позапланові втручання. Нерідко пропоную замінити призначений хіміопрепарат на аналог з меншим ризиком розвитку негативних ефектів. Це дає більше шансів на те, що хіміотерапія пройде безпечно для пацієнта. Досить часто доводиться пояснювати, чому променева терапія з використанням новітніх методик краще старих технологій і яким чином це впливає на стан серцево-судинної системи в майбутньому. У будь-якому випадку, головну роль грає саме мультидисциплінарний підхід, коли пацієнт отримує своєрідну «дорожню карту» для лікування всіх захворювань, що гарантує йому оптимальну якість і тривалість життя.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки коштує лікування раку у TomoClinic? Лікування
10.01.2025

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?

TomoClinic у Кропивницькому — Це сучасний онкологічний центр повного циклу, де пацієнти отримують комплексну медичну допомогу: від діагностики до лікування. Наша клініка створена, щоб забезпечити якісне лікування онкологічних захворювань із максимальним комфортом для пацієнтів. Безкоштовне лікування у TomoClinic Ми пропонуємо безкоштовні методи лікування раку, що надаються завдяки НСЗУ: Хіміотерапія. Якщо в лікарні є в наявності […]

Скільки коштує лікування раку у TomoClinic?
Степан Крулько
Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання Лікування
9.01.2025

Хіміотерапія: Відповіді на найчастіші питання

Хіміотерапія є одним із основних методів лікування онкологічних захворювань. Вона допомагає боротися з пухлинами, зупиняючи ріст і розмноження ракових клітин. У цій статті ми відповімо на найпоширеніші запитання, щоб розвіяти міфи й допомогти вам краще розуміти цей вид лікування. Що таке хіміотерапія? Хіміотерапія — це лікування за допомогою спеціальних лікарських засобів (цитостатиків), які впливають на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ) Лікування
14.12.2024

Найпоширеніші запитання про магнітно-резонансну томографію (МРТ)

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — це сучасний і безпечний метод діагностики, який дозволяє отримати детальні зображення внутрішніх органів і тканин. Завдяки високій точності цей метод часто використовується для виявлення захворювань, які неможливо діагностувати іншими способами. Якщо вам призначили МРТ або ви розглядаєте можливість пройти таку процедуру, у вас можуть виникати запитання. У TomoClinic ми підготували відповіді […]

врач
Андрій Сподін
Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок Лікування
17.11.2024

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, яке потребує своєчасної діагностики та лікування. У 2023 році в Україні зареєстровано 12 683 нових випадки, і кожен четвертий випадок діагностується на ІІІ–ІV стадії, коли лікування є складнішим. Фактори ризику для раку молочної залози: наявність у родині випадків захворювання на рак молочної залози, відсутність вагітностей або […]

караськов
Дмитро Караськов
Доверху