Головна/Рак молочної залози в питаннях і відповідях лікаря-мамолога
11.04.2024

Рак молочної залози в питаннях і відповідях лікаря-мамолога

Щодня до нас звертаються люди з різними питаннями щодо онкологічних захворювань та їх лікування. Багато з них часто повторюються. Ми зібрали популярні питання про рак молочних залоз і звернулися з проханням дати на них відповідь до завідувача хірургічним відділенням TomoClinic, лікаря-мамолога, онкохірурга вищої категорії Дмитра Караськова. Знайомимо вас із питаннями і відповідями досвідченого фахівця.

Чи правда, що ризик захворіти на рак грудей вище, якщо жінка не народжувала дітей?

Так, ризик трохи підвищений. Важливо, щоб ви регулярно проходили маммографічні обстеження та УЗД молочних залоз, щоб не пропустити ранній початок хвороби.

Чи пов’язані протизаплідні таблетки з раком молочної залози?

Сучасні комбіновані гормональні контрацептиви дещо збільшують ризик розвитку раку молочної залози. Якщо приймати їх безперервно більше 10 років, ризик підвищується в 1.4 рази, що відповідає ризику при курінні протягом такого ж періоду часу. Обговоріть ситуацію зі своїм лікарем-гінекологом і зважте ризики.

У моєї мами був рак яєчників близько 30 років тому, у мене був рак молочної залози 5 років тому. Чи є ризик, що моя дочка (25 років) або її дочка, моя внучка, можуть захворіти на рак?

Якщо у вашої мами був рак яєчників, а у вас рак молочної залози, можливо, це пов’язано зі спадковим фактором. Необхідна консультація онколога, щоб обговорити ситуацію і визначити, які обстеження потрібно пройти вашій дочці.

Мені дали різну інформацію про потрійний негативний рак молочної залози. Один лікар сказав, що якщо не буде рецидиву протягом п’яти років, то ризику немає. Інший каже, що рак може повернутися навіть через п’ять років і пізніше. Кому вірити?

На жаль, рак молочної залози — підступна хвороба і може повернутися навіть більш ніж через п’ять років. Тому настійно рекомендую продовжувати контрольні обстеження у встановлені терміни.

У мене був рак молочної залози у 45 років, мені зробили операцію, я пройшла все лікування, і зараз мені 60. Я почуваю себе нормально, але операцію зробили невдало в тому сенсі, що дуже деформовані груди і я використовую спеціальну прокладку в бюстгальтер. Чи можна зараз, через стільки років, щось виправити? Чи не небезпечно знову оперуватися, щоб відновити форму?

Реконструкція грудних залоз, а також корекція їх форми, можлива після закінчення спеціального лікування при повній впевненості у відсутності ознак відновлення хвороби. Така операція поверне вам відчуття впевненості в собі, позбавить від психологічного та емоційного дискомфорту. У нашому центрі ви можете отримати консультацію, щоб визначити можливість корекції форми грудей для вашого конкретного випадку.

Чи може гормональний рак молочної залози бути спадковим?

Гормонозалежний або негормонозалежний рак — це не критерій передачі захворювання «у спадок». Якщо у вас є кілька близьких родичок — принаймні, протягом життя двох поколінь,— у яких був рак молочної залози або яєчників, ви перебуваєте в групі ризику спадкового раку. У такому випадку необхідно пройти обстеження. Питання вирішується індивідуально на консультації з лікарем-маммологом або клінічним онкологом.

Чи можу я використовувати місцево естроген для сухої слизової оболонки? Рак молочної залози був в 2000 році. Зараз 56 років.

Обговоріть це питання з лікарем-маммологом. Спеціаліст проаналізує інформацію про характер пухлини, і, можливо, ви зможете користуватися такими препаратами. Варто також обговорити зі своїм гінекологом, які препарати, що не містять естрогену, можна використовувати проти сухих слизових оболонок.

Я чула, що мамографія може принести шкоду, тому що груди дуже сильно стискаються, пухлини можуть бути затиснуті і через це поширюється хвороба. Чи може таке бути правдою?

Сучасна апаратура забезпечує необхідний комфорт. Результати досліджень, в яких вивчалася ефективність мамографічних обстежень, показали, що серед жінок, які не проходили мамографію, смертність від РМЗ вище в порівнянні з тими, хто регулярно проходив мамографічний скринінг. Це суперечить тому, що дозована компресія створює ризик поширення.

Мені 72 роки, але раніше, навіть коли я годувала грудьми дітей, моя ліва молочна залоза була меншою, ніж права. А в минулому році ліва стала більше правої, і це помітно. Я робила мамографію рік тому, і все було в нормі. У родині ніхто не хворів на рак. Як мені вчинити?

Якщо об’єм грудей збільшився, вам необхідні огляд та консультація фахівця. Тільки лікар може внести ясність у вашу ситуацію, щоб визначитися з подальшими діями.

Чому так часто хворіють на рак молочної залози?

Рак молочної залози у жінок і рак простати у чоловіків є двома найбільш поширеними онкологічними захворюваннями. Саме в розвинених країнах рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок, що вказує на те, що наш спосіб життя впливає на ризик. Ситуацію визначають кілька серйозних чинників: екологія, малорухливий спосіб життя, спадковість, репродуктивний фактор, тривалий прийом гормональних контрацептивів.

Що можна зробити, щоб зменшити ризик рецидиву при потрійному негативному раку молочної залози?

Існують дослідження, які показують, що жінки, які фізично активні (принаймні, 30 хвилин фізичної активності в день) і уникають ожиріння, мають менший ризик рецидиву раку молочної залози. Однак при цьому типі раку частіше зустрічається спадкова схильність, тому потрібно проходити контрольні обстеження у встановлений термін, щоб вчасно почати лікування в разі потреби.

У мене була видалена молочна залоза з Her2-позитивною раковою пухлиною. Чи є Her2-позитивні види раку більш схильними до метастазування, ніж інші форми? Лікувалася хіміотерапією і Герцептіном.

Існує кілька різних факторів, які впливають на ризик рецидиву, такі як розмір пухлини, збільшення лімфатичних вузлів, швидкість ділення клітин. У вашому випадку саме таргетна терапія Герцептином найбільш ефективна в комбінації з хіміотерапією.

Куріння збільшує ризик раку молочних залоз?

Сьогодні немає наукових доказів того, що куріння суттєво підвищує ризик раку молочної залози, але куріння збільшує ризик розвитку інших видів раку, в тому числі такого серйозного захворювання, як рак легень і яєчників.

Чи є ризик розвитку раку молочної залози, якщо я часто п’ю вино?

Завжди є кілька факторів, які відіграють роль у розвитку раку молочної залози, і серед них — зловживання алкоголем. Ризик підвищується через розвиток патології печінки і порушення функції гормонального обміну.

Чи знизиться ризик захворіти на рак молочної залози після 55 років?

Ні, це не так. Більше половини жінок, у яких діагностовано рак молочної залози, старше 55 років.

Мені 72 роки, і я не проходила мамографію вже 7 років. Чи потрібно мені пройти дослідження грудей?

Вікових критеріїв для цього дослідження немає. Отримайте рекомендації фахівця для вашого конкретного випадку.

Чи є альтернатива Тамоксифену? Я його приймаю вже два роки і погано себе почуваю: сильно болять ноги, з’явилися вени, і вони теж хворобливі.

Є інші ліки. Можливість зміни препарату обговоріть зі своїм лікуючим онкологом.

Чи існує зв’язок між раком простати і раком молочної залози?

При пошкодженні гена BRCA2 у спадковому апараті людини існує зв’язок між раком простати і раком грудної залози як у чоловіків, так і у жінок. У таких випадках потрібно пройти певні генетичні тести. Консультація лікаря-мамолога внесе ясність у вашу ситуацію: фахівець дасть рекомендації щодо того, які саме аналізи необхідні в конкретній ситуації.

Чи є додаткове лікування інфільтруючої карциноми Her2, яке використовується одночасно з хіміотерапією?

При цьому типі раку молочної залози застосовують спеціальні таргетні препарати, наприклад Герцептин, який комбінують з хіміотерапією.

Чи можна вилікувати рак молочної залози без операції? Я зараз обстежуюся, є підозра на рак грудей, але я дуже боюся втратити молочну залозу, мені здається, що боюся більше, ніж раку. Може, є інші методи, щоб не оперуватися?

Найчастіше операція — обов’язковий етап при лікуванні раку молочних залоз. Можу вас заспокоїти щодо хвилювань з приводу втрати грудей. Абсолютна більшість операцій, які ми проводимо, — органозберігаючі. Застосовуються онкопластичні методи, які дозволяють не тільки зберегти  об`єм залози, але і поліпшити її форму. Навіть якщо необхідно провести видалення молочної залози, можливо відновлення грудей як одночасне (під час операції), так і відстрочене (через деякий час після закінчення лікування).

 Дякуємо, що дочитали до кінця
Дякуємо, що дочитали до кінця Будемо раді, якщо скопіюєте посилання клікнувши на “Поширити матеріал” та розкажите про цю статтю вашим друзям.

Інші новини

Усі новини
Здоров’я молочної залози Лікування
12.07.2024

Здоров’я молочної залози

Здоров’я молочної залози – тема, яка хвилює багатьох жінок і вимагає особливої уваги. Чи знали ви, що вчасне виявлення та профілактика можуть врятувати ваше життя? Як лікар, я бачив безліч випадків, коли знання і своєчасні дії робили справжні дива. У цій статті я поділюся з вами найважливішими аспектами здоров’я молочних залоз, які повинна знати кожна […]

караськов
Дмитро Караськов
Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання? Лікування
10.07.2024

Рак і генетика: як спадковість впливає на ризик захворювання?

З кожним роком вивчення генетики набирає все більшої популярності, відкриваючи нові горизонти в розумінні складних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Одним з таких процесів є розвиток раку. Існує багато факторів, які можуть вплинути на виникнення цього захворювання, і одним із них є спадковість. Генетичні зміни, або мутації, які можуть бути передані від батьків до […]

гречанюк
Вікторія Гречанюк
Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити? Лікування
6.07.2024

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?

Онкологічні обстеження відіграють важливу роль у ранньому виявленні та ефективному лікуванні онкопатології. Рання діагностика дозволяє виявити рак на ранніх стадіях, коли він ще не поширився і лікування може бути найбільш успішним. Різні типи онкології вимагають різних підходів до обстеження, і регулярні медичні обстеження можуть суттєво підвищити шанси на успішне лікування. Важливо знати, які обстеження необхідно […]

Онкологічні обстеження: Коли і які дослідження потрібно проходити?
Степан Крулько
Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт? Лікування
4.07.2024

Побічні ефекти хіміотерапії: Як зменшити дискомфорт?

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування онкологічних захворювань, який використовує потужні медикаменти для знищення ракових клітин. Хоча вона може бути дуже дієвою, хіміотерапія часто супроводжується побічними ефектами, що можуть викликати значний дискомфорт. Знання про те, як зменшити ці побічні ефекти, може суттєво покращити якість життя пацієнтів під час терапії. Одним з найбільш поширених побічних […]

лікар 8
Валерія Бірюк
Доверху