Головна/Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний
11.04.2024

Психолог TomoClinic Яніна Петренко: Світ дає варіанти вибору — тим і прекрасний

Тривожність, непереносимість невизначеності, апатія, усі думки крутяться навколо центральної негативної думки і повторюються («замкнене коло думок», тобто румінація). Все це — знайомі стани для багатьох людей світу під час пандемії, у тому числі і для тих, хто проходить онкологічне лікування.

Як долати складнощі без втрати якості життя, пояснила психолог TomoClinic Яніна Петренко.

«Щодня у своєму кабінеті я зустрічаю пацієнтів, ми розмовляємо, долаємо важкі стани. У невизначеності зараз перебуває весь світ — саме так він виглядає і очима наших пацієнтів. Багато хто живе одним днем: бояться планувати, залишаються тривожними, відчувають розчарування від зруйнованих планів», — розповідає Яніна.

Які техніки та методики допомагають подолати тривожність?

  1. Психоедукація: при першій розмові з пацієнтом оцінюється конкретна ситуація, йде розмова на тему, що таке тривожність і як з нею впоратися.
  2. Техніка перемикання уваги (наприклад, техніка рахунку та деталізації предметів навколо).
  3. М’язова релаксація.
  4. Дихальні техніки.
  5. Візуалізація.

Також допомагає техніка роботи із негативними автоматичними думками: важливо вловити та проаналізувати головну негативну думку та зрозуміти, наскільки вона достовірна. Поставте собі просте запитання: це мій погляд чи ситуація виглядає так насправді, наскільки я драматизую це? Важливо бачити не лише свою хворобу, а й інші сторони життя.

Які щоденні дії допоможуть упоратися з непереносимістю невизначеності?

Яніна Петренко: «Плануйте свою активність у тому моменті, в якому перебуваєте. Почався новий день: що я можу корисного зараз зробити? Сніданок, фізичне навантаження, порядок, душ, музика, книга, спілкування з домашніми улюбленцями та іншими людьми (навіть онлайн), прогулянка у парку, навчання та робота. Кожен матиме свої ресурсні заняття. Ловіть, помічайте та користуйтеся цими можливостями.

Цінні сьогодні якості, які варто розвивати, — гнучкість мислення та адаптивність. Адаптуйтеся до різних етапів лікування чи життя, змін своїх фізичних можливостей чи стану здоров’я. У багатьох наших пацієнтів навичка адаптивності виробляється поступово. Тобто не можна прийняти поставлений діагноз і поставити на цьому крапку: прийняття відбувається на кожному етапі лікування. Оперативне втручання дає свої страхи та переживання, етап хіміотерапії викликає нові занепокоєння про зовнішній вигляд і самопочуття, а променева терапія приносить інші переживання про те, як із нею впорається організм тощо. У когось із пацієнтів виходить адаптуватися до кожного з етапів, деяким потрібно допомагати. І психолог поряд».

Знаходьте ресурсні заняття

Нещодавно до Яніни Петренко прийшла пацієнтка, колишня робота якої включала спілкування з людьми. У зв’язку із захворюванням жінка часто фокусувалася на негативних думках, але підказки психолога допомогли переключити увагу. Пацієнтка опанувала веб-серфінг та брала участь у всіх онлайн-вебінарах: слухала, навчалася, спілкувалася, наповнювалася.

Спілкування онлайн замінило втрачену можливість, яку давала їй робота в минулому, а також допомогло не «зависнути» в стані апатії у зв’язку з онкологічним захворюванням. Жінка перестала почуватися комунікативно обділеною і пішла в ту область, де відчувала свою силу, впевненість, реалізацію, розвиток. Зрозуміло, це позитивно позначилося і на стані її здоров’я.

Яніна Петренко: «Кожен із нас бачить світ по-своєму: хтось сприймає його як дефіцитарний, а хтось — як світ можливостей. У першому випадку людині здається, що вона завжди недоотримує. У другому випадку фокус переміщається на те, що світ дає варіанти вибору, тим і прекрасний».

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Скільки живуть з раком? Лікування
21.04.2025

Скільки живуть з раком?

Це одне з найчастіших запитань, яке ми чуємо в онкоклініці після встановлення діагнозу. І водночас — одне з найнепростіших. Виживаність залежить не від діагнозу як ярлика, а від низки факторів: Стадія хвороби на момент виявлення Тип і біологія пухлини (агресивність, гормональна чутливість, наявність мутацій) Індивідуальні особливості пацієнта: вік, загальний стан здоровʼя, супутні захворювання Якість і […]

krulko
Степан Крулько
Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна Лікування
8.04.2025

Онкологія сьогодні: про що мовчати вже не можна

Рак — це не лише медичний діагноз, це особисте випробування, яке торкається кожного на глибокому рівні. Попри прориви в технологіях і розширення можливостей лікування, онкологія досі стикається з серйозними труднощами, які ускладнюють шлях пацієнта до одужання. Про ці проблеми важливо говорити відкрито. Не для того, щоб лякати, а щоб змінювати — разом. Проблема №1: Зволікання […]

krulko
Степан Крулько
Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам? Лікування
30.03.2025

Перша допомога при променевих ускладненнях: що потрібно знати онкопацієнтам?

Променева терапія — один із найефективніших методів лікування злоякісних пухлин. Вона прицільно знищує ракові клітини, з мінімальним впливом на здорові тканини. Але як і будь-яке лікування, може супроводжуватись побічними ефектами. У більшості випадків реакції організму на опромінення — контрольовані й тимчасові, але важливо знати, як правильно реагувати на перші симптоми. Які побічні ефекти виникають найчастіше? […]

krulko
Степан Крулько
Загальний вплив хіміотерапії на кров Лікування
21.03.2025

Загальний вплив хіміотерапії на кров

Хіміотерапія є одним із ключових методів лікування онкологічних захворювань, який впливає не лише на пухлинні клітини, а й на весь організм, зокрема на систему кровотворення. Оскільки кров виконує життєво важливі функції, такі як транспортування кисню, захист від інфекцій та згортання, зміни в її складі можуть впливати на загальний стан здоров’я пацієнта. Як хіміотерапія впливає на […]

СКУРЕНКО
Оксана Скуренко
Доверху