Головна/Промені, які знищують рак: не дати пухлини шансу на виживання
Наталія Серьогіна
Наталія Серьогіна
23.03.2024

Промені, які знищують рак: не дати пухлини шансу на виживання

Промені, які знищують рак: не дати пухлини шансу на виживання

Коли ви чуєте слово «хірургія», швидше за все, розумієте сенс цього методу. Так само і з хіміотерапією — зазвичай є розуміння. А ось променевої терапії багато хто до цих пір побоюються, налякані численними міфами і навіть розповідями про світові катастрофи. Однак є непорушний, доведений онкологічною наукою факт — в 65% випадків радіотерапія необхідна для успішного лікування раку, використовується або самостійно, або в поєднанні з операцією, хіміотерапією.

Чому не потрібно боятися і виконувати всі призначення лікарів? Давайте розбиратися разом.

Як проводять променеву терапію в одному з найбільших онкологічних центрів України TomoClinic?

У центрі використовують передові технології. Для кожного пацієнта фахівці підбирають оптимальний варіант лікування. Величезне значення має технічне оснащення клініки: сучасний лінійний прискорювач Elekta Synergy® і унікальна для України система TomoTherapy. Ця система — єдиний апарат для радіотерапії з вбудованим комп’ютерним томографом — з високою точністю забезпечує тривимірний розподіл дози опромінення при обертанні лінійного прискорювача на 360 °: немає обмежень за розміром, формою, типом і розташуванням пухлини; можна за один сеанс лікувати відразу кілька мішеней (і маленькі, і великі пухлини), причому в різних місцях.

Що значить точність проведення радіотерапії?

Це означає, що в пухлину потрібно донести необхідну дозу випромінювання, яка стане для неї убивчою, і, в той же час, забезпечити максимальний захист прилеглих здорових органів і структур. Саме високі технології допомагають вирішити такі не просто важливі, а часто рятівні для пацієнтів задачі. Фахівці центру застосовують технологію IMRT — променеву терапію з модульованою інтенсивністю.

Сенс технології в тому, що IMRT використовує тривимірні зображення ракової пухлини і навколишніх тканин, щоб «узгодити» потік випромінювання з розміром і формою пухлини, тобто, щоб цей потік бив точно в ціль. Дози опромінення лікарі-радіологи та медичні фізики підбирають для кожного пацієнта так, щоб доза була максимальною для пухлини, а мінімум випромінювання брали навколишні здорові тканини. Для складних об’єктів опромінення, зокрема для утворень голови-шиї, така технологія найефективніша. За останні кілька років IMRT став поширеним і успішним методом лікування раку простати. Цю технологію застосовують у всіх розвинених країнах світу, і вона доступна пацієнтам TomoClinic.

Як досягають точності опромінення при використанні IMRT?

Serogina

На питання нам відповіла завідуюча відділенням променевої терапії TomoClinic, лікар-радіолог вищої категорії Наталія Серьогіна:

— Сучасні методики планування, щоденний візуальний контроль положення пацієнта дозволяють досягти максимальної точності. Наприклад, коли чоловік проходить лікування передміхурової залози, ми контролюємо стан прямої кишки, головок стегнових кісток, ступінь наповнення сечового міхура і можемо підводити високі дози в пухлину з мінімальним ризиком для цих органів.

— Це можливо при лікуванні утворень в будь-якій частині тіла?

— Так, використання високих технологій та, звичайно, досвід нашої команди дають можливість істотно знизити ймовірність ускладнень з боку критичних органів при будь-якому розташуванні утворень. Щоб було зрозуміло, наведу приклад лікування пухлин голови-шиї. У цьому випадку може виникнути такий побічний ефект, як сухість слизової, коли практично немає слини в роті — дуже неприємні відчуття. Уникнути їх можливо саме завдяки високій точності опромінення, яку ми досягаємо, в тому числі і за допомогою адаптивних планів.

 — Що таке адаптивний план?

— Можна сказати, що це математично складне завдання, яке ми вирішуємо. Кожен пацієнт приходить зі своєю власною анатомією і потребує індивідуального плану лікування. Первісне планування на основі КТ симуляції ми робимо перед початком променевої терапії. До уваги приймаємо багато факторів, у тому числі вид раку, розмір пухлини і її розташування, результати аналізів, історію хвороби і т. і.

foto1

Адаптивним називається новий індивідуальний план, який ми готуємо вже в процесі лікування, тобто виконуємо перепланування. Це необхідно тому, що пацієнт може схуднути в ході досить тривалої променевої терапії (близько двох місяців: 30 – 35 сеансів). Значить, змінюється його анатомія, і тоді, якщо не змінити план радіотерапії, виникне помилка, що не можна допускати, коли мова йде про здоров’я та життя людини. Саме завдяки щоденному контролю ми можемо перерахувати план, і пацієнт в результаті лікування отримає на пухлину ту дозу, яка і була запланована. Дуже важливо, критично важливо, що наші пацієнти проходять весь курс без перерви.

— Чому це важливо і в чому небезпека перерви?

— У більшості клінік протягом отримання променевої терапії утворень голови-шиї (гортань, гортаноглотка, носоглотка і т. і.) роблять двох або тритижневі перерви через токсичність лікування, якість тоді втрачається: пухлина отримує «відпочинок», і результати гірше. У нашому центрі пацієнти проходять весь курс без перерви, тому що є щоденний контроль і можливість перепланування. Підводимо високі дози до пухлини з мінімальним впливом на здорові органи. Сухість у роті зменшується в 2-3 рази в порівнянні з побічними явищами при лікуванні на застарілих кобальтових апаратах, і є нижчою, ніж при інших методиках планування, наприклад 3-D конформній променевій терапії. Ми пояснюємо пацієнтам ще до початку терапії, що лікування може бути нелегким, але боротися будемо разом, будемо в усьому допомагати і підтримувати, разом пройдемо курс без перерви, щоб не дати пухлини шансу на виживання.

— Якщо буде виявлено рецидив в якомусь органі, чи можна опромінювати його вдруге?

— Іноді дійсно виникає необхідність у повторному опроміненні. В таких випадках у команди клініки — лікарів-радіологів, медичних фізиків — буде повна інформація про раніше проведене лікування, якщо пацієнт проходив його в нашому центрі, і людина зможе вдруге також якісно пройти радіотерапію. Це дозволить продовжити життя пацієнта і, можливо, поліпшити її якість.

  – При яких захворюваннях використовується променева терапія?

— Дуже широкий спектр онкологічних хвороб. Ми лікуємо понад 40 локалізацій пухлинного процесу. Найчастіше — злоякісні утворення:

  • молочної залози;
  • передміхурової залози;
  • головного мозку і спинного мозку;
  • легень;
  • голови і шиї;
  • прямої кишки.

— TomoClinic — найкраща в Україні і одна з кращих в Європі клінік по проведенню променевої терапії. Про це нещодавно впевнено заявив на прес-конференції директор центру Володимир Ященко. У чому секрет успіху?

— Я б відзначила три головні чинники успіху: унікальне для України обладнання, новітні технології та командна робота лікарів-радіологів, медичних фізиків, рентген-лаборантів. Наша команда — наша гордість. Адже будь-яка, навіть найкраща в світі апаратура, не дає ніякої користі, якщо з нею не працюють досвідчені фахівці.

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху